Sizce İMAN’dan Düşebilir miyiz..?

• Bu konu 5 izleyen ve 8 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Kilisede, tapınma sonrası,kardeşlerle çay içip,sohbet ederken,sürekli kiliseye gelen bir aile’yı neden artık, tapınmada göremediğimi sorduğumda,sohbet ettiğim kişi,

“Ya hiç sorma,onlar artık gelmiyorlar.İmandan düştüler”
    demişti.
    Bu duyduğum cümle hiç hoşuma gitmemişti.Çünkü aklım almıyordu,
    Bana göre:
    “Mesih’e inanmış,ve yürekten iman etmiş hiç bir inanlı,kurtuluşu
    yitiremez.”

Bazı kişiler,belki kiliseye gelmiyor,evinde Kutsal kitap’ını okuyor.duasını ediyor olabilir.Gelmeme nedeni, inanç’ını yitirme değil,başka nedenlerden dolayı dır diye düşünüyorum.
    İnsan’ız,zaaflar,zayıflıklarımız olabilir.kırılgan,alıngan olabiliriz.Gerçi bu daha ayrı bit r konu neyse,konumuza dönersek.

Siz nasıl düşünüyorsunuz.?bilmiyorum.!
    Sizce, İnsan düşebilir mi.?
    Kurtuluşunu, yitirebilir mi ?
    Rab’de daha çok olgunlaşma mız ve Tanrı sözünü yaşamlarımızda daha iyi yansıtmamız için dua ediyor muyuz.?

Kutsal Kıtap’ımızda Tohum benzetmesinde İSA Mesih:

“Kimi toprağı az olan kayalık yerlere düşmüş,toprak derin olmadığından hemen filizlenmişler,ne var ki güneş doğunca kavrulmuşlar,kök salamadıkları için kuruyup gitmişler”
    Der Matta 13 Bölüm 5.6 Ayette.

Sizce bu ayet, bu sorunun çevab’ı mıdır.?
    Bunun cevabını, bizlere, yine Kutsal Kıtap’ımız veriyor.

“Kayalık yerlere ekilmiş,denilmesindeki anlam, Tanrı sözünü hemen kabul eden,ama kök salamadığı için kısa bir süre dayanan kişi,sıkıntıda,baskıda,zulun gördüğünde sendeler düşer.çünkü kök yoktur.İmamlı gibi davranır,daha sonra uzaklaşır.yani gerçek imanlı değildir.

Gerçek inanlı olmadığı için.. düşme durumu söz konusu olabilir mi..?
    Tabiki hayır.

Kutsal KItap’ımızda çok sevdiğim bir Ayet vardır Yuhanna 15 bölümde derki:

“Ben gerçek asmayım ve Babam bağcıdır.Ben meyve vermeyen her çubuğu kesip atar ,meyve veren her cubuğu ise daha çok meyve versin diye budayıp temizlerim”
    Ben asmayım,siz cubuklarsınız ,Bende kalan ve benim kendisinde kaldığım kişi çok meyve verir.bir kimse bende kalmassa,cubuk gibi dışarı atılır ve kurur.”

Asmaya bağlı çubuk meyve verir.Meyve vermeyenle asma arasında bir yaşam ilişkisi yoktur.Yani meyve vermeyen(İsa Mesih’te kökleşmemiş) “İmanlı” sonsuz yaşamı almamış ki onu kaybedip düşsün.

Yürekten İman etmiş,meyve veren her inanlı,asla kurtuluşu yitiremez.
    Buna bir kaç neden daha sıralıyayım.

Tanrı’nın bizlere kuruluşu verme amacı,ne zaman başladı..diye sorsam.!
    Eminimki bana şunu dersiniz.”Tanrı zamanın başlangıcında daha bu planı yaptı.” Evet bu doğru.

Peki sizce Tanrı’nın kurtarma amacında bir değişiklik olabilirmi,yani planlarını değiştirme gibi bir olasılık olabilir mi ?
    Eminimki buna da, hayır dersiniz.
    Haklısınız,İnanlılar bu amaca göre, seçilmişlerdir.

