Size 2 sorum olacak kardeşlerim…

• Bu konu 3 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Ben bir ateistim. Fakat Tanrı’ya ihtiyaç duyduğum zamanlar oluyor. Bir de Hz. İsa veya Hz. Meryem temsili resmini gördüğümde içimde garip bir duygu oluyor. Sanki deja-vu oluyorum ve önceki ömrümde Hıristiyan’mışım gibi hissediyorum. Zaten Hz. Muhammed’den se Hz. İsa’yı tercih ederim. Müslümanlık -her ne kadar aksini iddia etse de- bana zorlayıcı bir din gibi geliyor. Hıristiyan olmak için neler yapmalıyım? Bir de reşit değilim, ona göre yazarsanız sevinirim.

Bir de merak ettiğim bir diğer soru… İncil’de Hz. İsa’nın Yehuda’nın ayağını yıkadığı doğru mu? Öyleyse bunu ne zaman ve niçin yapmıştır? Bu benim çok merak ettiğim bir sorudur, yanıtsız bırakmazsınız sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

Anonim
    Pasif

Merhaba whatisnick.
    Diyorsunuz ki:

Ben bir ateistim. Fakat Tanrı’ya ihtiyaç duyduğum zamanlar oluyor. Bir de Hz. İsa veya Hz. Meryem temsili resmini gördüğümde içimde garip bir duygu oluyor. Sanki deja-vu oluyorum ve önceki ömrümde Hıristiyan’mışım gibi hissediyorum. Zaten Hz. Muhammed’den se Hz. İsa’yı tercih ederim. Müslümanlık -her ne kadar aksini iddia etse de- bana zorlayıcı bir din gibi geliyor. Hıristiyan olmak için neler yapmalıyım? Bir de reşit değilim, ona göre yazarsanız sevinirim.
    Bir de merak ettiğim bir diğer soru… İncil’de Hz. İsa’nın Yehuda’nın ayağını yıkadığı doğru mu? Öyleyse bunu ne zaman ve niçin yapmıştır? Bu benim çok merak ettiğim bir sorudur, yanıtsız bırakmazsınız sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

Öncelikle hoş geldiniz diyorum.
    Sevgili whatisnick,
    Sizce ihtiyacımız olduğu için mi, Tanrı inancına sahip olmalıyız,anladığım kadarı ile siz, reenkarnasyon’a , ruhunuzun göçüne tekrar bedenlendiğine inanıyorsunuz.Size tavsiye edebileceğim tek şey okumanız,araştırmanız,kıyaslamanız ve kararınızı ondan sonra vermeniz.ve bu arada büyümeniz.çünkü reşit değilsiniz.

Sorduğunuz soru Kutsal Kıtab’ımızda Yuhanna 13 Bölümde geçer.

” 13:5..Sonra bir leğene su doldurup öğrencilerin ayaklarını yıkamaya ve beline doladığı havluyla kurulamaya başladı.
    13:6.. İsa, Simun Petrus`a geldi. Simun, “Ya Rab, ayaklarımı sen mi yıkayacaksın?” dedi.
    13:7 İsa ona şu yanıtı verdi: “Ne yaptığımı şimdi anlayamazsın, ama sonra anlayacaksın.”13:8 Petrus, “Benim ayaklarımı asla yıkamayacaksın!” dedi. İsa, “Yıkamazsam yanımda yerin olmaz” diye yanıtladı.
    13:9 Simun Petrus, “Ya Rab, o halde yalnız ayaklarımı değil, ellerimi ve başımı da yıka!” dedi.
    13:10 İsa ona dedi ki, “Yıkanmış olan tamamen temizdir; ayaklarının yıkanmasından başka şeye ihtiyacı yoktur.”
    Yuhanna .13

Önce bir paylaşım yapacağım.
    Adamın biri parka gider ve bir bankta oturur.yemyeşil,kuş seslerinin olduğu,oturduğu bankın yanına serceler konarYerde daha önceden atılmış yemleri yemek için.
    Serçeleri dikkalice inceler.onlarla birlikte gökyüzünde uçmayı hayal eder,rüzgarlı kötü hava koşullarında,yada yiyecek bulamadıklarında aç kalmaları aklına gelir.
    Acaba..? birbirleri ile konuşuyorlarmı..? der kendi kendine, sonra bir yazıda okuduğu şey aklına gelir.
    Kuşlar %40 avantajla uçmak için V şekli oluşturuyor ,her biri kanat hareketleriyle diğerinin hava akımını kolaylaştırıyormuş bu şekilde %50 enerjilerinden tasarruf ediyorlarmış en önde uçanlar dezavantajlı oluyor ve en çok onlar yoruluyormuş.
    Kuşları anlıyabilmem için,onlarla yaşayayabilmem için kuş olmalıyım,ancak onlardan biri olursam.onları daha iyi anlıyabilirim demiş.

