İSA MESİHN KİŞİLİĞİ

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23840
  Evangelist
  Anahtar yönetici

  Bu konuda uzun uzun yazılar yazılabilir. Ancak temel olarak bilmeniz gereken şey şudur: İsa Mesih'in iki kişiliği ve doğası vardır. Birincisi Tanrısal doğasıdır. İsa Mesih Tanrı'nın beden almış Söz'üdür. Tanrı'nın özünden gelmiştir. Biz insanlar beden, can ve insana ait olan ve Tanrı tarafından yaratılan ruhlardan oluşuruz. İsa Mesih'se beden, can ve Tanrı'nın Ruhu'ndan oluşur. Yani O'nun sahip olduğu Ruh yaratılmış bir insan ruhu değildir. Tanrı'nın özünden gelmiştir. Bu İsa Mesih'in Tanrısal özelliğidir.
  İsa Mesih'in ikinci özelliği de beden olarak tam anlamıyla bir insan oluşudur. Yani O'nun sizin, benim gibi bir bedeni vardı. Acıktı, susadı, yoruldu, yemek yedi…
  İsa Mesih “Beden almış Tanrı'dır” derken iki şeyden bahsediyoruz. Beden ve Tanrı. İsa Mesih dünyada yaşadığı dönemde O'nun görünen bedeni tamamiyle bir insandı. Konuştuğu zaman biz insanlar gibi ağzı ve ses telleri ile konuştu. Bedensel olarak bizim gibi birtakım şeyleri yapmak zorundaydı. Çünkü bedensel olarak insandı. Zaman zaman çelişki gibi görünen bazı ayetlerde İsa bedeninden bahsederek konuşur. Örneğin; “Ben de Babamdan dileyeceğim” derken bir insan olarak konuştu. Tanrı'nın birisinden birşey dilemeye ihtiyacı yoktur. Ancak İsa Mesih beden olarak bir insandı ve “Babamdan dileyeceğim” kelimesini de bu yüzden kullanıyor.
  İsa yaşadığı dönemde “Baba'dan” bahsederken bir insan olarak konuşuyor. İsa, herşeyiyle Tanrı'nın tam olarak bizzat kendisi değildi. Bu mümkün olamaz. Çünkü insan olarak bir bedeni, bir hacmi vardı. Tanrı'nın ise insani bir bedeni ve fiziksel bir hacmi yoktur. Çünkü Tanrı Ruh'tur ve heryeri kaplar. İsa Mesih beden olarak tam bir insandı. Ancak O'nu biz insanoğullarından ayıran özellik sahip olduğu Ruh'tadır. Biz insanların Tanrı tarafından yaratılmış birer “insan ruhu” vardır. Ancak İsa Mesih'in sahip olduğu ruh ise yaratılmış değildir. Tanrı'nın kendisidir.
  Başkahin'in İsa'ya sorduğu soru tam olarak şöyledir: “Yaşayan Tanrı adına ant içmeni buyuruyorum, söyle bize, Tanrı'nın Oğlu Mesih sen misin?” İsa'nın cevabı ise: “Söylediğin gibdir” dir. Yani İsa Mesih kendisi hakkında “Tanrı'nın Oğlu Mesih” olduğunu söylüyor. Burada bahsedilen “Oğul'luk” fiziksel anlamda değildir. Bir oğul nasıl babasından bir parça ise İsa Mesih de yukarda bahsettiğim gibi Baba'dan (Tanrı'dan) bir parçadır. O'ndan gelmiştir. İsa bu yüzden başkahinin yaptığı suçlamayı kabul ediyor.
  İsa'nın bedeni konuşulurken bundan Tanrı olarak bahsedilmesi tabiki mümkün değildir. Çünkü bahsettiğimiz gibi Tanrı Ruh'tur ve bir beden sahibi olamaz. Tanrı, acıkmaz, susamaz ve insana ait olan diğer özellikleri taşımaz. Bizler de zaten İsa Mesih'in taşıdığı bedene “Tanrı'dır” demiyoruz. Sözylediğimiz şey, O'nun sahip olduğu Ruh Tanrı'dır.
  Sonuç olarak size söyleyeceğim şey; İsa, beden olarak insandır ve Ruh olarak ise Tanrı'dır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.