Tanrı bana değer veriyordu

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Mesih Isa’nın Tanrılığı’ adlı kitabın yazarlarından olan Bart Larson’ın tanıklığı

Mesih inancının anlamını çocukken (Pazar günleri aldığım kilise öğretişinden de öte) ünlü bir müjdeci olan Billy Graham’ı televizyonda izlerken anlamaya başladım. O zamana kadar, birçok Mesih inanlısının iki yüzlü ve garip insanlar olduklarını düşünüyordum. Dr. Graham’ın vaazını işitince, yüreğimde birşeyler olduğunu hissettim. Ne kadar öznel de olsa, Tanrı’nın varlığının odada benimle birlikte olduğunu hissediyordum.

Dr. Graham’ın açıkladığı düşüncelerden birisi, Tanrı’nın tamamen pak, ve günahsız olduğu ve bizlerin günahlı olduğumuz düşüncesiydi (örneğin, bilinçli veya bilinçsiz olarak, her birimiz Tanrı’ya karşı geldik ve O’nun yetkinliğinden yoksun kaldık). Kendimi, ‘Fakat hakim bey, öldürmemiş olduğum insanları göz önünde bulundurunuz!’ diyen adamın durumundaymış gibi hissettim. Kutsal ve doğru olan Tanrı’nın karşısında, tamamen suçluydum ve günahlı doğamda bir değişiklik yapmadan, cenneti kirletmiş ve bozmuş olurdum.

Günahlı olduğumu ne kadar reddettiysem, kendimi o kadar çok suçlu hissettim. Kendi standartlarıma göre bile yaşamadığımdan, Tanrı’nın standartlarına göre yaşamak benim için çok uzaktı. Dr. Graham konuşmasında, kiliseye girmenin yeterli olmadığını söylemişti. Kiliseye girmek, insanı Mesih inanlısı yapmıyordu (seraya girmenin insanı çiçek yapmadığı gibi) ve gerçek bir Mesih inanlısı olmak, pasif bir inanç değil, aktiv bir inanç gerektiriyordu.

Niagara şelalesinin üzerine çekilmiş gergin bir ipten sırtına yüklenmiş olduğu yüz kilololuk bir kum torbasıyla geçen bir canbaz, izleyicilerden birine, ‘tekrar aynı şeyi yapabileceğime inanıyor musun?’ diye sormuş ve izleyici de, ‘Tabii ki!’ diye karşılık vermiş. Bunun üzerine sırtındaki kum torbasını atan canbaz. ‘öyleyse sırtıma çık, tekrar deneyelim’ demiş.

Gerçek inanç, Mesih İnancı’nın iddialarını sadece mantıksal olarak kabul etmek değildir. Mesih inancı ip üzerindeki canbaza güvenip, onun üzerine çıkmaya benzer. Kutsal Kitap’ın sözlerine güvenerek iman etmiyorsanız, inancınız Kutsal Kitap’ın temeline dayanmıyor demektir.

Bir yargıcın kızı, hızlı araba kullandığı için mahkemeye çıkarılmış. Duruşmanın sonunda yargıç kızına ağır para cezasını verdiğinde, herkes şaşırmış. Daha sonra oturduğu yerden kalkan yargıç, vezneye gidip, kızının para cezasını ödemiş. Bu şekilde hem yasanın yerine gelmesi sağlanmış, hem de baba sevgisi tatmin olmuştur. Dr. Graham konuşmasında, Tanrı’nın aynı şeyi İsa Mesih’in kişiliğinde nasıl yapmış olduğunu şöyle açıkladı: Tanrı, insan bedeni alıp, insanlık için ölmekle, bize olan sevgisini göstermişti.

Dr. Graham, günahımızı itiraf edip Mesih’in bizim için öldüğüne ve dirilişine iman aracılığıyla, Tanrı’nın bağışlamasına kavuşacağımızı açıklamıştı. Tanrı’nın affını ne kazanabilir ne de bedelini ödeyebilirdik. Kurtuluşumuz, Tanrı’dan gelen, ya kabul edeceğimiz ya da reddedeceğimiz bir armağandı.

Birkaç yıl Mesih inancını benimsemedim. Bunun nedeni, kendilerine saygı duyacağım bazı Mesih İnanlıları’yla karşılaşmanın oldukça zaman almış olmasıydı ve aynı zamanda hala nasıl Mesih inanlısı olunacağı konusunda bilgi sahibi değildim. Fakat sonunda o gün geldi. Bir konuşmacı oldukça uygun bir ortamda, nasıl Mesih inanlısı olunacağını açıkladı. (Buna benzer diğer fırsatları utanma riskinden dolayı geri çevirmiştim. Bunun hiçbir işe yarayamayacağından ve kendimi aptal yerine koymaktan çekiniyordum).

Böylece, lise öğrencilerine yönelik bir konferansta (Topeka, Kansas) sessizce dua edip Mesih’i yaşamımı yönlendirmeye çağırdım. Gerçekten de Mesih yaşamıma girmişti! Daha önce hiç hissetmediğim bir huzura sahiptim. Eskiden kalma bütün suçluluk hislerim yok olmuştu, yaşamak için yeni bir sevincim ve yeni bir sebebim olmuştu. Tanrı’nın gerçekten de duamı cevaplaması bana şaşılacak bir mutluluk vermişti. Tanrı benimle ilgilenmişti!

Bazı zamanlar, Mesih inanlısı olduktan sonra bile, kendimi bir sepetin içinde Tanrı’nın kapısının önüne terkedilmiş ve Tanrı sevgisi ile dolu olduğu için, beni içeri almak zorunda kaldığını hissediyordum. Şimdi böyle olmadığını biliyorum, çünkü Tanrı yüce sevgisiyle beni seçmiştir (Efesliler 1:4-5). Tanrı, gelecek olan herkese ‘gelin’ diyor!

Sizinle ilgilenen ve Tanrı’nın sevgisini yaşamış bir kişi olarak yapabileceğim tek şey, sizleri kararsız kalmamaya teşvik etmektir. Tanrı sizi seviyor ve size olan sevgisini beden alıp, sizin için ölerek kanıtlamıştır. İşte Mesih’in doğumunun ve tanrısallığının sebebi budur.

Bart Larson

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.