Sizin tavrınız ne olurdu?

• Bu konu 7 izleyen ve 12 yanıt içeriyor.
13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bu forumda pastör arkadaşların olmasından yola çıkarak bir konu hakkında tavrınızın ne olacağını öğrenmek istedim.

Bir eşcinsel hareketi veya derneği, aktif üyeleriyle birlikte bir kiliseyi ziyaret etmek ve kilise yöneticileriyle diyalog kurup kendilerine karşı olan önyargıları yıkmak için onlardan yardım isteseler, kendilerine dindarların daha hoşgörüyle yaklaşmalarını isteseler, kendilerinin de inançlı olduklarını beyan edip, Tanrı’nın kendilerini bu şekilde de seveceğini iddia etseler v.b. Sizin onların bu girişimine karşı tepkiniz ne olur?
    Kiliseye kabul eder onların isteklerine cevap vermek mi istersiniz yoksa onların bu girişimlerine olumsuz yanıt mı verirsiniz?

Yalnız şunu hemen belirteyim ki olay ferdi bir olay değildir. Yani bir vaya birkaç eşcinselin kiliseyi ziyareti ve özel görüşmesi değildir.
    Eşcinselliği bir hayat tarzı olarak benimseyip bu uğurda her türlü mücadeleyi yapan insanların bir araya geldiği bir derneğin görüşme ve anlayış talebidir.
    Kutsal kitabın eşcinselliğe bakış açısını biliyoruz ama böyle pratikte karşılaşabiliceğimiz bir olay karşısınde sizlerin nasıl davranacağını bilmek istedim. Bu bilgi doğrultusunda, eşcinsel örgütlerin bu şekildeki bir cami ziyaretinde biz müslümanların takınacağı tavrın daha doğru belirleneceğini düşündüm. Çünkü böyle bir girişimle karşı karşıyayız.
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Anonim
    Pasif

Merhaba ben onlarin Sohbet istegini, tekrar ediyorum, `SOHBET ISTEGINI` kabul ederdim.
    Onlarla konusurdum, Onlar icin dua ederdim, onlara Tanri`dan bahsederdim ve Tanri`nin escinsellikten nefret ettiginden bahsederdim, Tanri asla kimseyi ESCINSEL YARATMAYACAGINI (yani kimse kendisindeki hatayi TANRI BENI BOYLE YAPTI diye suclamamasi gerektigini anlatirdim) Tanridan dilerlerse temiz yurekle onlari bu illetten kurtarabilecegini anlatirim, (Cunku yillarca Para kasriligi Homoseksuelllik yapmis ama yillardir Rabbe kendini vermis ve tum gunahtan uzak durarak, Tam bir erkek gibi yasayan bir insani taniyorum), Gecmisteki hatalarindan dolayi TOVBE EDIP, BIRDAHA YAPMADIKLARINA EMIN olursam kiliseye alirdim, Tovbelerine devam ettikleri takdirde, kimsenin onlari ESKIDEN ESCINSELLERDI diye asagilamalarine elimden geldigince izin vermezdim,

AMAAA

Asla BIZ BOYLEYIZ, BIZ ESCINSELLIGE DEVAM EDIYORUZ AMA, BIZ ISAYA IMAN EDIYORUZ, BIZDE HRISTIYANIZ VE KILISEYE KATILMAK ISTIYORUZ dediklerinde asla kiliseye almazdim.

Cunku Kutsal Kitap ayetleri cok nettir.

Anonim
    Pasif

Sayın Abdülkadir,
    İmansız, günah içerisinde yaşayan bir kimse kiliseye gidebilir, orada Rabbin sözlerini işitebilir, imanlılarla tanışabilir, belki de tövbe edebilir. Ama bir kişi İsa Mesih’e iman etmiş, onu yaşamına Rab ve Kurtarıcı olarak kabul etmişse, fakat diğer yandan günah içerisinde yaşıyorsa o kişi günahından tövbe etmesi için uyarılır. Ama eğer günahından pişmanlık duymuyor ve tövbe etmek istemiyorsa kiliseden uzaklaştırılır.

