İsa Tanrı Gibi Konuşmuştur

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Evangelist
    Anahtar yönetici

İsa sadece Tanrı'nın adlarını, ünvanlarını, niteliklerini, gücünü ve Kendisini diriltme yetkisini almakla kalmamış, bunun yanısıra sadece Tanrı'nın konuştuğu tarzda konuşmuştur. Ferisiler bir ara O'nu tutuklamak üzere asker göndermiş, fakat askerler elleri boş dönmüşlerdi. O'nu neden tutuklamadıkları sorulunca, verebildikleri tek cevap; “Hiç kimse hiçbir zaman bu adamın konuştuğu gibi konuşmamıştır” olmuştur (Yuhanna 7:46). Gerçekten de öyleydi.

İncil'i İsa'nın konuşmalarındaki yetkiden etkilenmeden okumak olanaksızdır. İnsanları Kendisine çağırmış, Kendisini izlemelerini ve hatta yaşamlarını kendisine adamalarını söylemiştir. Dinleyicilerinin karşısında eşsiz bir yetkiyle konuşmuştur. Din bilginleri ve Ferisiler gibi, diğer öğretmenler sözlerini haklı çıkarmak için, sözlerini Yeşaya ve peygamberlerin kitaplarına bağlıyorlardı. İsa, “size diyorum ki…” diyordu. Olaylar O'nun yetkisini onaylıyordu. Cinler O'nun sözünden kaçıyor, rüzgâr ve deniz O'nun buyruğuyla sakinleşiyor, ölüler diriliyor, sakatlar yürüyor ve körler görüyordu. C.S. Lewis şöyle yazmıştır:

Normal bir insan olan ve İsa'nın söylemiş olduğu türden sözler söyleyen bir adam, büyük bir ahlâk öğretmeni olmazdı. Ya, yaşmaklı bir yumurta olduğunu söyleyen bir deli, ya da cehennemin İblisi olurdu. Seçiminizi yapmalısınız. Bu adam ya Tanrı'nın Oğludur ya da deli bir adam veya daha kötüsüdür. O'na aptal diyebilirsiniz, yüzüne tükürebilirsiniz ve O'nun bir cin olduğunu söyleyerek O'nu öldürebilirsiniz veya O'nun ayaklarına kapanıp O'nu Rabbiniz ve Tanrı'nız olarak kabul edebilirsiniz. Fakat O'nun büyük bir ahlâk öğretmeni olduğu saçmalığıyla gelmeyiniz. Çünkü Kendisini o şekilde tanıtma niyeti yoktu. 1

Rab İsa, sana iman ediyorum. Beni korkutan herhangi bir şeyin beni ezmeyip,
    sana itaat etmeme engel olmaması için, imanımda beni destekle! Kilisene eşlik et,
    kilisenle beraber kal, çobanların ve müminlerin imanını güçlendir.
    Senin yardımınla kutsal Adını, duymak istemeyenlere bile duyuracağız!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.