Size şunu sorsam.Mesih’in sevgisinden bizi kim ayırabilir.?
    (Bunu Mesih’te kökleşmiş ve yürekten iman etmişler için soruyorum)
    Romalılar 8 Bölüm 35 Ayette derki:

“Mesih’in sevgisinden bizi kim ayırabilir.?Sıkıntı mı,elem mi,zulüm mü,
    açlık mı,çıplaklık mı,tehlike mi,kılıç mı.”

Bizlere kurtuluşu veren bizleri yenileyen,yüreklerimize sevgisini koyan,İsa Mesih sevgisinden hiç bir güç bizi ayıramaz.

Kendi güç’ümüzlemi kurtuluşu aldık.?Tabi ki Hayır.
    Hiç birimiz kendi güçümüzle kurtuluşu almadık,Bizler hepimiz Tanrı’nın lütfu ile kurtuluşu aldık.

İsa Mesih:
    “Koyunlarım sesimi işitir.Ben onları tanırım,onlarda beni izler.Onlara sonsuz yaşam veririm,asla mahfolmayacaklar.” Yuhanna 10.27.30

İşte bu ayet açıkca belirtiyor.Tanrı’sal amacı.
    Tanrı’nın güç’ü bizleri,Rab’de her zaman daha güçlü kılar.Biz inanlılar Kurtuluşumuzun sürekliliği konusunda Tanrı’ya her zaman inanıyoruz.

“Tanrı ,duyurduğum Müjde ve İsa Mesih’le ilğili bildiri uyarınca sonsuz çağladan beri saklı tutulan sırrı açıklayan vahiy uyarınca sizi ruhca pekiştirecek güçtedir”Romallar 16:25

Kutsal Ruh sayesınde her birimiz,yeniden doğuşu aldık,Her birimizin yüreğinde konut kurduğunu biliyoruz.Her birimizin yüreğindeki mühür İSA Mesih’tir.Tanrı’nın attığı sağlam temel bizlerdeyse,kim düşüşten yada düşmeden söz edebilir.

Bizler tüm inanlılar Tanrı’nın lütfuyla kurtulduysak..yaşamlarımızı yine Tanrı’nın Ruh’u yardımı ile sürdürüyoruz.

Rab’bin esenliği kardeşlerimle birlikte olsun.Amin

Anonim
    Pasif

Korku ve celiskiler sonucu böyle birsey oldu. Ama Rabde hissettigim sevgiyi başka hickimsede hissetmedım. Ne yapmalıyım?

Anonim
    Pasif

Quote:
    Imandan düşmek mümkün müdür? Korku ve celiskiler sonucu böyle birsey oldu. Ama Rabde hissettigim sevgiyi başka hickimsede hissetmedım. Ne yapmalıyım?

Sevgili Happychistmas.
    Yürek’ten, İsa Mesih’e ,İMAN eden biri için bu mümkün değildir.

Duyduğun bu Korku ve çelişkiler ne dir diye sorsam.?

Dışlanmakmı,?
    Toplumdan göreceğin baskımı.?
    Ailen tarafından reddedilmemi.?
    İlk iman ettiğim dönemlerde ,bende.
    Dışlanmaktan korktum,Toplumun baskısından korktum,Ailem’den işiteceğim olumsuz sözlerden, beni kabul etmemelerinden korktum.
    Bu korku Vaftiz olacağım güne kadar devam etti.,içten duyduğum bu korkuları hiç kimseyle paylaşmadım ,içimde her geçen gün biraz daha büyüdü.
    Beynimde Acaba doğrumu yaptım..? soruları, beni yedi bitirdi.

