Tanri bunu söylüyor

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26898
  Anonim
  Pasif

  halleluya

  Kardeşçe yaşamalıyız çünkü tanrı böyle söylüyor.Bugün yapılan savaş veya şiddet olaylarının tabanına din yerleştirlmeye çalışılsa da tanrı sözleri bunun tam tersi olduğunu açıkca ortaya koymaktadır.

  Din savaşın temeli değil ancak barışın temelidir.Savaşlar ve toplumsal sorunlar tanrıya ve onu kurallarına uymamaktan kaynaklanır.Kötülük tanrıdan gelen şey değildir kötülük tanrının yokluğudur.Eğer yaşamımızda tanrı ve onun kuralları yoksa kötülük vardır.

  Günümüzde her savaşın veya toplumsal sorunların altında dini neden aramaya çalışanlar aslında biraz kutsal kitap okusa bu olayların nedeninin din değil ancak onun kurallarına karşı gelinmişliğin nedeni oldugunu anlayacaklardır.

  Şimdi tanrının bize verdiği öğütlere bir bakalım:

  ‘Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin’ (Matta 5:44).

  Bu ayette tanrı bizden düşmanlarımızı sevmemizi istiyor.Bizim toplumsal kin ve nefretten uzak durmamızı öğütlüyor.Öyle ki zulmedetseler bile onlar için sadece dua etmemizi söylüyor.Tanrı bizden kötülüğe kötülükle cevap vermemizi değil kötülüğe iyilikle cevap vermemizi istiyor.

  ‘İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın. Çünkü Kutsal Yasa`nın ve peygamberlerin söylediği budur’ (Matta 7:12).

  Tanrı bu ayette bize çok önemli bir şey söylüyor.Sana yapılmasını istemedğin birşeyi sende başkasına yapma diyor.Birinin sana kin duymasını istemiyorsan sen ona sevgi duy sen kendine nasıl davarnılmasını istiyorsan sende diğer insanlara öyle davran.Kendine hakaret edilmesini istemiyorsan sende başkasına hakaret etmeyeceksin.Sana hakaret edenler için sadece dua edeceksin.Tanrı bu ayetinde de toplumsa barışın nasıl sağlanacağını bize gösteriyor.

  ‘Ne mutlu barışı sağlayanlara! Çünkü onlara Tanrı oğulları denecek’ (Matta 5:9).

  Tanrı bu ayette bize bir görev veriyor,diyor ki”barışı sağlayın”.Tanrının buyruklarını okuyan herkes barışı sağlamakla görevlidir bu görevin temeli sevgiye dayalı olmalıdır.Tanrının bize diğer ayetlerde gösterdiği yolda barışı sağlamalıyız.

  Bu ayetlerden yola çıkarak görüyoruz ki tanrı bize nasıl toplumsal düzeni sağlayacağımızı öğretiyor.Bugün dünyada yaşanan toplumsal olayların sebei din değil ancak tanrının kurallarına uymayışımızdır.

  Saygılarımla,
  Andres Cristian

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.