İsa Mesih kimliğini neden tam olarak açıklamadı?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23786
  Evangelist
  Anahtar yönetici

  Neden herkesin ortasında “Ben Mesih'im, Bana İman edin! Demedi? (Öğrencileri arasındayken kimliğini açıkladı. Yuhanna 4:28) Yahudiler İsa'dan Mesih olup olmadığını kesin olarak bildirmesini istediler. (Luka 22:67-70)
  Kendisini neden çok ender olarak “Tanrı'nın Oğlu” diye tanımladı? (Yuhanna 5:25; 10:36; 11:4) Tanrı'yı Babası olarak çağırmasına karşın bu gerçeği yalnızca dolaylı biçimde belirtti. (Matta 27:43) Yahudiler bunu açıkça söylemsini istemeyi sürdürdüler. (Luka 22:70) “Tanrı Oğlu” ifadesi, Yahudiler tarafından Mesih'le anlamdaş olarak kullanılırdı.

  Bunun yerine kendisini neden sürekli “insanoğlu” olarak çağırdı?

  c) Bunun da ötesinde kendisinin gerçek kimliğini tanıyan kişilere bunu başkalarına söylemelerini neden yasakladı?

  i. Öğrencileri;- “Siz ne diyordunuz? Sizce ben kimim?” Simun Petrus yanıtladı, “Sen Mesih'sin, Yaşayan Tanrı'nın Oğlu!”- Ondan sonra öğrencilerini Mesih olduğunu kimseye söylememeleri için uyardı. (Matta 16:15, 16,20; Markos 8:29,30)

  ii. Cinler; “… Pek çok kötü ruhu çıkardı, ama kim olduğunu bildikleri için kötü ruhların konuşmasına izin vermedi.” (Markos 1:34- 24,25) “Kötü ruhlar O'nu gördüklerinde önünde yere kapanarak bağırıyorlardı. ‘Sen Tanrı'nın Oğlusun.' Ama O kim olduğunu söylememeleri için kesin buyruk verdi. (Markos 3:11,12) “Pek çok insandan çıkan kötü ruhlar. “Sen Tanrı'nın Oğlusun” diye bağırıyorlardı. Ama İsa, onları azarladı ve konuşmalarına izin vermedi, çünkü Mesih olduğunu biliyorlardı.” (Luka 4:41)

  iii. İyileştirdiği kişiler;- “…ve tüm hastaları iyileştirdi, kim olduğunu söylememeleri için onları uyardı.” (Matta 12:15,16) “Hemen o anda cüzamı iyileşti. İsa sonar ona “Bunu sakın kimseye söyleme” dedi. (Matta 8:3,4) Ölü kız hemen ayağa kalktı ve yürümeye başladı. Bunu gören herkes çok şaşırdı. İsa gördüklerini hiç kimseye söylememeleri için onlara kesin buyruk verdi.” (Markos 5:42,43)

  d) Kimliğini açıklaması için yapılan meydan okumaları kabul etmeyi neden reddetti?

  i. Şeytan aracılığıyla; “Eğer Tanrı'nın Oğluysan bu taşlara ekmeğe dönüşmelerini söyle… Eğer Tanrı'nın Oğluysan kendini aşağıya at…” (Matta 4:3,6)

  ii. İnsanlar aracılığıyla; “Yanından geçenler O'na hakaret ettiler, başlarını sallayarak; “Kurtar kendini eğer Tanrı'nın Oğluysan çarmıhtan aşağıya in.” (Matta 27:39,40)

  iii. Başkahinler öğretmenler ve yaşlılar aracılığıyla; “Başkalarını kurtardı ama kendini kurtaramıyor! Yahudilerin Kralı! Çarmıhtan aşağıya insin de O2na iman edelim… çünkü ‘Ben Tanrı'nın Oğlu'yum diyordu.” (Matta 39:41-43)

  e) İnsanlara neden hep benzetmelerle konuştu?