Dua ediyordum.
    Kutsal Kıtap konusunda, bilgi olarak yetersizdim
    Benden 1 Sene önce, iman eden bir kardeş bana bir gün şunu dedi. “Sen Dua ediyormusun.?”
    Ona ” Evet ediyorum.” dedim.
    “Peki Tanrı ile konuşuyormusun”
    Ona “Hayır konuşmuyorum.Tanrı’yla konuşulmaz,insan mı bana cevap versin dedim.”
    “Ayyy çok cahilsin Saba”dedi
    “Bak.. Dua et sora deki,Tanrım bana cevap ver.”
    dedi.
    “Nasıl vercek “dedim.
    “Ay bir dinle anlatıyorum ya ..Kutsal Kıtabı rast gele aç çıkan ayet’te Tanrı sana Ayet’le cevap’ını verecektır.”dedi.
    “Gerçekten bana bu şekilde çevap verecek mı”dedim.
    “Dinle beni ,sana cevap verir ” dedi
    “Hadi gel bunu beraber yapalım “dedi.Ona” Tamam” dedim.
    Beraber dua ettik,ben dua sonunda,”Tanrım ben Korkuyorum,sen gerçek Tanrıysan bana cevap ver dedim”
    Ben Dua ederken arkadaşım da beni dürtüklüyor.bir yandanda delirdinmi delirdinmi öyle dua edilmez “diyor,sessizce.
    “Bu Arada gözlerimiz kapalı işaret parmağımız çıkan sayfada neredeyse o Ayet’te Rab bize konuşacak dedi.”
    Bana çıkan Ayet:

Yeşaya 43 cu Ayet.
    Korkma çünkü seni kurtardım.
    Seni adınla çağırdım,sen benimsin,
    Suların içinden geçerken seninle olacağım,
    ırmakların içinden geçerken su boyunu aşmayacak,Ateşin içinde yürürken yanmıyacaksın,Alevler seni yakmayacak.”

Bu yüreği tertemiz, bayan arkadaşım, beni teselli etmişti,farkında olmadan,öyle yada böyle.. Rab insana bir şekilde konuşuyor.bunu biliyordum ,Kutsal KItap’ı öğrenince bunun gerçek olduğunu Tanrı’nın ya bir insanı.. birAyet’i yada bir olayı kullanarak insanlarla konuştuğunu öğrendim.

Kutsal Kıtap’ı okudukça korkunun ve çelişkilerin tamamen Şeytandan kaynaklandığını öğrendim.
    Kutsal KItap’ımız , sevgide korku yoktur,tersine yetkin sevgi korkuyu siler atar,Çünkü korku cezalandırma düşüncesinden ileri gelir,Korkan kişi,sevgide yetkin kılınmış değildir “der.
    Şeytan’ın uğraşısı , Tanrı’nın bizim için hazırlamış olduklarına kavuşmamıza engel olmaktır…ne yapacak.. kullanacağı silah Korku olacaktır.Kuşku duyup perişan olmamız için elinden geleni yapacaktır.Bize Ruhsal baskı İşkence yapıp bizi alt etmeye çalışacaktır.

“Rab’de Hissettiğim sevgi’yı hiç kimsede hissetmedim diyorsun.”
    TANRI Bizlere Diyorki:

“Seni sonsuz bir sevgiyle sevdim,
    Bu nedenle sevecenlikle seni kendime çektim.”Yeremya 31:3

Diyor.
    Karşılık beklemeden ,biz onu sevmeden önce, O bizleri sevdi ve kendine çekti.
    Tüm pisliklerimize,günahlarımıza ,asi’liklerimize,ramen

Dua et ve Rab’bi hayatına davet et.yapacağın bu.

Esenlik Ve RAB’bin güçü seninle olsun Kardeşim.

Anonim
    Pasif

Bazen sanki yanlış birşey yapmışım gibi hissediyorum.yanlış bir şey yapıyorsam yaratıcı tarafından cezalandırılacağımı düşünüyorum.Ailem Musluman,ailemin üzülmesinden korkuyorum.galiba bu kadar. Ama Hristiyanım ve Isayı seviyorum.

Anonim
    Pasif

bazen sanki yanlış birşey yapmışım gibi hissediyorum.yanlış bir şey yapıyorsam yaratıcı tarafından cezalandırılacağımı düşünüyorum.Ailem Musluman,ailemin üzülmesinden korkuyorum.galiba bu kadar. Ama Hristiyanım ve Isayı seviyorum.

Sevgili Happycristmas.
    Sanıyorum,hissettiklerini buradaki, tüm kardeşlerimiz hissetmiş ve yaşamışlardır. (Buna bende dahilim.)

Ahhh şu korkular..dedim ya.. bize bu korkuları veren İblis diye.

