Rahibi Bıçaklayan Tüm Ayrıntıları Anlattı

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Rahibi bıçaklayan tüm ayrıntıları anlattı :lutfen:

19 Aralık, 2007 13:26:00 (TSİ)

19 yaşındaki zanlının olayı ‘şöhret’ için gerçekleştirdiği belirtiliyor.

İlgili Haberler

• Rahibi bıçaklayan saldırgan imama sığınmış!

• ‘Hadiseyi büyütmenin zamanı değil’

• İzmir’de rahibe bıçaklı saldırı düzenlendi

Tüm Türkiye Haberleri

İzmir’in Karşıyaka ilçesi Bayraklı semtinde, pazar günü Saint Antuan Kilisesi’nde rahip Adriano Francini’yi bıçakla yaraladığı iddia edilen zanlı R.B. tutuklandı. R.B.nin, eylemi ”meşhur olmak için” gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Bu arada, bıçaklanan rahip Francini bu sabah taburcu oldu.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde işlemleri tamamlandıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanan 19 yaşındaki zanlı R.B.’nin ifadesiyle ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.

Terörle Mücadele Şube ve İstihbarat Şube müdürlüklerine bağlı uzman polisler tarafından yürütülen soruşturmada, zanlı R.B.’nin özel ve iş hayatı, aile ve arkadaş çevresi tüm detaylarıyla araştırıldı, cep telefonu kayıtlarıyla internette bağlantı kurduğu kişiler incelendi.

Zanlının 3 gün boyunca sorgulanmasıyla yapılan kapsamlı araştırma ve incelemelerin ardından, R.B.’nin rahibi bıçaklamadan önce ve olaydan sonra neler yaptığının tüm detaylarıyla ortaya çıktığı öğrenildi.

Lisede de arkadaşını bıçaklamış

Balıkesir’de 3 çocuklu bir ailenin oğlu olan R.B.’nin, 2000 yılında annesini kaybettiği, liseyi İstanbul’da okuduğu, lisede kavga ettiği bir arkadaşını bıçakladığı, daha sonra okulu yarım bırakarak çeşitli işlerde çalışmaya başladığı belirtildi.

Çalıştığı dönemde bir kız arkadaşının annesini, görüşmelerine engel olduğu gerekçesiyle telefonla tehdit ettiği, şikayet üzerine hakkında işlem yapıldığı ileri sürülen R.B.’nin, bir süre önce “yeni bir iş buldum” diyerek Balıkesir’deki evinden ayrıldığı, Kocaeli’nde yollara parke taşı döşenmesi işinde çalıştığı, kısa süre sonra bu işten de ayrıldığı kaydedildi.
    ,
    Türkiye çapında ses getirecek eylem

İstanbul’a giden R.B.’nin işsizlikten ve parasızlıktan bunaldığı, “Türkiye çapında ses getirecek bir eylem yapmak, tanınmak ve meşhur olmak” amacıyla internetten misyonerlik faaliyeti yapan kiliseleri bulmaya çalıştığı, Bursa, Eskişehir ve İzmir’de bazı kiliselerin adres ve telefonunu aldığı öne sürüldü.

Bursa ve Eskişehir’deki kiliseyi aradığı, ancak birinin telefonunun açılmaması, birinin de faaliyette olmadığını öğrenince, İzmir’e gelmeyi planladığı öğrenilen R.B.’nin,olaydan yaklaşık bir hafta önce İstanbul’dan Balıkesir’e geldiği, babasını telefonla aradığı, ancak babası tarafından terslendiği iddia edildi.

İstanbul’a giderken babasına ait 300 YTL ve dedesine ait 302 doları alması nedeniyle eve gidemediği ileri sürülen R.B.’nin, Balıkesir’de birkaç gün pansiyonda kaldığı, olaydan 4 gün önce de İzmir’e geldiği belirtildi.

İzmir’e geldikten sonra 3 gün boyunca otogarda ve banklarda sabahladığı öğrenilen R.B.’nin, internetten adresini ve telefonunu bulduğu İzmir Protestan Baptist Kiliseleri Derneği Başkanı Ertan Çevik’in, Buca ilçesindeki kilisesine gittiği, görevlilerin fazla ilgi göstermemesi ve içeri alınmaması üzerine Bayraklı semindeki kiliseye geldiği iddia edildi.

