ANASAYFA Forum EN ÇOK SORULANLAR En Çok Sorulan Sorular Tanrı bugünlerde hala bize konuşuyor mu?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24981
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Soru: Tanrı bugünlerde hala bize konuşuyor mu? Yoksa sadece eski dönemlerde mi konustu?

  Yanıt: Kutsal Kitap, Tanrının sık sık insanlara kulakla duyulan sesle konuştuğunu kaydediyor (Çıkış 3:14; Yeşu 1:1; Hakimler 6:18; 1.Samuel 3:11; 2.Samuel 2:1; Eyub 40:1; Yeşaya 7:3; Yeremya 1:7; Elçilerin İşleri 8:26; 9:15 – bu ayetler sadece birkaç örnek teşkil ediyor). Kutsal Kitap’ta Tanrının bugünlerde de kulakla duyulacak şekilde konuşmaması ya da konuşmak istememesi için hiç bir sebep bulunmuyor. Kutsal Kitap’ta Tanrının konuşması yüzlerce defa geçiyor, oysa 4000 yıllık bir tarih parçasının içinde yer aldıklarını hatırlamak gerek. Tanrının kulakla duyulabilecek tarzda konuşması kaide değildir, istisnadır. Kutsal Kitap’ta geçen olaylarda bile, Tanrının konuşması kulakla duyulabilen bir ses mi, yoksa kişinin içinde bir ses mi, yoksa zihinsel bir izlenim mi olduğu açık değildir.

  Tanrının bugünlerde de insanlara konuştuğu doğrudur. En başta Tanrı bize kendi sözüyle konuşuyor (2.Timotyus 3:16-17). Yeşaya 55:11 şöyle buyuruyor: “Ağzımdan çıkan söz de öyle olacaktır. Bana boş dönmeyecek, istemimi yerine getirecek, yapması için onu gönderdiğim işi başaracaktır.” Kutsal Kitap, kurtulup Mesih’e layık bir yaşam sürmek için bilmemiz gereken konularda Tanrının bize söylemiş olduğu sözlerini kaydediyor. 2.Petrus 1:3-4 ayetlerinde şunu okuyoruz: “Kendi yüceliği ve erdemiyle bizi çağıranın tanrısal gücü, kendisini tanımamız sonucunda yaşamamız ve Tanrı yolunda yürümemiz için gereken her şeyi bize verdi. O’nun yüceliği ve erdemi sayesinde bize çok büyük ve değerli vaatler verildi. Öyle ki, dünyada kötü arzuların yol açtığı yozlaşmadan kurtulmuş olarak, bu vaatler aracılığıyla tanrısal özyapıya ortak olasınız.”

  İkinci olarak, Tanrı bize izlenimler, olaylar ve düşüncelerle de konuşuyor. Vicdanlarımızı kullanarak, iyiyi ve kötüyü ayırt etmemize yardımcı oluyor (1.Timotyus 1:5; 1.Petrus 3:16). Tanrı şu anda zihinlerimizi değiştiriyor, ta onun gibi düşünmeye alışıncaya dek (Romalılar 12:2). Tanrı hayatlarımızda bize yön veren, bizi değiştiren ve ruhsal bakımından büyümemizi sağlayan olayların cereyan etmesine müsaade ediyor (Yakup 1:2-5; İbraniler 12:5-11). 1.Petrus 1:6-7 bize şöyle konuşuyor: “Bu nedenle şimdi kısa bir süre çeşitli denemeler sonucu acı çekmeniz gerekiyorsa da, sevinçle coşmaktasınız. Böylelikle içtenliği kanıtlanan imanınız, İsa Mesih göründüğünde size övgü, yücelik, onur kazandıracak. İmanınız, ateşle arıtıldığı halde yok olup giden altından daha değerlidir.”

  Ve en sonunda, evet, Tanrı insanlara bazen kulakla duyulacak bir sesle de konuşuyor. Oysa kişilerin öne sürdüğü kadar sık olduğundan şüphe edilir. Üstelik, Kutsal Kitap’ta bile Tanrının kulakla duyulacak bir sesle konuşması olağan yol değildir istisnadır. Tanrının ona bu biçimde konuştuğunu iddia eden kişi ortaya çıkınca, onun sözlerini her zaman Kutsal Kitap’ta yazılanlarla karşılaştırmalıyız. Tanrı bugün konuşursa, sözleri Kutsal Kitap’ın söyledikleriyle tam bir uyum içinde olacak. Tanrının sözlerinde çelişki yok: “Kutsal Yazılar’ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır. Bunlar sayesinde Tanrı adamı her iyi iş için donatılmış olarak yetkin olur.” (2.Timotyus 3:16-17)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.