Diğer taraftan birisi kalkıp der ki ben Hristiyanım, ama eşcinselim. Bu da kesinlikle kabul edilemez. Eğer bir kimse gerçekten tövbe etmişse, ismen değil de gerçek bir hristiyansa eşcinselliğin kesinlikle günah olduğunu ve İsa Mesih’in diri bir kilisesinde asla bu tür günahlara göz yumulayamayacağını bilir, bilmelidir.

Forum sayfamızda ‘EŞCİNSELLİĞE EĞİLİM’ başlıklı bölümde ‚BLUEBOTTLE’ nickli bir üyemiz hem hrıstiyan olduğunu, hem de esçinsel olduğunu söylemişti. Bu konuyla ilgili mesajları okuyabilir, orada bu konudaki tutumumuzu ve tavrımızı öğrenebilirsiniz.

Esenlikler diliyorum
    Suna

Anonim
    Pasif

Degerli kardeslerim Orhanant ve Suna kardes gibi düsündügümü belirtmek icin yaziyorum.
    Tanri’nin kiliselerinde günaha göz yumulmaz,hosgörü yapilmaz.Sadece kisi tövbe ederse o kisi kilisenin devamli bir üyesi olur.Onun disinda sadece kilisede bir ziyaretci, bir misafir olarak agirlanirlar ve Kutsal Kitap’tan Tanri’nin ögüdü ve nasihatini isitirler.

Anonim
    Pasif
    OrhanAnt;9565 wrote:
    Merhaba ben onlarin Sohbet istegini, tekrar ediyorum, `SOHBET ISTEGINI` kabul ederdim.
    Onlarla konusurdum, Onlar icin dua ederdim, onlara Tanri`dan bahsederdim ve Tanri`nin escinsellikten nefret ettiginden bahsederdim, Tanri asla kimseyi ESCINSEL YARATMAYACAGINI (yani kimse kendisindeki hatayi TANRI BENI BOYLE YAPTI diye suclamamasi gerektigini anlatirdim)

AMAAA

Asla BIZ BOYLEYIZ, BIZ ESCINSELLIGE DEVAM EDIYORUZ AMA, BIZ ISAYA IMAN EDIYORUZ, BIZDE HRISTIYANIZ VE KILISEYE KATILMAK ISTIYORUZ dediklerinde asla kiliseye almazdim.

Cunku Kutsal Kitap ayetleri cok nettir.

Doyurucu cevabınız için teşekkürler.
    Belirttiğim gibi onların bu ziyareti birkaç eşcinselin hoşsohbet yapması veya dinen bu konularda aydınlanması için yapılan bir ziyaret değil. Sapkınlıklarına dini otoritelerden onay çıkartmak. Kendilerinin yanlış yolda olduklarını zaten kabul etmiyorlar ve bu yaşantılarının dindarlar tarafından da hoş karşılanmasını istiyorlar.
    Kutsal kitapların teorik olarak bu yaşam biçimini tasvip etmediğini cezaya mahkum ettiğini hepimiz biliyoruz. Ama iş pratiğe dökülünce herşey altüst oluyor. Bizim buranın belediye başkanı bile üzülerek söylüyorum bir eşcinsel. Eşcinseller için özel koruma kanunları çıkartılmış. Böyle bir yerde bir eşcinsel örgüt dini bir kuruma gelip diyalog ve analayış çağrısı yapmak isteyince o kurumun dini yetkilileri ne yapacaktır çok merak ediyorum. Ben onların bu girişimine şahsi olarak engel çıkarmak için elimden geleni yapacağım. Sizlerin de fikrini onun için almak istedim. Netice itibariyle aynı şeyi düşündüğümüze ve aynı tepkiyi vereceğimize sevindim.

