Salih Sayılmak, Aklanmak Nedir?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23922
  klaus
  Anahtar yönetici

  Salih Sayılmak, Aklanmak Nedir?

  Salih veya doğru sayılmak öğretisi Kutsal Kitap'ın temel bir öğretisidir. Salih sayılmak veya aklanmak terimi hukukî bir terimdir. Bunun içerdiği düşünce cezayı ve yargıyı hak etmiş suçlu birinin beklenmedik bir anda, hak etmeksizin yasal olarak doğru veya suçsuz ilân edilmesidir. Bu bir kişinin kendi kendisini salihleştirmesi veya aklaması değildir . Yukarıda belirttiğimiz gibi biz insanların Evrenin Yargıcı Tanrı önündeki konumu yargıyı ve cezayı hak etmiş günahlı veya suçlu varlıklar durumudur. Her bir insanın bu konumdan kurtulup Tanrı ' nın önünde doğru ilan edilmeye gereksinimi vardır. Bunun bilincine varan kişi er geç Yaratıcı'sıyla uyumda olmayı arayıp, kendisini O'nun önünde kendi metoduyla (iyi ahlak veya işlerle) aklamaya çalışır. Fakat bilmeliyiz ki doğru ilan edilmek bireysel çabaların sonunda hak edilen bir imtiyaz değildir. Bu yalnızca iman yoluyla, Mesih'in günahlarımıza karşılık fidye olarak ölüşüne iman etmek yoluyla, inayetle elde edilen bir imtiyazdır. Pav lus'un belirttiği gibi:'

  ‘Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı ' nın yüceliğinden yoksun kaldı. İnsanlar, İsa Mesih'te olan kurtuluşa, Tanrı'nın lütfuyla, karşılıksız olarak aklanırlar. Tanrı Mesih'i, kanıyla günahları bağışlatan ve imanla benimsenen kurba n olarak sundu. Böylece adaletini gösterdi.' (Rom. 3:23-26).
  Yalnızca İsa Mesih'e iman edip, O'nun kurtarmalığına sığınan kimse salih sayılıp, Tanrı önündeki yargıyı hak etmiş suçlu durumundan kurtulabilir. Acaba sen, Tanrı önünde nasıl ve neyle aklanmaya çalışıyorsun?


  'Çünkü ben Müjde'den utanmıyorum. Müjde, önce Yahudilerin, sonra da Yahudi olmayanların olmak üzere, iman eden herkesin kurtuluşu için Tanrı'nın gücüdür.' (İNCİl – Romalılalar 1:16).

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.