Siz..Benlikle mi Dua ediyorsunuz.?

• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bazı,imanlılar,dua’ların her zaman kabul edilebilir olduğunu,sanıyorlar.
    Siz,bu konuda ne düşünüyorsunuz bilmiyorum.
    Sizce, bu doğru düşüncemidir.?
    Hayır.
    Kutsal KItap’ımız böyle bir görüşü yada düşünce tarzını desteklememektedir.
    Süleymanın Özdeyişleri28:9 da

“Yasaya kulağını tıkayanın dua’sıda Tanrı’ya iğrençtir.”

Uygun olmayayacak şekilde, dua edenler,Tanrı’nın hoşnutsuzluğuna ve dua’ların reddedilmesine neden olurlar.

İçten yalın,artniyetsiz,benlikten uzak her dua’da Bize yardım eden Kutsal Ruh’tur.Ruh’tan kopuk bir şekilde Tanrı’yı hoşnut edecek ve O’nun tasarısına uygun olmayan dua’lar,etmemiz,olanaksızdır.

Bazen hayatın zorlukları karşısında,zayıflıklar yaşayıp hata yapabiliyoruz.Bunu farkettiğimiz an yapmamız gereken, Kutsal Ruh’tan yardım istememizdır .Efesliler 2 Bölüm 18 ayet bize şunu söylüyor.

“O’nun aracılığıyla hepimiz aynı Ruh’ta Baba’nın huzuruna çıkabiliriz.”

Biz Ruh’a yardımcı olabilirmiyiz ?
    Şeklindeki soruya,verilebilecek en güzel cevap,evettir.
    Alçak gönüllü ve temiz niyet’le Dua konusuna yaklaştığımızda,evet yardımcı olabiliriz diyorum.İlk önce kendimizi Kutsal Ruh önünde alçalytmalı ve O’na ihtiyaç duyduğumuzu söylemeliyiz.Bizi bütün kötü niyetlerden ve bencilce yaklaşımlardan arındırmasını istemeliyiz.

Kutsal Ruh’un esinlediği dualar, her zaman uzun ve ağır,yada değişik kelimelerle süslenmiş ağdalı yada güzel değişlerin içinde geçtiği,veya dindan birses tonu ile Tanrı’yı etkilemek gafletinde bulunduğumuz Dua’lar olmayabilir.

Bilmiyorum, dikkatınızı çektimi,Kutsal Kıtap’ta okuyoruz,en etkili dua’lar yalın ve çok sade yapılmış dua’lardır

“Ey Tanrı,lütfen Miryam’ı iyileştir.”.

Ya.. tapınakta dua eden ,vergi görevlisinin ettiği dua ,onu hatırlayın.,tek kısa ve yalındı.Luka 18 bölüm de geçiyor.

“Tanrım ben günahkarına merhamet et.”

Dua etme ihtiyacı duyuyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız.

“Rab,dua etmeye ihtiyacım var,ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum,Lütfen bana yardımcı ol,senin işiteceğin ve yanıtlayacağın şekilde dua edebileyim”

Diye duaya başlayın.
    Yüreğinizden geldığı gibi içten sıcak ,sade birdille dua edebilirsiniz Tanrı’nın verdiği karşılığı imanla kabullenerek dua’nızı sürdürün.Çünkü İSA Mesih’te olgunlaşmış İnanlılar,edindikleri tecrube ve Kutsal Kıtap’a bağlılıklarıyla ilğili olarak hemen yanıt’ta alabilirler,Dua aralarında Tanrı’nın yüreğinize konuşan sesi’sinide işitebilirsiniz.
    İsa Mesih’teki güvencimizi hatırlayın .

“Tanrı’dan ekmek istersek, bize taş vermiyecektir.”(Matta 7:9)

Ruhtan ayrı benliksel dualar.
    Bu olabilirmi.?
    “Rab,iş yerimde alt konumdayım arkadaşım o yeri hak etmiyor,onun yerine geçmem ,daha iyi olmam yükselmem için yardım et.”

