TANRI MÜKEMMELDİR

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Evangelist
    Anahtar yönetici

Bir Hristiyan Tanrı’nın mükemmel olduğunu söylediğinde bundan anladığı şey: Tanrı’nın ilerlemesi ya da gelişmesi gereken bir nokta ya da bir husus olmadığıdır. O’nda hata bulunmaz ve O yanlış yapmaz.

Tanrı’nın mükemmelliği O’nun sonsuzluğu ile ilişkilidir.[1]

Hiç kimse O’ndaki bilgeliğe ulaşamaz. Çünkü O’na bilgelik öğretebilecek hiç kimse yoktur.[2] Ama sahip olduğumuz sınırlı bilgeliğimiz bizden değil; tersine bunu bize kazandıran Tanrı’dandır.[3] Tüm mükemmelliği ile Tanrı[4] her konuda dünyanın bize vereceğinden ya da öğreteceğinden daha mükemmel bir örnektir.[5] Bizler için birinin mükemmel olduğunu düşünmek imkansızdır. Çünkü bizler daima hata yaparız. Fakat Tanrı için söyleyebileceğimiz tek şey O’nun mükemmel olduğudur. Bu yüzden O’nun Sözü de mükemmeldir.[6] Çünkü O kayadır, işleri mükemmeldir, bütün yolları daima adildir. İnandığımız Tanrı sadakat Tanrı’sıdır, haksızlık etmez.[7] O’nun yaptığı her şey insan için sonsuza dek duracak şeylerdir. İnsanın Tanrı’nın işlerine ekleyeceği ya da Tanrı’nın işlerinden çıkaracağı bir şey yoktur. O’nun mükemmelliği insanı korkutacak derecededir.[8] O yetkindir, mükemmeldir.[9]

Bizler günah işleyip Tanrı’nın yüceliğinden ayrı düştüğümüzden;[10] mükemmel olan Tanrı’nın bizden çok uzakta olduğunu düşünebiliriz. Ama insan ile Tanrı arasında bir tek Rab İsa Mesih bizim için aracılık etmiştir.[11] Bu Tanrımızın mükemmel ve şaşılacak işidir. Geçmişte olan günahlarımız İsa Mesih’te silinmiştir ve böylece Mesih’te gerçekleşen kurban aracılığı ile bizler kutsal kılınıp yetkinliğe erdirildik.[12] Aynı şekilde Tanrı içimizde çalışarak yollarımızı doğrultur.[13] İsa Mesih’in çarmıhtaki fiziksel ölümüne olan iman bizleri Tanrıyla barıştırmıştır ve bizi Tanrı’nın huzuruna kutsal, lekesiz ve kusursuz olarak çıkaracaktır.[14] İnananları kendi yüceliğine çağıran Kutsal Kitap’ın tanıttığı Tanrı, sonunda bizleri kendi mükemmelliğine paydaş kılacaktır.[15]

[1] Eyüp 11:7-10, Mezmur 145:3

[2] Eyüp 21:22, I.Samuel 2:3, İşaya 40:28

[3] Eyüp 35:11, Tesniye 4:36, Çıkış 4:15

[4] İşaya 40:13-14, Romalılar 11:34

[5] Eyüp 26:12

[6] Mezmur 18:30; 19:7-11

[7] Tesniye 32:4, II.Samuel 22:31

[8] Vaiz 3:11, 14; 8:17

[9] Matta 5:48, Tesniye 32:4, II.Samuel 22:31

[10] Romalılar 3:23

[11] I.Timoteyus 2:5

[12] İbraniler 10:14

[13] Mezmur 18:32

[14] Koloseliler 1:22

[15] I.Petrus 5:10 [II.Petrus 1:10]

Rab İsa, sana iman ediyorum. Beni korkutan herhangi bir şeyin beni ezmeyip,
    sana itaat etmeme engel olmaması için, imanımda beni destekle! Kilisene eşlik et,
    kilisenle beraber kal, çobanların ve müminlerin imanını güçlendir.
    Senin yardımınla kutsal Adını, duymak istemeyenlere bile duyuracağız!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.