ANASAYFA Forum HRİSTİYAN EDEBİYATI, ŞİİRLER, KİTAPLAR, MEDYA, BASIN, YAYIN… FIKRALAR Romada bir Hristiyan ile bir Yahudi dilenci

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24710
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Roma’da dünyaca ünlü San Pietro Kilisesi’nde büyük bir pazar ayini… Görkemli bir dinsel tören.. Papa bile katılıyor. Koskoca meydan mahşer yeri gibi. Kilisenin içi de dışı da tıklım tıklım. Bu arada kilise kapısında iki adam özellikle dikkati çekiyor. Ikisinin de boynunda kocaman birer levha asılı.

  Birinde “Ben koyu bir Hristiyanım, lütfen bana yardım ediniz” yazılı.

  Ötekinde ise sadece “Ben koyu bir Yahudiyim” yazıyor. Tabii ki kiliseden çıkanlar Hristiyan olduğunu ifade eden adama yanaşıyorlar ve ellerini ceplerine atıp cömertçe bir şeyler veriyorlar. Yahudi olduğunu ifade eden adamda ise siftah yok. Bu arada kiliseden çıkan iyi niyetli biri “Yahudiyim” yazısı taşıyana sokuluyor:

  Bana bak kardeş’ diyor, ‘dürüstlük iyi bir şey, ama binlerce Hristiyan kiliseden çıkarken, senin Yahudi olduğunu böyle aleni olarak ifade etmen kanımca hiç de akıllıca bir hareket değil. Bak kimse sana para da vermiyor zaten.. Bence çıkar o yazıyı boynundan, sen de şu Hristiyan gibi yap…” deyince; boynunda “Yahudiyim” yazılı adam, “Hristiyanım” yazılı olana dönüp söyle sesleniyor:

  ‘Heey! Salamon! Herife bak be! Gelmiş bize ticaret öğretiyor’.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.