“Hıristiyanlık hakkında bilgi almak istiyorum” dedi

Saint Antuan Kilisesi’ne, olaydan bir gün önce gelerek çevresinde dolaştığı öne sürülen zanlının, pazar günü yeniden geldiği kilisenin kapısını çaldığı, görevliye “Hıristiyanlık hakkında bilgi almak istediğini” söylediği, görevlinin yakın ilgi göstermesi üzerine içeri girdiği ileri sürüldü.

İfadesinde, kilisede bir süre oturduktan sonra rahip olduğunu anladığı bir kişiyle tanıştığını, misyonerlik faaliyetlerinde bulunup bulunmadıklarını anlamak için Hıristiyan olmak istediğini söylediğini anlatan zanlının, rahibin davetiyle ayine katıldığını ifade ettiği belirtildi.

Bıçaklama anı

Koridorda beklerken rahiple karşılaştığını belirten zanlının ifadesinde, “Ben de ses getireceğine inandığım eylemimi yapmak için koridorda duran rahibin yanına gittim. Açlıktan, uykusuzluktan ve yorgunluktan bitkin bir haldeydim. Rahibin yanına gelince bir şeyler söyledim. Ne söylediğimi tam olarak bilmiyorum. Cebimden çıkardığım bıçağı karnına soktum. O anda gözüm karardı” dediği öğrenildi.

İmama gidip eylemi anlattı

Kiliseden koşarak çıktığını, birkaç sokak sonra gördüğü camiye girdiğini belirten zanlının, cemaatle namaz kıldıktan sonra imama gidip eylemini anlattığını söylediği ifade edildi.

İmamın da kendisine polise teslim olması gerektiğini ve karakolu tarif ettiğini anlatan zanlının, karakolun yakınında sigara içerken şüphe üzerine yanına gelen polislere, “rahip bıçakladığını” söylediğini ifade ettiği belirtildi.

Yakalandığında cebinde 2 YTL bulunduğu öğrenilen R.B.’nin, parasızlıktan dolayı 1.5 ay önce cep telefonunu sattığı ve telefonun SIM kartının cebinden çıktığı bildirildi.

Arkadaşları ve ailesiyle yapılan görüşmelerde, R.B.’nin “bazen camiye, bazen birahaneye gittiği, girdiği işlerde uzun süreli çalışmadığı, çevresindeki kişilerle sık sık kavga ettiğinin” öğrenildiği bildirildi.

Rahip taburcu oldu

Bu arada, bıçaklanan rahip Adriano Francini taburcu oldu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sinan Ersin, basının görüntü almasını önlemek amacıyla rahibin sabahın erken saatlerinde taburcu edildiğini açıkladı.

Prof. Dr. Ersin, “Francini’nin sağlık durumu gayet iyi. Zaten gözlem amacıyla bir gün fazladan hastanede kalmasını istemiştik. Kendi isteğiyle sabahın erken saatlerinde taburcu işlemleri tamamlanarak hastaneden çıkarıldı” dedi.

Doğan Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan rahip Franchini, “Küçük bir bıçaklama olayıydı, herkesin bayramını kutlarım” dedi.

Olayın nasıl olduğu hakkında konuşmak istemediğini dile getiren rahip, “Bu olayı büyütmeyelim lütfen” açıklamasında bulundu.

Zanlının kiliseye daha önce gitmediğini belirten Franchini, “Çocuğu tanımıyorum. Daha önce kilisede hiç görmedim” diye konuştu.

Rahibe bıçaklı saldırı

İzmir’in Karşıyaka ilçesi Bayraklı semtindeki Saint Antuan Kilisesi’nde 16 Aralık’ta ayine katılan bir kişi, ayini yöneten Meryemana Kilisesi rahiplerinden Adriano Francini’yi kilise koridorunda karnından bıçakla yaralamıştı.

Olaydan sonra kaçan ve eşgali belirlenen 19 yaşındaki zanlı R.B. Çay mahallesi karakolu yakınında görevli polisler tarafından şüphe üzerine yakalanmış ve rahibi bıçakladığı belirlenerek gözaltına alınmıştı.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.