Sizce,Mutlu..muyuz

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Mutluluk.
    Eğer gerçek mutluluğu bulmak istiyorsak,yada bulacaksak,öncelikle İSA Mesih’in mutluluk için söylediği sözleri bilmemiz gerekir.

Bu, Kutsal Kıtap’ımızda Matta 5 te, Rab İsa Mesih tarafından,herkesin anlayabileceği bir biçimde açıklanır.
    Bu çok sevdiğim harika bir ayet’tir ve bence hrıstıyanlığı ve Mesih’i izlemenin yolunu gösteren mihenk taşlarını oluşturur.

“Ne mutlu ruhta yoksul olanlara,Çünkü göklerin eğemenliği onlarındır.Ne mutlu yaslı olanlara.Çünkü onlar teselli edilecekler.Ne mutlu yumuşak huylu olanlara.Çünkü onlar yeryüzünü miras alacakladır.Ne mutlu doğruluğa açıyıp susayanlara ,Çünkü onlar doyurulacaklardır.Ne mutlu merhametli olanlara,Çünkü onlar merhamet bulacaklar.Ne mutlu yüreği temiz olanlara Çünkü onlar Tanrı’yı görecekler..Ne mutlu barışı sağlayanlara,Çünkü onlara Tanrı oğulları denecek.Ne mutlu doğruluk uğruna zulum görenlere ,Çünkü Göklerin Eğemenliği onlarındır.”

İçinde bulunduğu koşullardan etkilenmeden, Tanrı’nın iyiliği ve kurtarışına güvenerek ,yaşam sevinci bulan ve bunun verdiği doygunlukla da ruhsal başarıya erişerek herkesin imrendiği kişilere dikkat edin..
    Yüzlerini inceleyin.gözlerindeki parlaklık ve ruhlarına sinmiş Mesih’e adanmışlığın getirdiği o sakinlik ile harmanlanmış mutluluğu göreceksiniz.

Ya diğerleri ?
    İSA Mesih’i hiç tanımıyanlar.!
    Bir kıtapta okumuştum,bir fransız düşünür şöyle diyordu:
    “Tüm dünya güvenlik ve mutluluk için çılgınca bir arayış içinde.”

Ünlü bir film yıldız,ruhsal çöküntüye uğradığında, şunları söylemiş:
    “Her şeyim var,para,güzellik,çekicilik..herkes bana hayran,dünyanın en mutlu kadını olmam gerekirken..açınacak haldeyim.NEDEN.?”
    (İntihar eden veya uyuşturucu kullanan Ünlü insanları hatırlayın.)

Ünlü bir,balet ise şöyle demiş:
    “Asla yanlızlık tatmadım ancak hiç bir zaman bulamadığım huzur ve mutluluk için ellerim titriyor ,gözlerim yaşlarla dolu ve yüreğim sancılar içinde.”

Ünlü bir siyasetci yakın bir dostuna:
    “Yaşamak için her tür nedenim var,ancak yinede yaşama isteğimi tümüyle yitirdim,sorunumum nerden kaynaklanıyor bunu da bilmiyorum.”

Bunlar ve bunlara benzer bir çok insanda yaşam anlamını yitirmiş.
    Bilinmeyene doğru yapılacak yolculukta, belkide çoğunda bilmedikleri yada farkında olmadıkları, umut ışığını arayış da olabilir.

TANRI’yı tanısalar ve Tanrı isteğinin ne olduğunu bilseler yüreklerinden gelen esenliği ve Kutsal Ruh’un onlara vereceği sevinç’i yaşayabilir ve Hayata gülümseyebilirler.

Rab İSA Mesih diyor ki:
    “Bense insanlar yaşama,bol yaşama sahip olsunlar diye geldim.”
    Yuh 10:10

Yuhanna 15.11 Ayet’te İsa Mesih devam eder bizlere şunu der:
    “Bunları size,sevincim sizde olsun ve sevinciniz tamamlansın diye söyledim.”

İSA Mesih, Yaşamada doyumu sağlayan Yol’un, TANRI ile kurulacak ilişkiye bağlı olduğunu, söyledi. Ayet’lerle,bunları bizlere bildirdi.

Dünyaya bakıyoruz.
    Tamam para geçinmemiz için bir araç hepimizin ihtiyaçları var Ama..!
    İnsanlar bunu artık amaç haline getirip,Maddeci dünyanın her nimetine sahip olmak için giddikçe vahşileşmiş durumda her yol mubah tezi içinde.
    Manevi değerler yok.,ahlaki değerler bitik,tapacak putlarını elde ettikçe,yeni tapınacak putlara kendini köle eder vaziyete gelmiş durumda.Acaba gerçekten bu insanlar mutlular mı ?
    TANRI,yada Allah sözcükleri sadece dillerde.Yürek bon boş.
    Mesela Cenazeler;
    Cenazelerde,fısıltılar la kimin altındaki araba son model dedikoduları yapılıyor acımasızca,ya be adam giderken mezara,toprağın altına birliktemi götüreceksin son model araba’ni ,evini,ününü.Tüm kirliliğinle ve günahlarınla Tanrı’ya vereceğin hesabi düşün,bunun kaygısı sarsın seni önce.