Örneğin Kilise’de bir inanlının yaptığı bu dua..?
    “Rab benim bilgim Pastor yardımcısından fazla adam, Ruhsallıkla ilğili bile değil,Pastor yardımcısı olmam içim yardımcı ol beni bereketle,”

Bu her konuda olabilir.Ben ..Ben ..Ben.. ve Benlik.

Dualarımızda,kıskançlık,bencillik,,gücenme,öfke ,eleştiri kendimize göre doğru varsaydığımız benlikle ilğili düşünce sitilimiz..!
    Ruh tarafından onaylanmaz ve bu tarz dualar Tanrı’ya sunulmayacak yaklaşımlardır.

Edilmeye devam edildi diyelim.?
    İnançli ve İnanc’lıyız ya
    Sonuç mu:
    Yakup 3 Bölüm 15 Ayet’te tarıf ediliyor.Edilen dualar dünyasal olduğu için benliğe ait ve cin kaynaklı bir kimliğe bürünecektir. Ollumlu değil olumsuzdur.

Başkasına dua ediyoruz,birde bunu ele alalım.
    İnanlı bir kardeşimize dua ederken özellikle dikkat etmemiz gereken iki şey,vardır.
    Onları suçlayıcı ve eleştirici,zayıf taraflarını ekle alarak ve onları konturolumuz içine sokarak dua etmek.
    Kusur bulma çok kolaydır.bu demek değildir ki Tanrı huzurunda imanlı birkardeşimizin yaptığı hatalarını yada kusurlarını Duada dile getirip onla ilğili sayıp dökmek.

Bu Mesih’i örnek almak değildir.
    Bu tamamen Şeytan’ı örnek almadır.

Pavlus’un 1.Korintlilerde 1 Bölüm 4.8 Ayetlerinde diğer topluluklardaki kardeşlere sunduğu duada dikkatınızı çektimi bilmiyorum..!
    Dua’ya başlaması şükranlaydı.Toplulukta belirgin olan bir çok günah’a karşılık üyeler arasında çekişmelere karşılık,benliğin işleri ile ilğili,zina Rabbin sofrası gibi durumlarda sarhoşluk gibi konularda yapılan günahlara karşılık mektubuna suçlama ile değil şükranla başlıyor..

Bu dua eden kişilerde psikolojik olarak olumlu yaklaşım sergiler.Kişleri Tanrı’ya daha fazla yaklaştırır.Çünkü sonuç olarak her birimiz,kendimizi tanıyorum,kendimizi biliyoruz,hatalarımız ve günahlarımızla..

Dualarımız..Kutsal Ruh’mu..Yoksa Benlikmi.?
    Kararınızı kendiniz verirken..İsa Mesih’i örnek alın.

“Tanrı’nın seçtiklerini kim suçlayacak,Onları aklayan Tanrı’dır.Ölmüş ,üstelik dirilmiş olan Mesih İsa,Tanrı’nın sağında’dır. ve bizim için aracılık etmektedir.”

İ
    Dualarımızın arkasında benlikle ilğili düşünce ve edilen bu yöndeki dua’lar yararlı değil zararlıdır.Olumsuz sonuçlar doğuran bu Dua’lar Ruhtan kaynaklanmaz.Sonuç olarak bereket ve iyilik değil tam tersi kötülük ve daha farklı şeylerle bizi yüz yüze getirebilir.

Bunu farkettiğimiz an tövbe etmeli ve Tanrı’nın affına sığınmalıyız.

RAB İSA Mesih O’nu Kabul eden her kardeşimi bereketlesin.

Esenlikle.

