• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23704
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Reddi Hakim Talebi

  Dilekçesini Geciktiren Yetkililer Hakkında Suç Duyurusunda Bulunulacak

  Malatya Zirve Yayınevi’nde biri Alman uyruklu 3 misyonerin öldürülmesi olayının 4’üncü duruşması görüldü. Geçen duruşma yapılan reddi hakim talebi karara bağlanmadığından duruşma 14 Nisan’a ertelendi.

  3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 5’i tutuklu, 2’si tutuksuz 7 sanık katıldı. Sanık avukatlarından 5’i, mağdur avukatlarından ise 1’i duruşmaya iştirak etti. Duruşmayı Emre Günaydın’ın babası Mustafa Günaydın da izledi. Duruşmaya mağdur yakınları ile insan hakları örgütleri temsilcileri katılmadı.

  Saat 09.45’de başlayan duruşmada, mağdur avukatlarının geçen duruşmada yaptığı reddi hakim talebi ile adli emanetteki CD’lerin iadesinin red edilmesi kararı gündeme geldi. Mahkeme Başkanı Eray Gürtekin, CD’lerle ilgili ara karara itiraz niteliğindeki 03 Mart havale tarihli dilekçe ile heyetin reddine ilişkin 01 Mart tarihli dilekçenin mahkemeye ulaşmadığı belirtti.

  Mahkemenin reddine ilişkin İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen dilekçenin sadece fakslanan birinci sayfasının mahkemeye ulaştığı ancak tamamı gelmediğinden Diyarbakır’a gönderilemediği ifade edildi.
  Mahkeme dilekçelerin asıllarının beklenmesine ve gelmesi halinde gereğini görüşmek üzere Diyarbakır Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

  Ayrıca CMK gereği mahkemelerin mahkemelerle infaza ilişkin hususlar dışında, doğrudan yazışma yapabileceği hususuna dikkat çekilerek, kararda şu ifadelere yer verildi:

  ‘Dilekçelerin havale tarihlerine göre geç gelmelerinin adil yargılama kurallarında, yargılamanın makul sürede tamamlanmasına olumsuz etkisi göz önüne alınarak, dilekçelerin gönderilmesi konusunda yetki sahibi olan görevliler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi’.

  Duruşma nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alınan Malatya Adliyesi’nde duruşmanın ertelenmesi ile tutuklu sanıklar cezaevi araçları ile Malatya E Tipi Cezaevine gönderildi. 25 Şubat tarihinde görülen 3. duruşmada mağdur avukatları mahkemenin teknik cihazlarla görüntülü ve sesli kayıt altına alınmasını talep etmişti.

  Ayrıca mahkemenin 31 klasörden oluşan dava dosyasında yer alan ve misyonerlik faaliyetlerini içeren 16 klasörün dava dosyasından çıkarılmasını istemişti. Avukatlar adli emanette bulunan dijital ve diğer delillerin görüşe ve gerekirse uzman görüşüne başvurulabilmesine açılmasını talep etmişti. Bunların yanı sıra Emre Günaydın’ın bilgisayar dökümlerinin dava dosyasına girmesi istenmişti.

  Mahkeme heyeti bu talepleri görüşerek, sadece yer gösterme görüntülerinin avukatlara verilmesine diğer taleplerin ise reddine kadar vermişti. Bunun üzerine avukatlar mahkemenin tarafsızlığı ilkesine gölge düştüğünü belirterek reddi hakim talebinde bulunmuştu.

  OLAY

  18 Nisan 2007’de Malatya’da Zirve Yayınevi’nde Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel boğazları kesilerek öldürülmüş, polis zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım’ı (19) olay yerinde yakalamıştı.

  Olaydan sonra pencereden kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın ise İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. (
  >>>Haberin Kaynağı

  Zirve Yayınevi Olayının 4. Duruşması Başladı

  Malatya’da işlenen Zirve Yayınevi Cinayeti’nin 4. duruşması başladı.
  Emre G., Salih G., Cuma O., Abuzer Y. ve Hamit C., Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi’nden alınarak yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye getirildi. Polis adliye binasında geniş önlem aldı. Zanlıların yerini almasının ardından 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 4. duruşmaya başlandı.

  Sanıklar, misyonerlik faaliyetinde bulunduklardı gerekçesiyle Alman uyruklu Tilman Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel’i öldürmek, silahlı örgüt kurmak, terör örgütü faaliyetleri çerçevesinde birden fazla adam öldürmek, iş yeri dokunulmazlığını bozmak ve silahlı terör örgütüne yardımda bulunmaktan yargılanıyor.

  >>>Haberin Kaynağı

  Malatya Zirve Yayınevi Cinayeti Davası için Sanıklar Adliyeye Getirildi

  Malatya Zirve Yayınevi cinayeti davası için sanıklar adliyeye getirildi.
  Sanıklardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) Abuzer Yıldırım(19) ile Emre Günaydın ve tutuksuz yargılanan sanıklar sabah saatlerinde Malatya Adliyesi’ne getirildi.

  Davanın görüleceği Malatya adliyesinde polis geniş güvenlik önlemleri alırken sanıkların ceza evinden getirilmesi ile ceza hakimleride adliyeye geldi.

  Zirve Yayınevi davasının görülen 3 mahkemesine yoğun ilgi gösteren avukatlar ile sanık ve mağdur yakınlarıda halen mahkemenin görüleceği Malatya Adliyesi’ne gelmiş değil.

  Öte yandan, Zirve Yayınevi’nde biri Alman uyruklu 3 misyonerin öldürülmesi olayının 4. duruşmasında mağdur avukatlarının reddi hakim talebi karara bağlanmadığından davanın görülemeyeceği belirtiliyor.

  25 Şubat tarihinde görülen 3. duruşmada taleplerinin yerine getirilmediğini savunan mağdur avukatları, yargılamaya gölge düştüğünü öne sürerek reddi hâkim talebinde bulunmuştu.

  Talebi karara bağlayacak Diyarbakır Ağır Ceza mahkemesi talep gerekçelerini içeren dilekçe ellerine ulaşmadığı için bu konuda bir inceleme yapamadı ve bir karar veremedi.

  Bugünkü duruşmada daha önceki dava oturumlarını açan heyetin mahkemeyi açacağı ve daha ileri bir tarihe duruşmayı ertelemesi bekleniyor.

  Davanın ertelenmesinin bekleneceği oturumda mahkeme heyetinin sanıkları dinleme yolunada başvurmayacağı ifade ediliyor.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.