Hiç Tanrı insanın ayağını yıkarmı.?Bu ilk soru.
    İsa Mesih, Tanrı’nın ,insan bedene girmiş SÖZ’udur.ve Tanrısal özelliklerinin yanında ,insandır.
    Bizim gibi yaşadı,sevindi,izdirap çekti,yemek yedi,üşüdü,uyudu,bu insan olan yani,bizden biri gibi yaşadı.Bizi daha iyi anlayabilmek,ve Tanrısal Mesajı verebilmek,kopuk insan ve tanrı arasındaki köprüyü
    kurmak için
    İsa Mesih’in yaşadığı dönemde,insanlar açık ayakkabi(Çarık)ile dolaştıkları için, en çok kirlenen organ ayaklardı.eve girildiği zaman ayakların yıkanması adeti gelişmişti.O dönemde ayak yıkama işini, evde görevli kölelerin yapması bilinen bir nezaketti.ev sahibinin bir jestiydi.İsa Mesih’in Yaşayan bedene girmiş Tanrısal SÖZ olduğunu öğrenciler çok iyi biliyorlardı.Ve İsa Mesih hor görülen ,kölelerin yaptığı bu işi kendisi yaptı.,alçak gönüllülükle,öğrencilerine verdiği ruhsal mesajda,(Çünkü,İSA Mesih kendisini anlamaları için öğrencilerle,yani havarilerle benzetmelerle konuşur,eylemleri ile bunu gösterirdi)Dünyasal yaşamda benlikle ilğili kirliliklerden arınmaları ,gurur,kişisel düşmanlıklardan uzak durmalarını(Çünkü bunlarda benlikle ilğili kirliliktir)Efendilerinden(yani kendisinden) üstün olmadıklarını hatırlamalarını istedi ve tanrı tanımaz kişilerden kaçınmaları,ruhsal kirliliklerden uzak durmaları,ve her konuda alçakgönüllü olmaları gerektiğini onlara göstermek istedi.

İkinci sorun Evet Rab İsa Mesih kendisine ihanet eden yahudanın da ayaklarını yıkadı
    Sizler temizsiniz,ama hepiniz değil“derken burda sözünü ettiği kişi yahudaydı.

Sormak istediğiniz başka sorular varsa, size,her zaman çevab vereceğimizi bilmenizi isterim.

İsa Mesih’in ışığı yüreğini aydınlatsın.

Anonim
    Pasif

Sevgil kardeşim,
    sanırım kavramları farklı kullanıyorsunuz.

Ateizm = Tanrıya, yaradana kesinlikle inanmamaktır.
    Deizm = Tanrıcılık diye çevrilse de, Tanrı’nın kabul edilmesidir.
    Ancak: Deistler dinleri kabul etmezler.

“Rabbini bütün gücünle, bütün ruhunla ve her şeyinle seveceksin.”

Anonim
    Pasif

Sevgili Ese..
    Whatisnick ‘e diyorsun ki.

[QUOTE”Ateizm = Tanrıya, yaradana kesinlikle inanmamaktır.
    Deizm = Tanrıcılık diye çevrilse de, Tanrı’nın kabul edilmesidir.
    Ancak: Deistler dinleri kabul etmezler.[/quote]

Ve;
    Whatisnick’e, kavramları yanlış kullandığını, söylüyorsun.
    Bence, Whatisnick kardeşin bu kavramları bilmediğini sanmıyorum,dikkat edersen Whatisnick şunu kullanmış-
    “Ben bir ateistim.”yanı “tim “eki ile daha önceden ateist olduğunu belirtiyor ve şu an ,Tanrı’ya ihtiyac duyduğundan bahsediyor,
    arayışı,sorgulayışı gerçeği bulma çabası ile bu reşit dahi olmayan kardeşe hepimizin yardımcı olması gerektiği,inancındayım.

Eminim ki, Whatisnick , Ateizm,Deizm, Deist ve Reenkarnasyon kelimelerin ne anlam taşıdığını biliyordur.

Sevgilerimle.

Anonim
    Pasif

Hiç bir kardeşimi üzmek,
    düşüncelerini bulandırmak gibi bir sorunum yok…
    Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

Lütfen bağışlayın…

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.