Anonim
    Pasif

Kardeşlerim! bilin ki rabbimiz sevgi rabbidir-günahsız olandır.Bunu dünyaya geldiğinde sözleri ve yaşantısıyla gösterdi-ona düşman olanlar bile onda bir kötülük bulamadı.Tanrıydı tanrı gibi yaşadı-adına şükürler olsun.Yarattığı olan bizlerden de kendisi gibi sevmemizi istiyor.Sizden yaşamınızı böyle bir rabbe vermenizi istiyorum-onun gibi, yaşam sözünü ağzınızdan düşürmeden, yaşamanızı istiyorum-o nice yürekleri değiştirdi-nice yaşamlar verdi-ne kadar günahkar olsan da gel dedi. Her defasında yaşamı yeniden kurmamızı istedi-bizlerde istediği gibi yaşamı tam sevgiyle kuralım-unutma ki ufak bir sevgisizliğin dahi tanrının özlediği, tam sevgi yaşamını zehirleyeceğini bilerek kuralım-bugüne kadar hiç kimse sana tam sev demedi-sonucu da dünyanın şimdiki halini getirdi. Oysa kutsalımız onlar gibi düşünmüyor söylemiyor-tam sev diyor-acı çeksen de sev diyor-çarmıhını bize gösteriyor. Bak diyor-ben acı çekerken sevdimse affettimse sende affedeceksin.Yıllardır kitapları karıştırıyorum-hiç birinde, İsa gibi tam sevin-tüm insanlar için dualar edin diyeni görmedim-hiç kimse onun gibi sevmemizi istemiyor. Buda İsa’nın tam gerçek- tam tanrı olduğunun kanıtı değil mi? Bilin ki şeytan ve onun sözünü dinleyen katiller bize hiçbir zaman yaşam vermeyecek, bizden tüm insanları sevmemizi istemeyecek- dileğim, tanrının sözlerinin yüreğine dokunması yaşam diyen gerçek hristiyanlar la birlikte tüm insanlık için hizmet etmendir.İnanın! iblisin gayreti ve ona hizmet edenler olmasaydı tanrının istediği sükunet bu dünyada da binlerce yıl önce kurulmuş olacaktı.Kardeşlerim İsa’nın sözleriyle dünyayı değerlendiriyorum! emin olun sözleri dünyanın neresinde olursa olsun, akan gözyaşlarını dindirecek sözlerdir-bununla ilgili başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum- hak etmediğim halde tanıdık bir dostumun kötülüğüne uğradım-tam karşılık verecekken, bunu düşünürken -uykudayken rabbin bu sözüyle uyandım-çarmıhta çektiklerime bak-uyandığımda anladım ki rab benim uğradığım haksızlığın, kendi çektiği acı karşısında bir hiç olduğunu, affettiği gibi, benimde affetmem gerektiğini söylüyordu-bende aynen rab gibi yaptım-affettim-o günden sonra imanım arttı-uğradığım kötülük karşısında rabbin çarmıhta çektiğini hatırlayarak bu günlere kadar geldim-bundan sonrada rabde kalarak rabbin istediği gibi yaşamakta tek amacım.Bilin ki dünyaya yaşam verecek olan tek odur-ne kadar eğitimli olsanız, ne kadar zengin olsanız, mutlu olamazsınız-ben bunu gördüm onun içinde bu kadar emin konuşuyorum.Zamanının boşa gitmesini, dünyanın acısının katlanmasını istemiyorum-bunun için kendimi yoruyorum.Gerçek doktor o ilaç onda, inanman yetiyor. Sonrada kutsal ruhunun gelip yüreğinde konut kurduğuna kendin şahit oluyorsun, değişiyorsun.Boşuna dememişler-yaşam değiştiren İsa sözünü daha iyi anlıyorsun.Kardeşim rabbin yüreğini değiştiren, ruhunun dokunuşuna o kadar ihtiyacın var ki-benim amacım bunu çabuklaştırmak-ödülümüyse tanrıdan almak-ne sen beni nede ben seni tanıyorum-hiç bir zamanda tanışmayacağız.İnandığım kesin gerçekse sevgi rabbiyle tanışmanı sağladığım için bana teşekkür edeceksin.Çocuklarına, eşine dostuna kısacası tüm insanlara olan sevginin bir akarsu gibi çok güçlü aktığını göreceksin-duaların değişecek, tüm insanları seviyorum la başlayacak-tüm insanları seviyorum la bitecek.Sevgili kardeşim başka kim bu sevgiyi sana verebilir.Dünyaya milyarlarca insan geldi gitti. Gör ki hiç biri senden düşmanlarını sev onlar için dua et demedi-yüreğini yaşamını değiştirmedi. İşte gelip gidenlerin görmemesinden dolayı da bu dünya hiç değişmedi bu hale geldi -ölümler, acılar , savaşlar cinnet hali hiç eksik olmadı.Son sözüm, değerli kardeşim! Sen de dünyaya gelip giden- İsa’dan habersiz yaşayanlardan olma, onlar gibi bu dünyadan sevgisiz ayrılma.

