ANASAYFA Forum HRİSTİYAN YAŞAMI VE UYGULAMALARI Ondalık Konusu Sunu, Ondalık, Bağış

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24719
  Anonim
  Pasif

  Sunu, Ondalık ve Bağış (William M. Miller)

  Rabbimiz İsa Mesih, yoksullara verilmek üzere bir meblağ saptamadı. Çünkü tüm varlığımızın Tanrı’ya ait olduğunu ve bize kazancımızı en doğru şekilde kullanmamız gerektiğini belirtti.

  Doğruluğunuzu insanların gözü önünde gösteriş amacıyla sergilemekten kaçının. Yoksa göklerdeki Babanız`dan ödül alamazsınız.

  Bu nedenle, birisine sadaka verirken bunu borazan çaldırarak ilan etmeyin. İkiyüzlüler, insanların övgüsünü kazanmak için havralarda ve sokaklarda böyle yaparlar. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır.

  Siz sadaka verirken, sol eliniz sağ elinizin ne yaptığını bilmesin.

  Öyle ki, verdiğiniz sadaka gizli kalsın. Gizlice yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir (Matta 6:1-4).

  İsa tapınakta bağış toplanan yerin karşısında oturmuş, kutulara para atan halkı seyrediyordu. Birçok zengin kişi kutuya bol para attı.

  Yoksul bir dul kadın da geldi, birkaç kuruş değerinde iki bakır para attı.

  Isa öğrencilerini yanına çağırarak, “Size doğrusunu söyleyeyim” dedi, “Bu yoksul dul kadın kutuya herkesten daha çok para attı.

  Çünkü ötekilerin hepsi, zenginliklerinden artanı attılar. Bu kadın ise yoksulluğuna karşın, varını yoğunu, geçinmek için elinde ne varsa, tümünü verdi (Markos 12:44-45).

  Bu nedenle Mesih inanlıları, Tanrı’nın kendilerine verdiği maddesel bereketlerden O’na seve seve geri verirler. Bununla yerel topluluğun ve önderlerin ihtiyaçlarını karşılar, yoksullara ve hastalara yardım ederler. İsa Mesih kendisini izleyenlere, sahip olduklarından cömertçe vermeyi seçmelerini ve bunun Tanrı’yı hoşnut edeceğini bildirdi. Pek çok imanlı, gelirlerinin yüzde onunu ya da daha fazlasını Tanrı’nın adını yüceltmek amacıyla verirler. Ancak bu insanların gözünde bir değer bulmaya veya iyi işler yapmış olmanın verdiği kendini önemsemeye dönüşmemelidir.

  Kendini yücelten herkes alçaltılacak, kendini alçaltan yüceltilecektir(Luka 14:11).

  Hepimiz murdar* olanlara benzedik, Bütün doğru işlerimiz kirli âdet bezi gibi. Yaprak gibi soluyoruz, Suçlarımız rüzgar gibi sürükleyip götürüyor bizi(Yeşeya 64:6).

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.