Bir saat sonra her şey unutulur.Ölüm. yada Tanrı gerçeği.
    Hırs ve onun getirdikleri ile başbaşa kalma.Kafada binbir kaygı ile yeniden başlama.bütün dert para daha çok kazanç ,daha rahat yaşam,Ruhsallıkmı.Pohh.ne gezer. Ruh yok ki Ruhsallık olsun.

Dünyada elde edilenler, eğlencelerden alınan keyif,yükseldikce,
    doyumsuzluklar dahada artar durumu, içler acısı
    Farkındalarmı..!
    Hiç sanmıyorum.Çünkü Yüreklerin Tanrı gerçeğini idrak ettiğini belirten davranış yok.
    Oysa;
    Var oluşumuzun nedeni bunlar değil.Bizler kendi mutluluğumuz için, kendi huzurumuz için kendi güvenliğimiz için daha fazla kazanma düşüncesinin getirdiği gaddarlık için ,yalanlar söylemek için, aldatmak,çalmak için,yaratılmadık.
    Tüm bunlarla mutluluk elde edilebileceğini hiç sanmıyorum.eğer biraz vicdan varsa.

Koşullar iyi,sıkıntı yok,eh Allah’a şükür sağlıkta yerinde.Mutluluk hoş geldin.
    Koşullar değişti,iş sakatlarda,Problemler çoğaldı,evde hatunun dırdırı,çocuğun üniversite harcırahı,bozulan anlaşmalar,Mutluluk sabah sisi gibi güneşin sıcaklığında buharlaşıp uçacak.heyhat nerdesin mutluluk diye sessiz çığlıklar.

TANRI nerde sorulmaz,Yada ben nerde hata yaptım denilmez.
    Mutlu olduğunu söylerken en başlarda ,içte,derinliklerde bu mutluluğun geçiçi ve sığ olduğu gerçeği es geçirerek.
    Çünkü Ruh dünyasal.
    Çünkü TANRI hayata dahil edilmemiş.
    Çünkü ,Ruh’ta yoksulluk yaşanmamış,Yaslı olanlara destek çıkılmamış,Yumuşak ruhsal durumla, alakası bile olmamış,Yaşamında doğruluk öne geçmemiş,kırk tür yalan,Kimseye merhamet etmemiş,Yüreği her konuda kötüye seyretmiş,yüreğini temiz tutmamış,gözü ile bedeni ile zina işlemiş,Doğruluk uğruna zulum görmemiş.
    Kutsal Kıtabımızda buna benze bir ayet’te'( Luka 12:13) Zengin olan adamın biri ,küçük olan anbarını yıkıp büyük anbar yapıp elde edilen tahıl ve mallarını yığacağını söyler.

“Kendime ey canım.yıllarca yetecek kadar bol malın var.Rahatına bak,ye iç,yaşamın tadını çıkar diğeceğim.”
    diye devam eder.

“Ama Tanrı ona,Ey akılsız!dedi.Bu gece canın senden istenecek .Biriktirdiğin bu şeyler kime kalacak.?”

“Kendisi için servet biriktiren ama Tanrı,katında zengin olmayan
    kişinin sonu böyle olur.”

Kutsal Kıtap herbirimizin yanlızca bir beden değil,öncelikle yaşayan bir can olduğumuzu öğretir.Canın özlem,arzu ve gereksinimlerini yanlızca Tanrı karşılayabilir.Maddesel birikim yada zenğinlik canı mutlu etme için yeterli değildir.

Hepimizin özlediği mutluluk;kalıcı ,her koşulda ayakta kalabilen iç huzuru ve sevinci ne tür zorlukla karşılaşılırsak karşılaşalım dayanan ve hatta zorluklar karşısında daha da büyüyen mutluluk,TANRI’dan gelen mutluluktur.
    Kalıcı mutluluğu sadece bize TANRI verebilir.

Yaşama kalıcı değer getiren mutluluk, koşullara bağlı yüzeysel mutluluk değildir.

Üzüntülü bir canın TANRI ile paylaşımında ve sıkıntı anında TANRI’ya gözyaşları içinde edilen dua’larda TANRI’nın bize cevap verişinde ve yürek esenliğimizde bizi saran TANRI’sal güç’tedir mutluluk.

Gerçek mutluluk ve Kutsanmışlığa sahip biri var olduysa bu kişi İSA Mesihtir.ve bizler Mutlu olmamızla ilğili ondan çok şey öğrenebiliriz Sadece yapmamız gereken onu dinlememiz.
    Matta 5 Bölüm bize en güzel rehberdir.

İSA MESİH’in sevgisi ve esenliği tüm kardeşlerimle birlikte olsun.Amin.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.