TANRI’yı Reddetmez ya daKabul Etmezsem Ne Olur ?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

TANRI’yı Reddetmez ya da :lutfen:
    Kabul Etmezsem Ne Olur ?

Eğer ben Tanrı’yı kabul etmezsem, aynı zamanda O’nu reddetmezsem, ne olur ki? Tanrı yoktur demezsem ancak O’nun varlığını tam olarak kabul etmezsem ne olur?

Belki de bu sorunun cevabı bütünüyle senin yüreğinde doğru olarak kabul ettiğinde yatmaktadır. Başka bir ifade ile, bir gün Tanrı’nın önünde şunları söyleyebilirsin: ‘Ancak asla ben senin var olduğunu bilmedim!’ O da şu cevabı verebilir:

‘Evet, bildin! Ben senin bilmeni garanti altına almıştım. Yüreğinin en dibinde bile olsa sen Benim var olduğumu biliyordun çünkü, o bilgiyi oraya Ben koydum. Ancak sen Beni bilmeyi istemedin, bundan dolayı sen Benim var olduğumu itiraf etmeyi reddettin. Sen, benim sana verdiğim bilgiyi görmezlikten geldin, ancak o bilgi oradadır’.

Muhtemelen hepimiz, bildiğimiz şey için sorumluyuz. O zaman asıl soru şudur: Gerçekten neyi biliyoruz? Tanrı bizim kalplerimize ne kadar bilgi yerleştirdi? Bu bilgi ne kadar olursa olsun, biz ona yanıt vermek için çağırılırız. İşin gerçeği, bildiklerimizi reddetmememiz bizim için daha iyidir. Kutsal Kitap der ki:

Yürek her şeyden daha aldatıcıdır, iyileşmez, Onu kim anlayabilir?’ (Yeremya 17:9).

Sizden şu soru gelebilir: ‘Ya bu konuyu kalbime gömüp hiçbir karar almazsam?’

Eğer hiçbir bilgi sahibi olmasaydın bu tutumun bir kusuru olmazdı. Ancak Kutsal Kitap, yaşadığımız karmaşık dünya, Tanrı’nın varlığına tanıklık yaptığı için, O’nun varlığı bilgisinin sorumluluğu altındayız.

‘Dünyanın yaratılışından beri, Tanrı’nın görünmeyen nitelikleri, yani sonsuz gücü ve Tanrılığı, O’nun yaptıklarıyla anlaşılarak açıkça görülüyor. Bu nedenle özürleri yoktur’ (Romalılar 1:20).

Tanrı bilgisi ve varlığı ya bundan bir adım öteye gidiyor ise? Yüzyıllardır milyonlarca insan Tanrı’nın yüreğine konuştuğunu, kalbinin kapısını içeri girmek için çaldığını iddia etmektedir. Eğer gerçekten Tanrı varsa ve yüreklerimize sesleniyorsa, O’na cevap vermemek demek, O’nu reddetmek demektir. Tanrı konusunda gri, orta yol, uzlaşma, ılık olma mümkün değildir.

Peki İsa Mesih? Bu kişi Tanrı olduğunu iddia etmiştir, mucizelerle iddialarını desteklemiştir, bizim günahlarımız için ölmüştür, ölümden dirilmiştir ve bizlere bunlar hakkında bilgi sahibi olmamız için yazılı metinler bırakmıştır. İsa der ki:

Benden yana olmayan bana karşıdır, benimle birlikte toplamayan dağıtıyor demektir’ (Luka 11:23).

İsa Mesih konusunda karar vermemek gibi bir alternatifiniz yoktur. İsa Mesih, Tanrı’nın Oğlu, Rab, size bu hakkı vermemiştir.

Düşünülmesi gereken başka bir unsur: Dünyaya gelme amacımız Tanrı’nın yanında ya da karşısında olma seçimini yapmamız olabilir. Eğer durum böyle ise, bir karar almama gibi bir olasılığımız yoktur çünkü, Tanrı’nın yanında olmamayla sonuçlanan her karar O’na karşı alınmış demektir. Bir karar almamamız imkansızdır. Başka bir ifade ile, eğer biz Tanrı’ya EVET demezsek, biz HAYIR demiş oluruz.

(Kampus web sitesinden alıntıdır)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.