Senin,Dövme..Piersings’iniz Varmı..?

• Bu konu 1 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

hiç düşündünüzmü..?
    Kutsal Kitap dövmeler, piersings hakkında ne diyor..?

Kutsal Kıtab’ı okuduğumuz zaman, Eski Ahit’te, “

Ölüler için bedeninizi yaralamayacak,dövme yaptırmayacaksınız.” Levililer 19:28.

Der.

Fakat diğer taraftan da,yeni antlaşmadaki ayetlere baktığımızda,
    Bizler yani, bugünkü imanlılar olarak artık, Eski Ahit Yasaların altında olmadığımızı biliyoruz ve bu nedenle.kutsal kıtap’ta;

Yeni antlaşmada yasa ile ilğili olarak şu ayetlere bakıyoruz..

“Oysa iman edenin aklanması için,Mesih,Kutsal Yasa’nın sonudur.”
    Romalılar 10:4

“Yani imanla aklanalım diye Mesih’in gelişine dek Yasa eğitmenimiz oldu.Ama İman gelmiş olduğundan,artık Yasa’nın denetiminde değiliz.”
    Galatyalılar 3:24

“Çünkü Mesih’in kendisi barışımızdır.Kutsal Yasa’yı buyrukları ve kurallarıyla birlikte etkisiz kılarak iki topluluğu birleştirdi.”
    Efesliler 2:14.15

Diye okuyoruz.

Yine de dövmeler ve Pierrsing hakkında, bir buyruk olduğu ile ilgili bir bir soru işareti olması gerektiğini düşünüyorum,ama gene’de net bir şey bulamıyorum.
    Kutsal Kıtabı okuyorum,İNCİL de dövme yapılmasına veya yapılmamasına dair,herhangi bir Ayet yada yazıya rastlayamıyorum. Var olan tek ayet, Eski antlaşmadaki Levililer 19:28 deki Ayet tir.

Dövmeler ve piersings yaptırmakla ilğili bir düşüncemiz varsa, Böyle bir şey yapmak niyetinde iseniz,bence yapmamız gereken, Tanrı’ya bunun uygun olup olmadığına, ait dua etmek ve TANRI’dan, bunun cevabını beklemek olacaktır ki..(bu benim,düşüncem)

Kutsal Kıtab’taki başka bir ayet aklıma geliyor..
    1 İnci Korintlilerdeki Ayet te diyorki..!

“Sonuç olarak ne yer ne içerseniz ne yaparsanız,her şey TANRI’nın yüceliği için yapın.”
    1 Korint 10 .31

Tekrar başa dönüyorum,ama diğer taraftanda,
    Kutsak Kitap,ın dövmeler ve piersings’e karşı kesin bir emir verilmediğini okuyorum.(Sadece Levililer 19:28 İnci Ayet dışında)

Kutsal kıtap’ da, Tanrı.. iman edenlere böyle bir şey yapmalarına tavsiyede bulunmamıştır.(Ayetlere bakınca)
    Böyle bir şeyi yapmamaları içinde.. tavsiyelerde bulunmamıştır..

Giysi ile ilğili kurallar aklıma geliyor.Şimdi ne alaka diyebilirsiniz..?
    Dikkat çekme yönünden.. giyside,dövme gibi ortak bir özellik taşıyor diye düşünüyorum.

Kutsal Kitap, fazla göze çarpacak giysi giyinilmemesini söylemiştir.
    Dövme de yapıldığında, görsel açıdan dikkat çekicidir.
    1 Timoteus 2:9 Ayette belirtilmiştir.
    Ölçülü giyinmek ve sadelikten bahseder,sadelik demek abartısız,dikkat çekmeyen demek olduğuna göre Dövme ve piersing tam tersine, dikkat çekicidir.

Bir tek burda bir eksi taraf, söz konusu olabilir bence, ama genede tam netlik var sayılmaz.giysi ve dövme aslında ne kadar birbirine yakın..Oda ayrı bir soru işareti..!

1 Timoteus’taki Ayette, biraz ayrım belki düşünülebilinir,ama gene de net bir açıklama yoktur.

Tanrı’nın, bundan hoşnut olup olmadığını, nasıl biliceyiz..?

Kutsal kıtap,bedenlerimizin TANRI’ya ait olduğundan bahseder.Evet bunu bilyoruz ve buna inanıyoruz.Bedenlerimiz ve canımız Tanrı’ya aittir.

“Bedenlerizin Tanrı’dan aldığınız ve içinizdeki Kutsal Ruh’un tapınağı olduğunuzu bilmiyormusunuz.”
    1Kor 6:19

Diyor ayet.
    Fakat, 1Korintliler 6:19-20 Ayet’inde de doğrudan,doğruya dövmeler ve piersings ile ilgili olmadığına göre gene sorumuz tam net bir cevabı veremiyor.

“Bedeniniz, Tanrı’dan aldığınız ve içinizde olan Kutsal Ruh’un tapınağı olduğunu bilmiyormusuz? Siz kendinize ait değilsiniz. Bir bedel karşılığı satın alındınız; bunun için Tanrı’yı bedeninizde yüceltin”.