Dünya uyan! yavruların için uyan! hep sevinçli olmak için uyan!
    Yaşam için uyan! güzel bir dünya için uyan!
    Cennet için uyan ! tanrıyla yaşam için uyan!
    Sevgi tanrısıyla, oğlu İsa’yla tanışmak için uyan!
    Seversen-cennette sonsuza kadar yaşayacağını bilerek uyan!

“İnsanoğlu da kendisine hizmet edilsin diye gelmedi. Tam tersine, hizmet etmeye ve canını pek çok kişi yararına kurtarmalık olarak vermeye geldi.” (Matta 20:28)

Kardeşlerim! bundan da emin olun-rabbimiz diri yaşayan bir rabdir.Bizler cansız ruhsuz bir ölüye iman etmiyoruz.Bizden çok daha güçlü bir zihni olan bir yaratıcıya inanıyoruz.-ona yaklaşınca, istediği gibi temiz kalıp inanınca varlığını yaşamınızda hissettirmeye başlıyor-dualarınıza cevap alıyorsunuz-varlığını hissettirmesiyle, gerçek huzuru yakalıyor-hayattan korkmadan yaşamınızı sürdürebiliyorsunuz.Rabbin yaşamımdaki en büyük etkisini, tam inanınca, müthiş bir sevgiyle dolduğumda hissettim-hiç bir gücün gerçekleştiremeyeceği bir güçle, benliğimi değiştirmişti.Eski beni alıp, yeni bir benle değiştirmişti.kendimdeki bu değişime bende hayret ediyordum.Rabbin bu gücü karşısında da kendisine olan hayranlığım artıyordu.Bendeki bu değişimi ancak güçlü bir varlık gerçekleştirebilirdi.İşte bu güç dirilen hep yaşayan İsa’ydı.Şu an İsa’ nın güçlü varlığından hiçbir kuşku duymadan yaşıyorum.Onun eşsiz gücü karşısında , günahtan kararan bütün yüreklerin, ona inanınca değişeceğine, kar gibi bembeyaz olacağına inanıyorum.İnsanın diri ve kendisiyle ilgilenen, kendisini seven-affeden bir rabbe inanması kadar insanı mutlu eden başka bir gerçek olduğuna da inanmıyorum.İnsan ürünü bütün sözler bir yere kadar insanı teselli ediyor, ama tam bir güven vermiyor.Oysa diri tanrının gücü bambaşka-geceleri korkusuzca uyuyabiliyor-ruhuyla paydaş olup, esenlik içinde yaşayabiliyorsunuz.Uyumlu, sevgi dolu halinizle de bu geçimsiz dünyada hep sevgi diyorsunuz.

“ Birbirinizi sevin. Tıpkı benim sizleri sevdiğim gibi, sizde birbirinizi sevin.Birbirinize karşı sevgi beslerseniz, herkes öğrencilerim olduğunuzu anlayacaktır.” (Yuhanna 13/34-35)

Dünya! bizleri sana kötüleyenlerden önce- bilki! gerçek hristiyan rabbi İsa gibidir-onun gibi düşünür, onun gibi konuşur ve onun gibi yaşar-her zaman sevgiden, yaşamdan söz eder- yüreği rabbi nin yüreği gibi tam sevgiyle dolu olur.İşte! böyle birini görürsen-bilki bu gerçek hristiyandır. Birde bunun tersi yaşam süren, kendisine hristiyanım diyenleri görürsen- İşte! onlarda rablerini lekeleyen şeytanın aktörleri sahte hristiyanlardır.Senden ricam bunu bil ve bizi öyle değerlendir.

Sevgi rabbi İsa mesihin, sevgi dolu çocukları olarak-ona layık bir biçimde, gerçek hristiyanlar olarak yaşamanız dileğimle..

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.