Su ve Ruh Nedir ?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

İsa Mesih Nicodimus’a şöyle dedi: ” Sana doğrusunu söyleyeyim, bir kimse sudan ve Ruh’tan doğmadıkça, Tanrı’nın Egemenliğine giremez. ” ( Yu. 3:5 ) İsa, söylediği su ve ruhla ne demek istiyor ?

1. Su

İsa yeniden dünyaya gelişten bahsederken, söylemek istediği şey, bedensel olsrsk doğuş değil, ruhsal olarak yeniden doğuştu. Bu nedenle, İsa’nın söylemiş olduğu su da, içtiğimiz, yıkandığımız su anlamına gelmiyor.

” Bedenden doğan bedendir, Ruh’tan doğan ruhtur. ” ( Yu. 3:6 )

İsa, Samiriye’den su çekmeye gelen kadına şu cevabı verdi: ” Bu sudan her içen yine susayacak. Oysa benim vereceğim sudan içen sonsuza dek susamaz. Benim vereceğim su, içende sonsuz yaşam için fışkıran bir su kaynağı olacak. ” ( Yu. 4:13-14 )

Yukarıdaki açıklamalara göre, suyun iki önemli fonksiyonu vardır. İlki, su hayat kaynağıdır; su olmadan hayat olmaz. İkincisi, su temizliğin kaynağıdır. Su, evrenin temizlik unsurudur.

Onları gerçekte kutsal kıl. Senin sözün gerçektir. ( Yu. 17:17 )

Onlar da gerçekle kutsal kılınsınlar diye kendimi onların uğruna adıyorum. ( Yu. 17:19 )

Tanrı evreni yarattığında, o kelime ve ruhu birden yarattı. Aynı şekilde Tanrı, insanı tekrar yarattığında , o kelime ve ruhu kullandı.

Gökler Rabbin sözü ile ve onların bütün orduları ağzının nefesi ile yaratıldı. ( Mez. 33:6 )

Ben tedip ederken geri dönün; işte üzerinize ruhumu dökeceğim; size sözlerimi bildireceğim. ( Özd. 1:23 )

Yeniden doğuş olmadan önce insanlar ruhen ölüydüler; kendi kendine tekrar dünyaya gelemezlerdi. Tanrı’nın kelamı ve ruhu ile insanlar yeniden doğabilirler.

Yuhanna’ya göre 11:39-45, Lazar dört gündür mezarda yatmakta idi, fakat İsa yüksek sesle ona: ” Lazar, dışarıya gel ” dedi ve Lazar yeniden dünyaya geldi. ( Dr. Henry C. SYN )

Biz inanlılar, Tanrı’nın merhametiyiz.
    Ayak izimiz, Mesih’tir ve yolumuzdur. hisusa :elsalla: :elsalla: :elsalla:

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.