• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25071
  klaus
  Anahtar yönetici

  Bu başlık biraz ilginç görünsede Hıristiyanlıkta namaz vardır. Gördüğüm duyduğum zaman banada ilginç geldiği için paylaşmak isterim.

  Bu gün halen kılınır hemde secdeli bir şekilde. Süryani Kadim Kilisesine bağlı olanlar namaz ve oruç ibadetlerini tatbik ederler. Süryani namazı şöyle kılınır; Namaz kılan sağ elinin parmağını alnına, sonra göğsüne, göğsündende sol sol ve sağ omuzuna götürerek; ”Ata ,oğul ve aziz ruh bir Allah adıyla amin” diye haç alameti eder.Sonra fikrini toplayarak secde ederken; ”Kuddüs,kuddüs,kuddüs! Kuvvetli Rab ki, gök ve yerler onun celaline doludur.Rabbin adı ile geşmiş ve gelen mübarek olsun, en yücelere hamd” diye söyler ve bunu müteakipTekadis Namazı ve Rabbani duayı okuyarak farz namazına son verir.

  TEKADİS NAMAZI : ”Ey Tanrı Kuddüs,Ey Kudretli Kuddüs,ey bizim için haçça çekilen ölmeyen Kuddüs,bize merhamet eyle.Bunu üç defa tekrar ederekher defada secde edip haç alameti yapar.Rabbani duası okunur, bir secde daha kıldıktan sonra namaz tamamlanır.Bu namaz umumi ve zaruridir.Bütün Kadim Kilisesine bağlı olanlar için nerede ve nerde olurlarsa olsunlar, evde,kilisede,vapur ve tirende bile bu farzın yerine getirilmesi zorunludur.

  NAMAZ VAKİTLERİ :”Hz.İsa’nın adaletli ahkamı için günde yedi kere sana hamd ederim, sözüne göre kilisede mahdut olan namaz vakitleri yedidir. İfa edimek üzere üçü birleştirilerek akşamleyin, dördüde sabahleyin tertip edilmiştir.

  Hıristiyanlar kiliseye girmeden önce yada dua etmeden önce abdest almıyorlar, dışarıdan yada bedeni hareketlere bakılırsa bu böyle görünür.Çünkü Hıristiyanlıkta hangi mezhep olursa olsun abdest alma kavramı yoktur.Buna rağmen Hıristiyanlar kiliseye her hangi bir daireye girer gibi girmezler. Kiliselerin girişinde okunmuş suyla dolu olan iki küçük kurna bulunur ve Hıristiyanlar kiliseye girerken sağ ellerini bu suya batırıp; ”Tek Allah olan Peder,Oğul,Kutsal Ruh adına” diyerek parmaklarını ıslatırlar ve ıslak parmaklarıyla haç çıkartırlar.Bu hareket bir nevi abdest olarak değerlendirilir. Çünkü önemli olan maddi ve beden temizliği değil ruhun temiz olmasıdır. Ellerini ayaklarını ve yüzünü yıkayabilirsin ama kalbini nasıl yıkayacaksın, o pis kalbini. Bu nedenle İsa; iç temizliğin önemimne her zaman değinmiştir. Bedeni temiz ise şart olmamakla birlikte genelde insanlar temiz giysiler giyerek kiliseye gelirler.

  #28235
  Anonim
  Pasif

  Sevgili Turgay,

  Süryani Ortodoksluk mezhebi namaz kılmayı ögretebilir, ama kutsal Kitap bizlere, şekilcilikle, ezberlenmiş duaları tekrarlamamızı değil, ama Tanrı’ya ruhta ve gerçekte tapınmamızı emreder. Kutsal Kitap dua vasıtasıyla Tanrı ile konuşmamızı, O’nu övmemizi, O’na tapınmamızı ister. Ondan sonra da O’nun isteği doğrultusunda tüm isteklerimizi, gündelik ihtiyaçlarımızı dua yoluyla Tanrı’ya söylemeliyiz.

  O’nu överken içimizden geldiği gibi övmeliyiz, O’na tapınmalıyız. Yoksa kalkıp kalıplaşmış, ezberlenmiş bir kaç cümleyi birkaç kez tekrarlamakla Rab’bi yüceltemeyiz, yaşayan diri Rabbi hoşnut edemeyiz.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.