soru

• Bu konu 4 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

merhaba arkadaşlar ben 8-9 yıldır neredeyse her iki günde bir karabasan denen olayı yaşıyordum. dua okumamı söylediler, şaman adetlerini uyguladık hatta yani kurşun falan döktük, yatağın başlığına dua astık ama bitmedi. bir iki ay önce dua okumayı bıraktım. artık hiç karabasan glmiyor. tuhaf…
    bir de ezan okunurken köpekler uluyor. yükses sesten falan diyorlar ama ne belediye anonslarında ne korna seslerinde böyle bir şey oluyor. ve dedemi evin bahçesine gömdük öldüğünde. köpeğim delirmiş gibi hareket etmeye başladı dedem gömüldükten sonra. uluyup deli gibi hareket ediyordu. bunların nedenleri hakkında bilginiz, yorumunuz var mı?

Anonim
    Pasif

Sayın KayıtsızÜye,
    Soruyorsunuz:

merhaba arkadaşlar ben 8-9 yıldır neredeyse her iki günde bir karabasan denen olayı yaşıyordum. dua okumamı söylediler, şaman adetlerini uyguladık hatta yani kurşun falan döktük, yatağın başlığına dua astık ama bitmedi. bir iki ay önce dua okumayı bıraktım. artık hiç karabasan glmiyor. tuhaf…
    bir de ezan okunurken köpekler uluyor. yükses sesten falan diyorlar ama ne belediye anonslarında ne korna seslerinde böyle bir şey oluyor. ve dedemi evin bahçesine gömdük öldüğünde. köpeğim delirmiş gibi hareket etmeye başladı dedem gömüldükten sonra. uluyup deli gibi hareket ediyordu. bunların nedenleri hakkında bilginiz, yorumunuz var mı?

KARABASAN,
    Ve TIP’bi TANIMI:

Üzerinize kapkara bir ağırlık çökmüş, kıpırdayamıyorsunuz. Bağırıyorsunuz ama sesiniz çıkmıyor mu?
    İşe halk arasında karabasan olarak bilinen bu durumun tıbbi açıklaması:

Halk arasında ‘karabasan’ olarak bilinen uykudan uyanamama hali ruhsal bir sorundan kaynaklanmıyor.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla İlhan, karabasanın bir hastalık olmadığını söyledi. Prof. İlhan, uyurgezerlerin uyku felcini yaşamadıkları için uykularında hareket ettiklerini belirtti.

–Uykudan uyandınız, bilinciniz açık ama bir türlü kendinize gelemiyorsunuz.
    — Üzerinize kapkara bir ağırlık çökmüş sanki, kalkmak istiyor ama kıpırdayamıyorsunuz.
    –Bağırıyorsunuz ama sesiniz çıkmıyor.
    — Tam boğulmak üzere iken son bir hamle ile silkinip gözlerinizi açtığınızda kâbus bitiyor.

Halk arasında ‘karabasan’ denilen bu hale cinlerin, kötü ruhların veya psikolojik rahatsızlıkların sebep olduğu düşünülür. Sık sık bu tür uyku sorunu yaşayan kişiler de kendilerinde psikolojik bir bozukluk olduğunu sanarak üzülürler.

Oysa karabasanlar, bir hastalık veya bozukluktan kaynaklanmıyor.

Dünyanın her yerinde insanların aynı şekilde tarif ettiği ve tıp dilinde ‘uyku felci’ denilen bu hal, tamamen uyku sırasında gelişen fizyolojik bir durum sebebiyle oluşuyor.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla İlhan, uyku felcinin bir hastalık olmadığını, sebepleri ortadan kaldırılınca düzeleceğini söylüyor.

–İnsan uyurken belli aralıklarla REM ve NonREM denilen evreler yaşıyor. Rüyalar REM döneminde görülüyor.
    –İnsan beyni, rüya görürken geçici olarak vücudu hareketsiz hale getiriyor yani felç ediyor. Bu sayede insan rüyasında yaptığı hareketleri gerçekte yapamıyor.

Prof. Dr. Atilla İlhan, “Eğer bu felç yaşanmasa, mesela rüyasında futbol oynadığını gören kişi gerçekte de bacaklarını hareket ettirirdi. Veya gerçekte de yürür, konuşurdu.
    Uyurgezerliğin sebebi de bu felcin yaşanmamasıdır.” diyor. Prof. Dr. Atilla İlhan’ın verdiği bilgilere göre, uyku felci, beyin uyanıp bilinç açıldığı halde bedendeki felcin devam etmesi durumunda yaşanıyor.