Sayın Suna, tavsiyeniz üzere ilgili bölümü ve yazıları okudum. Kutsal kitabın bu konudaki tavrını açık ve net bir şekilde ortaya koymuş ve eşcinsel olduğunu söyleyenlere karşı tavrınızı almışsınız. Tebrik ederim. Ama yukarda da değindiğim gibi mesele teorik olmaktan çıkıp pratiğe dökülünce uygulamalar farklılaşıyor. Kutsal kitaplar eşcinselliği yasaklayıp bununla mücadele örnekleri verdiği halde dindarlar farklı farklı anlayışlarda olabiliyor. Kimisi kendi tercihidir bizi ilgilendirmez derken, kimisi de ”bunları ateşte yakacaksın” diyor. Sorduğum konu hayali bir konu değil, yakında başımıza gelecek bir konudur. İş başa gelince dindarlar olarak nasıl bir tavır almalıyız, bunun cevabını arıyorum. Sizden doyurucu cevabı aldım, tekrar teşekkür ederim.

Fakat, kısaca bir düzeltme yapmak isterim. Bahsettiğiniz mesajları okurken Albert ve sizin eşcinselliğin islam şeriatindeki cezasını dile getirirken ”öldürülmeleri gerektiğine” dair cümleler sarfetmişsiniz. Bu doğru değildir. Öldürme cezası kur’anın değil tevratın bir emridir. Gerçi, İran ve Arabistan gibi bazı ülkelerde gerçekten bu suçu işleyenler idam ediliyor ama kur’ana baktığımızda, eşcinselliğin ve lezbiyenliğin cezalarının ölüm olmadığını görürüz. Erkeklerin cezası eziyet etmek, kadınların cezası ev hapsinde tutmaktır, ta ki bu iğrenç alışkanlıklarından vazgeçene kadar. (Propagandaya girmesin diye ayet numaralarını vermiyorum :) )

Selamlar

Anonim
    Pasif

burada sayın orhan beye sonuna kadar katılıyorum.allahın kitabı o hareketi şidetle yasaklıyorsa,ona uymayan insanın kilisede ne işi var?kiliseye ne için gider insan?yarana ibadet etmek onu yüceltmek övmek için.peki yaradanın tiksindiği yasakladığı hayvanın dahi yapmadığı o iğrenç hareketi yapan kişi yaradanın huzuruna nasıl çıkar ve ne ile onu över?
    o kişlere söylenecek tek söz vardır biran önce tövbe et ve öle gel

Anonim
    Pasif

Sayın …? …. ( canan ) da ifade etmiş. Tabi ki, Rab’de sevgili kardeşim düşüncelerine katılıyorum. Özelikle Orhan Kardeşim ” A ” ya “Z ” dese de katılırım. Sayın Orhan kardeşim, benim için Rab’de çok önemli.

Eşcinsel olan bir kişi, Rab’de tövbe ettiyse ve de Rab yolunda gerekeni yapıyorsa kabul edilmeyecek bir şey yoktur.Sevgili Rab’deki kardeşim de özellikle link vermiş. Ama şunu da belirteyim ki, Katoliklerle bu ifadeleri karıştırmayın. Kesinlikle, kiliselerde eşcinseller arası evlilikler olamaz. Zira Rab’bin istediği evliliklerle, eşcinsellerin istediği evlilik ya da aşk ( sevi ) aynı düzlemde değildir.

Evet ! Bu iletiyi yazarken bir kardeşimden bir telefon aldım. Rab’de bir kardeşimiz ( 15.20 ) gömülmek üzeriymiş.Rab, rahmet eylesin.

Kusura bakmayın, yazıma son vermek zorundayım. Rab, sizi bereketlesin.

Anonim
    Pasif

Escinsel olmayi insan nasil secebilir ki? Bazi durumlar da bu gercekten kisinin kendi terchi oluyor ve bunu da pek onayladigimi soyleyemem. Fakat bazi durumlarda bile bu durum kucuklukten beri oluyor. Ornegin, bizim bir tanidigimizin oglu 5 yasindayken, yuvada dudaklarina ruj surup, makyaj yapmis ve erkek cocuklari opmustu. Ve bu olay uzerine derhal ailesiyle gorusuldu, bu tutumunun nedenleri arastirildi psikologa kadar gidildi.
    Ama cocuk suan 14 yasinda ve hala boyle, ve ciddi ciddi erkeklerden hoslaniyor ve turlu turlu hormon ilaclari kullanmasina ragmen hic bir fayda olmadi.
    Hormonlarinin kontrolu kendi ellerinde degil kisilerin, boyle durumlarda kendi ellerinde olmayan sebeplerden dolayi onlari nasil suclayabiliriz ki? Isa’ya iman etmislerse de onlari kiliseye sokmamak ne kadar Incil disi olmasada etik disi olmaz mi? Yada boyle kisileri kiliseden cikarmak?

