Seçilmişlik Kavramı

• Bu konu 2 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Arkadaşlar, seçilmişlik kavramını biraz açarmısınız?
    Bu anlayış bana biraz adaletsiz ve insan iradesini yok sayan bir anlayış gibi geliyor.
    Eğer insanlar, Dünya varolmadan önce Tanrının kendi istekleri doğrultusunda seçildiyse, inanmayanların cehennemde acı çekmesinin tutarlı bir tarafı yok gibi geliyor.

Anonim
    Pasif

Konu böyle düz bir cizgide olsa sana hak verirdim ama degil. Rab bimiz tüm dünyaya tövbe edip kurtulmalarini dileyen bir Rab. Ama Yaraticimiz bir yönden kimin ne secenek yapacagini da biliyor. Secilmislige gelince: sanki denizde bir kiyi var oraya yaklasildiginda Rab egilip aliyor. Iki tarafli bir hareket, kavusma söz konusu. Ama en önemli, son noktayi kutsal ruh koyuyor ve iman doguyor. iman eden kisilere baktigimizda hep soranlar, hep arayanlar hep o kiyiya bu sekilde yaklasmislar karsimiza cikiyor.

Anonim
    Pasif

@Mustifi 18518 wrote:

Konu böyle düz bir cizgide olsa sana hak verirdim ama degil. Rab bimiz tüm dünyaya tövbe edip kurtulmalarini dileyen bir Rab. Ama Yaraticimiz bir yönden kimin ne secenek yapacagini da biliyor.

Yani Hristiyanlıktaki seçilmişlik kavramı, İslamdaki kader anlayışına benziyor.
    Bir müslüman din adamına kader anlayışını sorduğumda benzer bir cevap vermişti.
    İlginç…

Anonim
    Pasif

Baris Bostanci kardesim sözüm tam anlasilmadi. Orada bak ne diyorum: Rab herkesin tövbe edip kurtulmasini istiyor. Kendisi yalnizca gelecegi bildigi icin kimin ne olacagini biliyor. Insanin yerine karar verip, kimini cennete , kimini cehenneme atma durumu sözkonusu degil. Umarim bu sefer anlasilabilirim

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.