İnsan bedenini hareket ettirmeye, gözlerini açmaya, konuşmaya çalışıyor ama vücudu hâlâ felç olduğu için bunu başaramıyor ve korkuyor.
    Bu hal, kişi tekrar REM uykusuna dönmeden önce veya tamamen uyanmadan birkaç saniye veya birkaç dakika sürüyor. Nadiren çok uzun sürdüğü de oluyor.
    Uyanma ile felç halinin bitmesi gerekirken bu tarz bir irtibatsızlık yaşanmasının sebebi tam olarak bilinemiyor. İlhan, hasta hikâyelerine göre tespit edilen etkenleri şöyle açıklıyor:

–“Uyumadan önce ağır yemek yemek
    –Uzun süreli açlık hali,
    –Stresli bir yaşam tarzı,
    –Çok uyumak veya az uyumak,
    –Düzensiz uyku saatleri,
    –Yanlış ve rahatsız bir yatma şekli gibi,
    Birçok etken uyku felcine sebep olabilir. Düzenli ve yeterli uyuma, stresten uzak durma, akşam yemeklerine dikkat etme gibi tedbirlerle bundan kurtulmak mümkün.”

İlhan’a göre, bazen tam uykuya dalacakken boşluğa basmış gibi hissedip ürkmek de vücudun REM dönemine geçerken aniden felç olmasıyla ilgili ve herkeste olabilir. Ancak, derin uyku sırasındaki ‘atma’ denilen bacak hareketlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bunların sara nöbeti olma ihtimali yüksek.

Tıp’biaçıklama bu yani öyle cinler le ilğili değil,Kara basan denilen durum.

Diğer sorunuza.bir cevabım yok,köpeklerin uluması yada havlama mı diyeyim.bu benim de dikkatımı çeken bir durumdu, Çünkü daha önceki oturduğum ev iki büyük Cami arasındaydı.ve her ezan zamanı,sokaktaki tüm köpekler havlamaya başlıyordu.

Dedenizle ilğili durum ,Hayvanlar özellikle köpekler çok hislidir.köpek beslediğim için biliyorum,hissetmiştir orada gömülü olduğunu,Dedenizi seviyorsa,tepki veriyordur.

Esenlikle ve size Site’mize Hoş geldiniz diyorum

Anonim
    Pasif

Arkadasim, bence anlattigin tüm örnekler ruhlar dünyasinin kötü ruhlar bölmüne ait. Onlarin yasantisi ve varligi.

Anonim
    Pasif

@Kayıtsız Üye 21340 wrote:

Değerli Arkadaşım, Karabasan gerçeği hakkında Sevgili Saba yeterli gelmesi gerektiğine inandığım yanıtı vermiş olup bana ancalk ve ancak altına imza atmak düşer.. Yani başka bir açıklaması yok…
    Köpek mevzusuna gelecek olursak, senin aslında sormak istediğin soru yazdığının altında şifreli olan Müslümanlık ile bağdaştırılması ile alakalı.. Sevgili Müslüman kardeşlerimiz sanırlar ki Alllah aciz..! evet aynen böyle düşünüyorlar..! Çünkü Alllah’ın kendisi aciz midir ki, Kitabında olmayan şeyleri bugün konuşuyoruz. yada kendisi mucize den acimizdir ki, İnsanlar onun adına Mucize yaratır olmuşlar.
    Köpek ezanda havlar mış, kabirde azap çekeni görürmüş, Muhammed mezarın başından geçmiş mefta acı içinde görümüş ağlamış dönerken huzur içinde olduğunu görünce gülmüş, neymiş cocugu besmele cekmeyi öğrenmiş.. ama kimilerine göre Ölümde amel defteri kapanır kimilerine göre ise açık kalır.. Tezat üstüne tezat!
    Kuşlar bile ramazanın son gününde arefe günü oruç tuttarmış koy bakalım hayvanların önüne yemi ve yiyeceği tutuyorlarmı tutmuyorlar mı kendin gör ))) denedim TUTMUYORLAR )))
    haaa bak ne vardı bir de Kabe’ye inen melek )))
    Her ne hikmetse kabeye kocaman bir cisim iniyor hiç rüzgar seside çıkmıuyor.. altında binlerce insan tavaf ediyor kimse görmüyor kimsede tık yok.. ama sadece çeken görüyor )) demek neymiş mucize planlı ve biri tarafından yapılmış)
    Köpek farklı mı ? Alimler yani Müslüman alimler derki, Köpekleri evine alma, murdardır…!
    yahu murdar ilan edilen bir hayvan kendisini murdar ilan eden ezana neden saygı duysun )) Köpekler geceleri sabaha kadar havlar zaten .. ezxan olmadığı zaman havlayanada Evliya mı gördü diyeceğiz…
    His olayına gelince kabirde dedenin azap yada huzur içinde olduğunu gördüğünden değil, Köpekler yapı itibari ile kendilerişne bakan canlıya sadıktırlar ve üzüntüsünü çekeler…

sevgi ve esenlik içinde kardeşim..

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.