• Bu konu 4 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24691
  Anonim
  Pasif

  Danimarkalı rahipler, Cehennem’in olup olmadığını tartışıyor.

  24 Mart 2008

  Danimarka’da rahipler, İncilde cehennem ile ilgili bir açıklamanın yer almadığını belirterek, dinle ilgili yeni açıklamalarda bu konuya yer verip vermemeyi tartışıyor.

  Danimarka’da artan cehennem ile ilgili tartışmaların, Norveç’te bu konuyla ilgili olarak yapılan ve 2010 yılına kadar bitirilmesi planlanan yeni İncil çevirilerinden kaynaklandığı bildirildi.

  Danimarka’nın Aorhus kentinde bir kilisede görev papaz Jacob Holm, gazetelere yaptığı açıklamada, cehennemin insanların hayattayken içlerinde yaşadıkları bir hal olduğunu belirterek, “İnsanların sonsuza kadar cezalandırıldığı bir cehennem hayatı yok. İncilde de böyle bir tarif bulunmuyor” dedi.

  Cehennem tanımının ilk kez Ortaçağ’da yapıldığını ve İncil’e bu dönemde girdiğini kaydeden papaz Jacob Holm, “Tanrı bize sonsuz sevgisini bağışladığı için cehenneme göndermez” dedi. Tartışmaya katılan papaz Anders Dalgaard ise her şeyin zıttı ile var olduğunu kaydederek, “Cehennem yoksa, cennet de yoktur” iddiasında bulundu. Danimarka’da cehennem ile ilgili yaşanan tartışmalara İsveç gazeteleri de yer verdi.

  Nüfusun büyük çoğunluğunun Protestan olduğu Danimarka’da bu tartışmaların İncilin yeni çevirisi çerçevesinde yürütüldüğü ve cehennem kavramının bu çevirilerde yer almayacağı kaydedildi. İsveç gazetelerinde bu haber ile birlikte yer alan anket sorusuna yanıt veren okurların yüzde 80’i de cehennemin var olduğuna inanmadıklarını belirtti.

  AA

  http://www.ensonhaber.com/Yasam/117803/Rah…sorguluyor.html

  #32953
  Anonim
  Pasif

  bu konuya bilgili bir arkadaşımız cevap verirse sevinirim.

  #32955
  Anonim
  Pasif

  Cehennem olmasa güzel olurdu tabi :D

  #32960
  Anonim
  Pasif

  Nüfusunun yarısının ateist ve agnostik olduğu bir ülkede böyle bir tartışma ortamının oluşması açıkçası beni hiç şaşırtmadı ama bu eski bir haber. Protestan İlahiyatı olmak üzere tüm mezheplerde cehennem ve cennet inancı vardır eğer iman edilmezse iman-i eksiklik oluşur ve kişi tam bir mesih ve kutsal kitap imanlısı sayılmaz.

  Şimdi aşağıda belirtilen ayetlere bakalımda cehennem hakkında bilgilenelim;

  Ama ben size diyorum ki, kardeşine öfkelenen herkes yargılanacaktır. Kim kardeşine aşağılayıcı bir söz söylerse, Yüksek Kurul`da* yargılanacaktır. Kim kardeşine ahmak derse, cehennem ateşini hak edecektir.
  (Matta 5:22)

  Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir.
  (Matta 5:29)

  Sizi yılanlar, engerekler soyu! Cehennem cezasından nasıl kaçacaksınız?
  (Matta 23:33)

  Eğer elin günah işlemene neden olursa, onu kes. Tek elle yaşama kavuşman, iki elle sönmez ateşe, cehenneme gitmenden iyidir.
  (Markos 9:43-44)

  Dil de bir ateş, bedenimizin üyeleri arasında bir kötülük dünyasıdır. Bütün varlığımızı kirletir. Cehennemden alevlenmiş olarak yaşamımızın gidişini alevlendirir.
  (Yakup 3:6)

  Tanrı günah işleyen melekleri esirgemedi; onları cehenneme atıp karanlıkta zincire vurdu. Yargılanıncaya dek orada tutulacaklar.(2. Petrus 2:4)

  YUKARIDAKİ AYETLER HERŞEYİ AÇIKLIYOR. SÖZ KELAMIN SUSMAK İNSANLARINDIR.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.