SEVGI

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Tanri'nin sevgisinden bizi hic bir sey ayiramaz!! Romalilar 8:38-39 “Eminim ki, ne ölüm, ne yaşam, ne melekler, ne yönetimler, ne şimdiki ne gelecek zaman, ne güçler, ne yükseklik, ne derinlik, ne de yaratılmış başka bir şey bizi Rabbimiz Mesih İsa`da olan Tanrı sevgisinden ayırmaya yetecektir. “ diye yazmistir.

Tanri'nin sevgisi fedakardir. Bu da Kelamdadir. Yuhanna 3:16 “Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu`nu verdi. Öyle ki, O`na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun.”

Tanri'nin sevgisi sonsuzlara dek surer. Bu da Kelamda yazilidir. Mezmurlar 136:1 ” Şükredin RAB`be, çünkü O iyidir, Sevgisi sonsuzdur;”

Sevginin tarifi nedir? Bu da kelamdadir. 1 Korintler 13:4-7 ” Sevgi sabırlıdır, sevgi şefkatlidir. Sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez. Sevgi kaba davranmaz, kendi çıkarını aramaz, kolay kolay öfkelenmez, kötülüğün hesabını tutmaz. Sevgi haksızlığa sevinmez, gerçek olanla sevinir. Sevgi her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi umut eder, her şeye dayanır.

Birbirimizi sevmemiz emredilmistir. Bu da Kelamdadir. 1 Yuhanna 2:7-8 ” Sevgili kardeşlerim, size yeni bir buyruk değil, başlangıçtan beri kabul ettiğiniz eski buyruğu yazıyorum. Eski buyruk, işitmiş olduğunuz Tanrı sözüdür. Yine de size yeni bir buyruk yazıyorum. Bunun gerçek olduğu, Mesih`te ve sizde görülüyor. Çünkü karanlık geçiyor, gerçek ışık şimdiden parlıyor.” (bazi cevirilerde bu buyrugun birbirinizi sevin oldugu yazilidir.)

Sevgi sadece dostlar icin olmamalidir. Kelamda yazilidir; Matta 5:43-44 ” Komşunu seveceksin, düşmanından nefret edeceksin` dendiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin.

Tanri'nin yasasi seriati tek bir kelimede ozetlenebilir; SEVGI Bu Kelamdadir. Matta 22:37-40 ” İsa ona şu karşılığı verdi: “`Tanrın Rab`bi bütün yüreğinle, bütün canınla ve bütün aklınla seveceksin. İşte ilk ve en önemli buyruk budur. İlkine benzeyen ikinci buyruk da şudur: `Komşunu kendin gibi seveceksin.Kutsal Yasa`nın tümü ve peygamberlerin sözleri bu iki buyruğa dayanır.

Tanri'ya olan sevgimizi O'nun verdigi emirleri uygulayarak gosterebiliriz. BU Kelamdadir; 1 Yuhanna 5:3 “Tanrı`yı sevmek O`nun buyruklarını yerine getirmek demektir. O`nun buyrukları da ağır değildir.

Tanri'ya olan sevginizin zayiflamasina asla izin vermeyiniz. Bu da Kelamdadir. Vahiy 2:4-5 ” Ne var ki, bir konuda sana karşıyım: Başlangıçtaki sevginden uzaklaştın. Bunun için, nereden düştüğünü anımsa! Tövbe et ve başlangıçta yaptıklarını sürdür. Tövbe etmezsen, gelip kandilliğini yerinden kaldırırım.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.