  “Öğrencileri O'na gelerek sordular ‘İnsanlar neden benzetmelerle konuşuyorsun?' ‘Tanrı Egemenliği sırlarının bilgisi sizlere verildi, ama onlar verilmedi. Bu yüzden onlarla konuşurken benzetmeler kullanıyorum.' Bakacaklar ama görmeyecekler, işitecekler ama anlamayacaklar.' Bu sözlerle Yeşaya'nın önbildirisi yerine gelmiştir. İsa, bütün bunları kalabalığa benzetmelerle söyledi. Benzetme kullanmadan konuşmadı. Böylece peygamber aracılığıyla söylenenler yerine geldi. “Ağzımı benzetmeler anlatarak açacağım, dünyanın kuruluşundan beri gizli kalmış sırları dile getireceğim. (Matta 13:10, 11, 13, 14, 34, 35)

  “O dünyadaydı, dünya O'nun aracılığıyla var oldu, ama dünya O'nu tanımadı.” (Yuhanna 1:10)

  :ÇÜNKÜ BU CANSAL DEĞİL, RUHSAL BİR GERÇEKTİR;

  a) Çünkü Mesih'le ilişkin bir insanın kendiliğinden anlayamayacağı iki gerçek bulunmaktadır;

  i. İsa'nın gerçek kimliği; “Sen Yaşayan Tanrı'nın Oğlu Mesih'sin.” “Ne mutlu sana Yunus Oğlu Simun! Bu sırrı sana açan insan değil, Göklerdeki Babamdır.” (Matta 16:15-17)

  ii. İsa'nın sağladığı kefaret- “Çarmıhla ilgili bildiri mahvolanlar için saçmalık ma kurtulmakta olan bizler için Tanrı'nın gücüdür. “Doğal haliyle kişi, Tanrı'nın Ruhuyla ilgili gerçekleri kabul etmez çünkü bunları anlayamaz” (1.Korintliler 1:18, 2:14)

  cool.gif Çünkü Tanrı'nın gizli bilgeliği yalnızca esinleme aracılığıyla kavranır

  · “Gizli şeyler Tanrımız Rab'be aittir, ancak açıklananlar, bu yasanın tüm sözlerini izleyebilmemiz için bize ve sonsuza kadar çocuklarımıza aittir.” (Tesniye 29:29)

  · “O gizli şeyleri ışığa getirir.” (Eyüp 28:11)

  · Sen gerçekten kendini gizleyen bir Tanrısın.” (Yeşaya 45:15)

  · Şimdiden başlayarak size yeni gizlide kalmış bilmediğiniz şeyler öğreteceğim. (Yeşaya 48:6)

  · Beni çağırın ve size yanıt vereceğim ve size büyük bilmediğiniz ve araştırılamaz şeyler anlatacağım.” (Yeremya 33:3)

  · O derindeki gizli şeyleri açıklar karanlıkta olanı bilir ve ışık O'nunla beraberdir. (Daniel 2:22)

  · Peygamberlerin yazdığı gibi “Tanrı onların hepsine kendi yollarını öğretecektir.

  · Kardeşler yanınıza gelip, Tanrı'yla ilgili bildiriyi size duyurduğum zaman etkileyici sözlerle ya da üstün bir bilgelikle gelmedim. Aranızdayken İsa Mesih'ten ve O'nun çarmıha gerilmiş olmasından başka bir şey bilmemeye kararlıydım… Sözüm ve bildirim insan bilgeliğinin ikna edici sözlerine dayanmıyordu… Biz Tanrı'nın gizli saklı kalmış bilgeliğinden söz ediyoruz. (1.Korintliler 2:1-8)

  c) Çünkü insan İsa'ya yalnızca aşağıda belirtilen durumlarda inanabilir;

  i. Baba'ya çekilmeli- “Baba'nın bana verdiklerinin hepsi bana gelecek… Beni gönderen Baba bir kimseyi bana çekmedikçe, o kimse bana gelemez… Sizlere; “Baba'nın bana yöneltmediği hiç kimse bana gelemez” dememin nedeni budur.” (Yuhanna 6:37, 44, 65)

  ii. Mesih'İ Kutsal Ruh açıklar- “… Tanrı'nın kendisini sevenler için hazırladıklarını hiçbir insan yüreği kavramamıştır… Biz, Tanrı'nın bize lütfettiklerini bilelim diye Tanrı'dan gelen Ruh'u aldık.” (1:korintliler 2:9-13)

  iii. Kutsal Yazılar aracılığıyla açıklanır- “Yazılanlar, İsa'nın Tanrı'nın Oğlu Mesih olduğuna iman edesiniz ve iman ederek O'nun adıyla yaşama kavuşasınız diye yazılmıştır.” (Yuhanna 20:31) (ayrıca bakınız Yuhanna 5:39. Romalılar 16:25,26 Efesliler 3:4,5)

  d) Çünkü Şeytan insanların zihinlerini körleştirmiştir.- “…Mesih'in yüceliğini bildiren müjdenin ışığı imansızların üzerine doğmasın diye bu çağın ilahı onların zihinlerini kör etmiştir.” (2. Korintliler 4:4)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.