Der Ayet devamında.

Bunu Kutsal kıtap’ta araştırırken eksi tek taraf olarak sağlık ve dikkat çekmesi dışında,Kutsal kıtap Ayetlerinde.. bedenimizle ne yapmak veya ne yapmamak hakkında kesin bir bilği veriyor anlamını çıkartamadım.

Sonuç olarak diyorumki..
    Bedenimiz Tanrı’ya ait’se, dövme ve piersing yapmadan önce, bence bu konuda Kilise büyüklerine ve..
    en önemliside TANRI’ya danışmalıyız.

Umuyorumki.. her kardeş,kutsal kıtap açısından kendi düşüncesini dile getirir.

Esenlikle.

Anonim
    Pasif

Ama sizi çağırdığım zaman beni reddettiniz,
    Uyarılarımı duymak istemediniz,
    Öğütlerimi istemediniz,
    Uyarılarımın tümünü küçümsediniz.”
    Özdeyişler 1:24.30

Bir zamanlar,bizde İSA MESİH’i kabul etmemek için direndik.Mesih inancının,belkide bizi zorluyacağını,tüm yaşamımızın alt üst olacağını
    düşünerek korktuk.

TANRI ve gerçeğini öğrenmekten kaçındık.

Biz iyiydik,benliğimiz ve gücümüz hedeflerimiz,ve hep hoş biri olduğumuz gerçeği bizle birlikte yaşıyordu. İyi giyinmeyi,iyi konuşmayı bilerek kendi egolarımızı da tatmin ederek,bazende yaptığımız iyiliklerin yeterlilik kasıntısı içinde ve çevremize çizdiğimiz öz kendine güven imaj’imizla yaşamaktan zevk alıyorduk.

Benliklerimiz,isteklerimiz en iyisi olma yada hep daha karizmatik bir kişilik mücadelesi,İSA MESİH ve onun öğretileri ile taban tabana zıtken,
    MESİH gerçeği ile yüz yüze gelinme..ancak bilinç altına atabileceğimiz bir yalan olabilirdi.

Kendimize verdiğimiz değer ve elde edebileceklerimiz,egosal tatminlerimiz için İSA MESİH’e hayatımızda yer olamazdı.Safsatalarla geçircek bir çağ’da zaten yaşamıyorduk..
    Korktuğumuzda,yada sıkıştığımızda,bunalımda iken belki TANRI hayatımızda yer alıyordu..!
    Ölüm ve ötesini düşünmek işimize gelmiyordu.
    Bu beden yemek ,içmek gezmek ve hayattan zevk almak için dünya’ya geldiyse..eziyete ne gerek var..Diye düşünüyorduk.
    Yada Ana ve babadan gelen bir inancımız var..benim din gerçeğim belli,ne ulemalar,var bilğili.. onlar bilmiyorda,inanıyorlar.benmi kıt bilgimle bileceğim.! düşüncesi hakimdi,tüm benliğimizde.

Kutsal Kıtabı okuyorum..
    Bana benim gerçeğimi anlatıyor.Ben günahsızım İyilik yaparım.O bana İyiliğin kaynağı ve standardının yanında, anlattıkları açıklamaları,benim yaptığım onca iyiliği silip süpürüyor.

İSA,benim görünmekten hoşlandığım türde biri, olmadığımı ortaya çıkararak beni.. bana anlatıyor.

MESİH’in ışığı altında, bendeki çarpık motivasyonlarımı,benciliğimi,ben merkezciliğimi ve nefret dolu ara sıra bende şahlanan Öç tutkumu ortaya çıkartıyor.

Ben kendi gerçeğimden kaçarken ve tehlikeden uzak durmak için Mesih gerçeğinden kaçmayı ve reddetmeyi,tercih ederim, Çünkü işime gelmez.
    O’nu reddederek,hoş biri gibi rol yapmayı sürdürmek daha işime gelir.
    Zaten..TANRI,cennet var sa da hayatta yaptığım iyiliklerimin beni kurtaracagını biliyorum.
    Kesin olan Şu dur ki ahlaksal bakımdan etrafımdaki insanlardan..çok daha fazla üstünüm.

İSA TANRI’nın Kutsal olduğunu söylüyor.Ben bazen onu unutur yada asilik ederim.İSA bana bütün insanları sevmediğim gerçeğini,bana anlatıyor.Bana benim ruhumu anlatıyor.
    Bu kadar gerçekçi olmak zorunda mı..?

İSA, TANRI’nın her şeyi bildiğini ortaya koyuyor.
    Hatta.. şu sözünden korktuğumu söyleyebilirim.

“Size şunu söyleyeyim,insanlar,söyleyecekleri her boş söz için yargı gününde hesap verecekler.Kendi sözlerinizle aklanacak,yine kendi sözlerinizle suçlu çıkarılacaksınız.”
    Matta 12:36.37

Ve bir ayet daha var diyorki..