Anonim
    Pasif
    zeyneplovesjesus;9596 wrote:
    Escinsel olmayi insan nasil secebilir ki? Bazi durumlar da bu gercekten kisinin kendi terchi oluyor ve bunu da pek onayladigimi soyleyemem. Fakat bazi durumlarda bile bu durum kucuklukten beri oluyor. Ornegin, bizim bir tanidigimizin oglu 5 yasindayken, yuvada dudaklarina ruj surup, makyaj yapmis ve erkek cocuklari opmustu. Ve bu olay uzerine derhal ailesiyle gorusuldu, bu tutumunun nedenleri arastirildi psikologa kadar gidildi.

Ama cocuk suan 14 yasinda ve hala boyle, ve ciddi ciddi erkeklerden hoslaniyor ve turlu turlu hormon ilaclari kullanmasina ragmen hic bir fayda olmadi.
    Hormonlarinin kontrolu kendi ellerinde degil kisilerin, boyle durumlarda kendi ellerinde olmayan sebeplerden dolayi onlari nasil suclayabiliriz ki? Isa’ya iman etmislerse de onlari kiliseye sokmamak ne kadar Incil disi olmasada etik disi olmaz mi? Yada boyle kisileri kiliseden cikarmak?

isamesihyasiyor
    Sevgili Zeynep,
    Kendi elinde olmadan karşı cinse karşı ilgi duyarak cinsel tercihini bu yönde yapmak durumunda kalan insanlar vardır. Böye bir durumda, İsa Mesih’e iman ettikten sonra yüzde yüz normal cinsiyetine kavuşan ve evlenip çoluk çocuğa karışan pek çok örnekler de vardır. İsa Mesih’in gücü her şeyin üzerindedir. Ölüleri dirilten, anadan doğma körlerin gözlerini açan, inmelieri ayağa kaldıran Rab, bir homoseksüelin hormonlarını düzene koyamayacak kadar aciz değildir. O, gücü her şeye yeten Sonsuz Tanrı’dır.

Önemli olan, kişinin bu günahından kurtulmak için istekli olması ve sonsuz yaşam ve kurtuluş veren İsa Mesih’e yönelmesidir.

Sevgiler
    Suna

Anonim
    Pasif

Zeynep Soylediklerinize katilmiyorum,

Sadece Gunaha kilif bulmaktir sizin dediginiz, Tanri insani mukemmel yaratti ve insan kendi iradesi ile gunaha gider, Gunlerdir burada anlatiyorum, eger Tanri insani ESCINSEL yaratti ise, ondan kurtulmak imkansizdir…. Ama bu gunahtan kurtulan vardir.!!

Gunah herzaman zevk verici oldugu icin, insanlar gunahtan kurtulmak istemedigi icin, `ESCINSELLIKTEN KURTULMAK IMKANSIZDIR` diyorlar, buda ikinci gunahlari, yani yalanciliktir.

Sonra soru sormussunuz, ETIK DISI OLMAZMI diye,

Insanlara gore etik disi olabilir ancak Tanri`ya gore degildir ve Kutsal kitap derki,

INSANLARIN MI? TANRININ MI ONAYINI ARIYORSUNUZ?

