Ruhsal bilgi:

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

RUHSAL BİLGİ:-

Ruhsal bilgi ve kafa bilgisini ayırt etmek lâzım. Ruhsal bilgi, Kutsal Ruh tarafından verilir. Kutsal Ruh, bu bilgi verirken, bilhassa Kutsal Kitab’ı ve bazen de şahısların yazıp söylediklerini ve başka diğer yaşanan tecrübeleri, olayları ve görsel öğeleri kullanır. Yani, Kutsal Ruh, hakikatleri alıp yüreğe (insan ruhuna) gösterir ve uygular. Tüm ruhsal bilgi, Kutsal Ruh’tandır ve hayat değiştirecek, iman geliştirecek güçtedir. Ruhsal bilgi dışındakiler ise sadece ‘Kafa Bilgisidir’.

Şöyle izah etmeye çalışayım. İncili hiç okumamış gayet zeki biri, birkaç kez okuyup, gayet iyi bir bilgiye sahip olabilir. Hangi ayetin, nerede olduğunu, yılların imanlısından da daha iyi bilebilir. Ama bu onu kurtarmaz. Çünkü bilgisi ruhsal değildir, kafa bilgisidir. Bu yüzden, imansız ilâhiyat profesörleri görebiliyoruz. Bugün birçok vaaz, kafa bilgisinden ibarettir. İncil’de, veya başkasının yazmış olduğu bir kitapta okuduğu için söylüyordur. Okumasa, kendisi de bilmeyecek; çünkü ruhunda yoktur.

Bazı misaller:
    *** Günaha karşı ölmüş olan bizler, artık nasıl günah içinde yaşarız? (Rom.6:2)
    *** Eski yaradılışımızın Mesih’le birlikte çarmıha gerildiğini biliriz. (Rom.6:6)
    *** Mesih’in bedeni aracığıyla, Kutsal Yasa karşısında öldünüz (Rom.7:4)
    *** Yasa karşısında öldüğümüz için, Yasa’dan özgür kılındık (Rom.7:6)
    *** Bedenin kötü işlerini Ruh’la öldürürseniz yaşayacaksınız (Rom.8:13)
    *** Bu Ruhla, ‘Abba, Baba’ diye sesleniriz (Rom.8:15)
    *** Çünkü İsa’nın yaşamı, ölümlü bedenimizde açıkça görülsün diye, biz yaşayanlar, İsa uğruna sürekli olarak ölüme teslim ediliyoruz. Böylece ölüm bizde, yaşamsa sizde etkin olmaktadır (2.Kor.4:11-12)
    *** Mesih’le birlikte çarmıh’a gerildim. Artık ben yaşamıyorum. Mesih bende yaşıyor. (Gal.2:20)
    *** O’nun çarmıh’ı aracılığı ile dünya benim için ölüdür, ben de dünya için. (Gal.6:14)
    *** Tanrı bizi Mesih İsa’da, Mesih’le birlikte diriltip göksel yerlere oturttu. (Efes.2:6)

Bunlar ve bunlara benzer yüzlerce ayet vardır. Kafa bilgisi, bunları bilebilir, ezberleyebilir. Ama ruhsal bilgi olmadığı için hayat vermez, kutsallık ve yaşam gücü vermez. Soru şu: Bunları okumamış olsanız; kendiliğinizden yazabilirmiydiniz? İçinizde hakikaten ‘Abba, Baba’ diye haykıran bir güç hissediyormusunuz? Kendinizi dünyaya ve Yasa karşısında ölü hissediyormusunuz. Bedenin kötü işlerini Ruh’la öldürmenin ne olduğunu Kutsal Ruh size de öğretti mi? Mesih’le birlikte çarmıha gerildiğinizi hiçbir arkadaşınıza telefoniyen veya mektupla bildirdiniz mi? Ben Mesih’le göksel yerlerde oturuyorum diyebiliyormusunuz? Pavlus bunları hiçbir yerden okumadı. Kafa bilgisi değil. Ruhuna yazılmış olanı, kâğıda döktü. Biz de okuyoruz ve çoğu zaman da anlamıyoruz. Ama Kutsal Ruh, bu yazılanların tümünün bizlerin bir parçası olmasını istiyor. Yani Kutsal Kelâm yok olmuş olsa bile, ayni yazıların, imha edilemiyecek bir şekilde, içimizde, ruhumuzda yazılı olması gerekiyor. Tüm yazılanlar Ruh bilgisidir ve Ruhsal benliğimizin bir parçası olmalıdır. Pavlus’a öğreten Ruh, bizde de var. Bunu Rab’den isteyelim ve sabırla öğrenelim. O bunları, ateşte ısıtılmış demirle yüreklerimize yazar.

Rab bizleri Kutsal Ruhu ile aydınlatsın ve Ruhsal Kişiler yapsın, öyle ki Ruh’ta yaşayalım.
    Sevgi ve Dualarımla.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.