“TANRI’nın görmediği hiç bir yaratık yoktur.Kendisine hesap vereceğimiz TANRI’nın gözleri önünde her şey çıplak ve açıktır.”
    İbr 4:13

İşte okuduğum bu ayet, beni rahatsız etti.Yaşamımda hiç kimsenin bilmesini istemediğim,sırlarım var benim.Benim bile hatırlamak istemediğim,günahlarım var..

Eyvah ..ikiyüzlülüklerim,günahlarımı TANRI biliyor.Yaşamımdaki Kirli alanları benden başka kimse bilmemeli.Tanrı hepsini biliyor. kötülüklerimi,kindarlığımı.Çoğu insan bunu görmez fakat TANRI görüyor.tüm gördüklerine karşın beni korumak istiyor.ve beni sevdiğini söylüyor.İSA MESİH’ bana bunu söylüyor.Abondone oldum.
    Kafam karıştı.Ruhsal bir bataktamıyım..?

İSA MESİH,bizim günahlarımız,benim günahlarım için çarmıhta kanını akıtmış .Eğer beni kabul ederseniz.seni, sizi bağişlayacagım diyor.Ona dönersem tüm ahlaksal çıplaklığımı örtecegini belirtiyor. Kirliliğime,günahıma karşılık beni yok etmesi gerekirken,beni temizleyip kurtuluştan söz ediyor.

İSA TANRI’nın adil olduğunu,söylüyor.TANRI İSA’nın anlattığı TANRI ise.. o zaman ben dilediğimce hareket edemem.ben hep kısasa kısas yapmaya alışmıştım.benim için her şey mübah’tı.Özgürlüğüme düşkünüm..ama İSA bana, sunduğu özgürlükten ,bunun çok daha farklı bir şey olduğunu anlatıyor.

Hayatı, TANRI’nın öngördüğü şekilde, yaşamda var olan Özgürlüğün ..gerçek özgürlük.. olduğunu anlatıyor. bağımsız olmak için ya onu görmezden gelicem ya da O’nu inkar edicem.Ama önümdede kocaman bir gerçek..İSA MESİH gerçeği.

İyide.. İyi yada kötü tanımını kendinde nasıl tanımlayacagım.Kemikleşmiş birikimlerin orda yığıntı halinde dururken.
    İSA bana yardım edermi acaba..?

Ya..ya İSA Mesih, gerçeğini kabul etmemin yaşam’ımda getireceği değişiklikler,kaçamaklarım,uçarılıklarım,uçuk yaşamım,alışkanlıklarım, sevgi’lerim ve sevgili’lerim.onlar ne olcak..?

Hayatımda hiç TANRI yoktu ki.Ben olan benliklerimin yerine TANRI’yı koyabilirmiyim..
    Buna güç’üm varmı..?
    Burda da İSA,bana yardım edermi..?

İSA MESİH.. Bana yardım edeceğini Vaat ediyor.
    Ben bu güne kadar yerine getirilmemiş sözler ve tutulmamış vaatler içinde olgunlaştım.

İSA’ya bakıyorum..Günahsız,kusursuz bir yaşam ve verdiği TANRI’ya ait öğretiler.Kendini bir kurban olarak sunması ve benin için benim gibiler için ölmesi.Tarihleri kanıtları ile diriliş gerçeği.bu gerçekse onun Vaat’i de gerçektir.
    Bana belkide şunu diyor..Bana güven ve bak güvenin boşa çıkmayacak..

Bu denli kutsal ve güzel olana karşı..sözümü tutabilirmiyim.ona İMAN edersem..Onu kabul edersem Gerçek Mesih İnancı,yaşayan RAB olan İSA MESİH’le kişisel bir sevgi ilişkisini yaşayabilirmiyim.

İSA MESİH’İn istediği insan olabilmeyi,başarabilirmiyim..?
    Mesih bize din’den degil, bir insan ile olan birebir ilişkiden bahsediyor. O’birebir ilişkiyi O’nunla kurabilirmiyim..?

“İşte Kapıda durmuş,kapıyı çalıyorum ,Eyer biri sesimi işitir ve kapıyı açarsa,onunla birlikte yemek yiyeceğim. ben onunla ve 0’da benimle,
    birlikte yemek yiyeceğiz.”
    Vahiy 3:20

Diyor,
    Alçakgönüllülüğü ile Onun kadar alçakgönüllü olabilmeyi başarabilirmiyim..?

En önemlisi İSA MESİH şimdiye kadar adını koyamadığımız..SEVGİ’nin İsmi..mi..?
    Hayatımız boyunca aradığımız,bir sevgiyle,bizi sevdiğini artık biliyorum.
    İçimizde var olan arayışı, İSA MESİH’ten başka bir şeyle doldurmayı seçersek te onun sevgisi bizi gene gelip bulacaktır.Artık bunu da biliyorum.ve adına İman ediyorum.ve diyorumki..

“Ya RAB,sensin benim TANRIM,
    Seni yüceltir,adını överim.
    Çünkü,sen eskiden beri
    tasarladığın harikaları
    Tam bir sadakatle gerçekleştirdin.”
    Yeşaya 25.1

Esenlikle.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.