Güzel Kardeşim,Bizim İnandığımız Tanrı Korku veren bir Tanrı değilki,Onun istediği yaşam tarzına sahipsek ,kormamıza bir neden kalmaz ,Korku günahkarlar için geçerlidir karşılığında cezalandırma söz konusudur çünkü. İ
    İsa Mesih’e bak,Kimi cezalandırdı.?
    Kendisine ihanet eden Petrus’a Beni seviyormusun dedi üçkez .kuzularını ona teslim etti,Ya Para kesesinden para aşındıran ve kendisini ihbar eden Yahuda İskaryot’a kin duydumu hayır.
    Ailen konusuna gelince.
    Kutsal Ruh ve İblis herzaman içinde(Ruhsal yapında demeki stiyorum) savaşacaktır.İman ve İnanç’ın güçlendikçe İblis’in üzerinde yetkisi yetersizleşecek ve üzerindeki yetki ve güç’ü bitecektir,buna sana verdiği korkularda dahildir ve İmanın sayesinde,Kutsal Ruh yönlendirişi ve yönetimiseni güçlü kılacaktır.Değişime uğrayacaksın ,(buna Ruhsal doğuş deniliyor).?
    Günah işlemekten kaçınacaksın,Yanlış olan herdavranış şekli seni rahatsız edecek,Hayatında sevgi öne geçecek,Kin nefret,öç,kıskançlık duyguları,sende işlev göremiyecek,

Ailen sendeki olumlu değişimleri farkedecektir sanıyorum.Bizlerin de aileleri halada Müslüman,

Ben önceleri çok dik başlıydım,asiydim,kafama koyduğumu ne yapar eder gerçekleştirirdim,Öç’ümü alırdım,İşime gelenle dost olur,gelmeyenleri hayatıma sokmazdın,Katır gibi inatcıydım.Ailemin söyledikleri bir kulaktan girer ötekinden çıkıp giderdi,tüm bu olumsuzluklarım hepsi geçmişte kaldı.
    İSA mesih bendeki ,benliğimdeki tüm kirli duygu ve davranış şeklimi değiştirdi, her geçen gün RAB beni biraz daha olgunlaştırdı.Ailem bunu zamanla farketti.Çünkü Ailemdeki en küçük çocuk bendim,şimartılarak büyütüldüm,şımarık oluşum,dönüşüm yaparak küstahlığa dönüştü.İMAN ve İsa Mesih’e olan İnancımı,ailem gördü.(Tabiki başta kıyametler kopmadı değil ,ama..daha sonraları)
    Ailem beni yaşadı,bendeki değişime tanık oldu.her geçen günle birlikte,yaşadığım değişimler nedeni ile bana daha da yakınlaştılar.

Ehh.. şimdi sana soruyorum.Hangi Saba ?
    Önceki başı boş,haylaz, katır gibi inatcı Saba mı,Yoksa Mesih’in ışığını yayan değişime uğramış Saba mı.?
    Ailem, Hrıstıyan Saba’yı daha çok sevip kolluyor şu an.Emin ol,tabiki bu hemen olmadı bu zamanla gerçekleşti, onlara söylüyorum,Ben kendimi hiç bir zaman değiştiremezdim.
    Beni değiştiren, İnandığım Kutsal Ruh,beni değiştiren İSA MESiH ve beni değiştiren olgunlaştıran TANRI SÖZ’ü olan Kutsal Kıtab..

Sevgi ve Rab’bimizin ışığı herzaman sende parlasın.

Anonim
    Pasif

Çok teşekkür ederim Saba abla.. Rab her birimizi bereketlesin.

Anonim
    Pasif

bende imanlı yaşam sürmek istiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Anonim
    Pasif
    xxxx;21186 wrote:
    Ben de imanlı yaşam sürmek istiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Değerli XXXX kardeşimiz,
    Hristiyantürk forum sayfamıza hoşgeldiniz. Rabbimiz ve Kurtarıcımız İsa Mesih’in esenliği ve bereketleri sürekli olarak üzerinizde olsun. İsa Mesih yaşam kaynağımızdır, tek Kurtarıcı’dır. O’nu sizin de Rabbiniz ve Kurtarıcınız olarak yaşamınıza almanız gerekir. Hangi inanca mensup olduğunuzu bilmiyorum, ama bildiğim tek şey var, o da her insanın, hangi inançtan, hangi dinden, hangi mezhepten olursa olsun farketmez, herkesin birey olarak Mesih’i yaşamına Rab ve Kurtarıcı olarak alması gerekir. Kutsal Kitap, ‘Herkes günah işledi ve Tanrı’nın yüceliğinden yoksul kaldı’ der (Romalılar 3:23).

