SADECE ALLAHAMI SECDE EDİLİR?

 • Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23720
  Evangelist
  Anahtar yönetici

  Arkadaşlar hepimiz nerdeyseher müslümandan duymuşuzdur.Şöyle derler:BİZLER SADECE ALLAHA TAPAR VE SADECE ONA SECDE EDERİZ.İslamın en önemli kuralıdır.Ve en büyük günah allaha ortak koşmaktır.Kuranda bazı ayetlere bakıldığında kuran bu konuda kendi içinde çelişkilere düşer.Kurana göre şeytan ademe secde etmediği için lanatlenmiştir.Şimdi şeytan secde etse birtürlü çünkü Allaha ortak koşmuş olcak lanetlenicek.etmese bir türlü Allahın diğer emrini dinlememiş olacak..VS VS VS VS.Şimdi sizlere ayetlerle bunu daha iyi şekilde açıklamaya çalışıcam.

  ARAF SURESİ 206. Şüphesiz Rabbin katındaki (melek)ler O'na ibadet etmekten büyüklenmezler. O'nu tespih ederler ve yalnız O'na secde ederler.

  ARAF suresindeki ayete göre Allahın melekleri yalnızca Allaha secde ediyorlar..Devam edelim

  KEHF SURESİ 50. Yine o vakti hatırla ki, meleklere: “Adem için secde edin!” demiştik, hemen secde ettiler, ancak İblis cinlerden idi Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz beni bırakıp da onu ve soyunu kendinize dost mu ediniyorsunuz? Onlar size düşman iken! Zalimler için ne kötü bir değişme!

  TAHA SURESİ “Adem için secde edin!” dedik, hemen secde ettiler;ancak İblis dayattı.

  Açıklama:Kehf suresi ve taha suresine göre şeytan ademe secde etmedi diye lanetleniyor.Araf suresinde ise melekler sadece Allaha secde der deniliyor.Gerçekten ilginç.Yine devam ediyorum.

  Bakara suresi:165. İnsanlar arasında vardır. Onları, Allah'ı severcesine severler. Mü'minlerin Allah'a olan sevgisi daha güçlü bir sevgidir. Zulmedenler azaba uğrayacakları zaman bütün kuvvetin Allah'ın olduğunu ve Allah'ın azabının pek şiddetli olduğunu bir bilselerdi.

  AL-İ İMRAN SURESİ:151. Hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri Allah'a ortak koştuklarından dolayı; inkâr edenlerin kalplerine korku salacağız. Barınakları da cehennemdir. Zalimlerin kalacakları yer ne kötüdür.

  NİSA SURESİ 36-48.AYETLER:Allah'a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.
  Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Bunun dışında kalan (günah) ları ise dilediği kimseler için bağışlar. Allah'a şirk koşan kimse, şüphesiz büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur.

  AÇIKLAMA: Bu ve bunun gibi birçok ayette ise Allaha ortak koşan insanlar tehtid ediliyor ve cezasının bağışlanamayacağı söyleniyor.Esenlikler dilerim kardeşler.Diri olan RAB herkese ışığını göstersin.AMİN

  #27914
  Anonim
  Pasif

  burada anlatılmak istenen konu çok farklı. ademe secde et demesi yarattığı insanın ne kadar yüksek olduğunu vurgulamak istemesindendir.sonrada insana benden başkasına secde etmeyin demeside insana verilmiş yüksek bir onur nişanıdır.kralda olsa sultanda olsa oda insandır sen sadece seni yaradana secde et insana değil.buda allahın insana verdiği bir değer derecesidir

  #30233
  Anonim
  Pasif

  İblisin secde etmesi gerektiği Başını yere koyması gerektiği anlamında değil Boyun eğme, insanın üstünlüğünü kabul etme anlamındadır.
  “Meleklere, “Adem’e secde edin” demiştik. İblis hariç, hepsi secde etmişti. O, cinlerden idi….” Kehf 50
  Cinlerde meleklerde olmayan özgür irade vardır insanlardaki gibi
  Hz. Adem’e secde etmeleri istendiğinde bütün melekler secde eder İblis secde etmez
  Cinler yapısal olrak insanlardan üstün özelliklere sahiptirler İbliste kibirlenir kendini insandan üstün görür bu yüzden secde etmez

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.