Tabiki Tanrinin onayi aranmaktadir,
    Herkim escinselligi Tanri`nin yarattigini iddia ediyorsa o insanda hemen tovbe etmesi lazimdir, cunku Tanri`ya kotulugun yaraticisi gibi dusunulmesine sebep olmustur,

Kimse kirilmasin diye Tanriya gunah`in yaraticisi gibi bakmamiz ve bakmam mumkun degildir,

Ben`im icin Tovbe etmis escinsel Dunyanin en mukemmel ve en degerli ve saygi deger insandir, o insanin ayaklarini bile yikarim ben hergun, (bu kelimeyi yazmamin sebebi, sizin gozunuzde ESCINSELLERE KARSI BIR ANTIPATIM olmadigini anlatmaktir), Ama eger bir insan zevk icinde Tanri`nin yasakladigi bicimde hemcinsiyle tovbe etmek istemiyorsa, gidip o igrenc hayatini surduruyorsa, Kusurabakmasin ama onu kiliseye almam, Ve sakramentlerden faydalanmasina izin vermem.

Her insan gunah isler ve isliyoruz, ama onemli olan o gunahi `Tanri`ya atmamak` tovbe etmektir,

Tipki Adem ve havva`da sizin gibi Tanri`ya atti sucu, Tanri yasak meyveyi YEMEYIN DEDI, ama onlar buyuk bir zevkle kalkip o yasak meyveyi Havva araciligi yediginde ve Tanri onlara NEDEN BOYLE YAPTINIZ deyince

Havva : Senin yarattigin seytan bu meyveyi yememi soyledi. dedi
    Adem : Senin yarattigin bu kadin bana bu yasakmeyveden yedirdi, dedi

Oysa Tanri onlara onu yememelerini soylemis, Tanri onu yediklerinde oleceklerini soylemis, Tanri onlara baska yiyebilecekleri cok sayida yiyecek vermis, ama onlar gidip kendi istekleri ile meyveyi yemis, sonrada kendi akillarinca Tanriyi suclamaya calismistir, kimse kusurabakmasin, Tanrinin lanetledigi birsey hos gorulemez.

Anonim
    Pasif

Sevgili Orhan kardesimin bu yazdiklarina da sonuna kadar katiliyor ve amin diyorum.Bu konuda Romalilar 1,18-32 ayetlerini cok iyi okumamiz gerekmektedir.Ayrica Levililer 18,22 ve 20,13, 1.timoteos 1,9-10 ayetlerini gözden kacirmayalim.

Anonim
    Pasif
    Kores;9606 wrote:
    Sevgili Orhan kardesimin bu yazdiklarina da sonuna kadar katiliyor ve amin diyorum.Bu konuda Romalilar 1,18-32 ayetlerini cok iyi okumamiz gerekmektedir.Ayrica Levililer 18,22 ve 20,13, 1.timoteos 1,9-10 ayetlerini gözden kacirmayalim.

Romalılara 1 / 18-32. ayetleri beni mest eden ayetlerden biridir ve günümüze ışık tutmaktadır.

Sizlerden şöyle bir ricam olacak:
    Bahsettiğim ziyaret gerçekleşecek olursa -ki 3 kasım gününe planlanmış durumda- bu eşcinsel derneği üyelerine dağıtmak üzere bir bildiri hazırlamak istiyorum.
    Geleceklerin çoğunluğu hristiyan kökenli olacak veya kendilerini hala hristiyan olarak görenler olacak. Bunlara bir hristiyan olarak hitap etmek daha doğru olur diye düşünüyorum.
    Sizin (yani bu forumda yetkili ve etkili olan arkadaşların) elinizde, sanki karşınızda bir eşcinsel varmış ta ona bir mektup yazmışsınız havasında yazılmış bir makale var mı? Ya da böyle bir yazıyı yazabilir misiniz?

Bu konuda yardımcı olmak isteyenler yazıları mail adresime de atabilirler.

Selamlar

Anonim
    Pasif

insan iradesi istesin yeter kurtulamayacağı hiç bişey yoktur. yeterki gönlünü yaradana açsın ve samimi bi şekilde tövbe etsin.kiliseye gitmek istiyen bu tür derdi olan arkadaşlar gidin tövbe edin ordan bağınızı koparmayın.eminimki belli bi zaman sonra o kutsal toplantılar sizi kurtaracaktır.çünkü şeytanın gücü o taoplantıya girmeye yetmiyecektir.yetrki siz isteyin.çünkü kutsal kitap isteyin verilecektir kapıyı çalın açılacaktır diye buyuruyor. isteyin lütfen.

saygılarımla

13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.