İsa Mesih tüm dünyanın Rabbi’dir. O, tüm insanlığın günahlarının bedelini haç üzerinde kendi kanını dökerek ve canını vererek ödemiştir. Ama ölüm İsa Mesih’i alt edememiş ve Mesih üç gün sonra görkemle dirilmiştir. Bedel ödenmiştir, insan sadece imanla bu ödenen bedel için İsa Mesih’e teşekkür ederek bu kurtuluşa sahip olabilir ve Tanrı ile barışabilir. Kutsal İncil’de Romalılar 5:1-2′ de şöyle okuyoruz:

‘Böylece imanla aklandığımıza göre, Rabbimiz İsa Mesih sayesinde Tanrı ile barışmış oluyoruz. İçinde bulunduğumuz bu lütfa Mesih aracılığıyla imanla kavuştuk ve Tanrı’nın yüceliğine erişmek umuduyla övünüyoruz’.

İmanlı bir yaşam sürdürmek istiyorsunuz, bunun için RAB size yardım edecek, sizi güçlendirecektir. Ama atmanız gereken ilk adım, İsa Mesih’i yaşamınıza RAB ve KURTARICI olarak davet etmeniz, ve günahlarınızdan tövbe etmenizdir. Mesih yaşamınıza girecek, tüm günahlarınız bağışlanacak ve yepyeni bir insan olacaksınız. Kutsal Ruh imanlı bir yaşam sürebilmeniz için size sürekli olarak rehber olacaktır. Tanrı’nin yaşayan diri sözleri olan Kutsal Kitap’ı düzenli olarak okumak çok önemlidir. ‘Sözün adımlarım için çıra, yolum için ışıktır’ diyor Kral Davut (Mezmurlar 119:105). Tanrı, Kutsal Kitap aracılığıyla bizleri eğitir, bizlere konuşur ve yol gösterir.

Sevgili XXXX, sorularınız olursa çekinmeden yazın, size Kutsal Kitap ışığında yardımcı olmaya çalışacağız.

Sevgiler

Anonim
    Pasif

“Şimdi ise, iman, ümit, sevgi, bu üçü kalıyor; ve bunların en büyüğü sevgidir.”—I.*KORİNTOS 13:13.

bir gemi gibi batabilir

Pavlus imanımızın bir gemi gibi batabileceği konusunda bizi uyarır. Şöyle der: “İmanın ve iyi vicdanın olsun; bazıları iyi vicdanı reddedip iman hususunda battılar.” (I.*Timoteos 1:19)

MSbirinci yüzyılda denize açılan gemiler ağaçtan yapılırdı. Bunların dayanıklılığı ağacın kalitesine ve gemi yapımındaki ustalığa bağlıydı.

İman gemimiz de insanlığın fırtınalı denizlerinde suyun üstünde kalabilmelidir. (İşaya 57:20; Vahiy 17:15) Bu nedenle iyi inşa edilmiş olmalıdır ve bu bizim elimizdedir. Yahudi ve Roma dünyası, Hıristiyanlar için fırtınalı hale gelirken Yahuda şunları yazdı: “Ey sevgililer, kendinizi en mukaddes olan imanınız üzerine bina ederek, Ruhülkudüste dua ederek, ebedî hayat için Rabbimiz İsa Mesihin merhametini bekliyerek kendinizi Allahın sevgisinde tutun.” (Yahuda 20,*21)

Yahuda aynı zamanda ‘mukaddeslere teslim edilmiş olan imandan’ da söz ettiğine göre, “en mukaddes olan iman” ifadesi, kurtuluşun iyi haberi de dahil olmak üzere İsa’nın takipçilerinin bütün öğretilerini kastediyor olabilir. (Yahuda 3) Bu imanın temeli Mesih’tir. Hakiki inanca sıkıca bağlanmamız için güçlü bir iman gereklidir.

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.