Rahibeler neden örtülüdür?

• Bu konu 6 izleyen ve 6 yanıt içeriyor.
7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

arkadaşlar sorularımı cevapladığınız için hepinize teşekkür ederim. Bir müslüman olarak ve inançlarınızdan farklı bir inanca sahip olarak aranıza kabul edip bana gösterdiğiniz hoşgörü ve samimiyetten dolayıda ayrıca teşekkür ederim.
    Dininizi sadece bir müslüman olarak tanıdığım için yeterli bilgiye sahip değilim bu yüzden sizlere sorularım devam edecek.

Biliriniz uislamiyette örtü/tesettür var. Peki Rahibeler neden örtülüdür sizlerdede örtü varmı bir yerde okumuştum aslında hristiyanlıktada örtünme emri varmış fakat zaman içinde hristiyan hanımlar örtünmeyi bırakmışlar bazen filmlerde görüyorum kiliseye giden hanımlar siyah bir tülle başlarını örtüyorlar bu gelenektenmidir inançtanmıdır Birde hristiyanlıkta kilisede papaza günah çıkartılıyor değilmi müslümanlıkta Allah’la kul arasına kimse giremez denir. Papaza günahlar anlatılınca günahlardan arınıp tövbemi edilmiş olunuyor ve vaftiz nedir hristiyanlıkta doğan çocuklar hristiyan olarak doğmuyormu vaftiz edilincemi hristan olunuyor bir müslüman nasıl hristiyan oluyor vaftizmi ediliyor ve ayrıca arkadaşlar anladığmı kadarıyla aranızda önceleri müslüman olupda sonradan hristiyan olan arkadaşlar var acaba ailelerinizde hristiyan oldumu Türkiyede yaşayıp müslümanlıktan farklı bir dini seçenler yaşadığınız ortamda tepkileri nasıl karşıladınız aile içinde diğer aile bireyleri müslümanken tek başına hristiyan olan varmı

Kusura bakmayın çok soru soruyorum galiba ama dininizi tanımak anlamak istiyorum ECTV adlı kanalınızıda zaman zaman seyrediyorum tabi bundan etrafımda kimseye bahsetmiyorum çünkü beni yanlış anlarlar diye çekiniyorum ayrıca ben örtülü bir bayanım acaba kendimle çelişkilermi yaşıyorum islamiyete karşı inancım sonsuz ama sizin dininizide tanımak beni memnun ediyor ilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim
    Saygılar

Anonim
    Pasif

Size hitaben yazdığım bu satırlar şahsi düşüncelerimdir; forumu bağlamaz.

Yeni üye olup bâzı sorular sormuşsunuz. Sizi ciddiye alan arkadaşlar cevap vermiş. Fakat siz bu verilen cevaplarla ilgili düşüncelerinizi belirtmek yerine, yeni başlık açarak başka sorular üretmişsiniz. Bunlar şöyle özetlenebilir.

1- Kur’an a göre sadece müslümanlar cennetlik; o halde siz ne diyorsunuz ?
    2- Kur’an bir tane de, İncil neden dört tane ?
    3- Allah üçün üçüncüsü müdür ?
    4- Müslümanlar Allah derken siz neden Tanrı diyorsunuz ?
    5- ‘Yusuf Estes'(!) hakkında ne düşünüyorsunuz ?
    6- Siz İncil’in değişmediğini söyleseniz de, değiştiği yönünnde iddialar var. Bunlara ne diyeceksiniz ?
    7- Rahibeler örtülü de, Hristiyan bayanların neden başı açık ?
    8- Papazlar günahları af mı etmek te ?
    9- Vaftiz neden gereklidir; Çocukar Hristiyan doğmuyor mu ?
    10- Aranızda evvelce müslüman olup da sonradan Hristiyan olanlar var. Bunlar bulundukları çevre de nasıl yaşıyor ?

Rica etsem; birkaç satır da olsa, bu sorulara aldığınız cevaplardan ne elde ettiğinizi yazarmısınız ?

Anonim
    Pasif
    ametist75;15714 wrote:
    arkadaşlar sorularımı cevapladığınız için hepinize teşekkür ederim. Bir müslüman olarak ve inançlarınızdan farklı bir inanca sahip olarak aranıza kabul edip bana gösterdiğiniz hoşgörü ve samimiyetten dolayıda ayrıca teşekkür ederim.
    Dininizi sadece bir müslüman olarak tanıdığım için yeterli bilgiye sahip değilim bu yüzden sizlere sorularım devam edecek.

Bilirsiniz islamiyette örtü/tesettür var. Peki Rahibeler neden örtülüdür ?sizlerde de örtü varmı? bir yerde okumuştum aslında hristiyanlıktada örtünme emri varmış fakat zaman içinde hristiyan hanımlar örtünmeyi bırakmışlar bazen filmlerde görüyorum kiliseye giden hanımlar siyah bir tülle başlarını örtüyorlar bu gelenekten midir? inançtan mıdır ?Birde hristiyanlıkta kilisede papaza günah çıkartılıyor değil mi? müslümanlıkta Allah’la kul arasına kimse giremez denir. Papaza günahlar anlatılınca günahlardan arınıp tövbe mi edilmiş olunuyor ve vaftiz nedir hristiyanlıkta doğan çocuklar hristiyan olarak doğmuyormu vaftiz edilincemi hristiyan olunuyor bir müslüman nasıl hristiyan oluyor vaftizmi ediliyor ve ayrıca arkadaşlar anladığmı kadarıyla aranızda önceleri müslüman olupda sonradan hristiyan olan arkadaşlar var acaba ailelerinizde hristiyan oldumu Türkiyede yaşayıp müslümanlıktan farklı bir dini seçenler yaşadığınız ortamda tepkileri nasıl karşıladınız aile içinde diğer aile bireyleri müslümanken tek başına hristiyan olan varmı

Kusura bakmayın çok soru soruyorum galiba ama dininizi tanımak anlamak istiyorum ECTV adlı kanalınızıda zaman zaman seyrediyorum tabi bundan etrafımda kimseye bahsetmiyorum çünkü beni yanlış anlarlar diye çekiniyorum ayrıca ben örtülü bir bayanım acaba kendimle çelişkilermi yaşıyorum islamiyete karşı inancım sonsuz ama sizin dininizide tanımak beni memnun ediyor ilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim
    Saygılar

Degerli Ametist75

Hristiyanligi dogru kaynaktan ögrenme cabalarinizi destekliyor ve sordugunuz sorular icin gercekten tesekkür ediyorum.Bu sorulara memnuniyetle cevap verecegimizden emin olabilirsiniz.Aslinda forumda bir dolasirsaniz sorulara cevaplar verildigini veya buna benzer konular oldugunu görürsünüz.Lütfen öncelikle biraz forumdaki bilgileden yararlaniniz.Ve cok önemli lütfen sorularinizi teker teker sorunuz.Bir yazida üst üste cok sorular sorulmasi dikkatlerin dagilmasina ve konudan uzaklasmasina yol aciyor.Bazen bir sorunun cevabi icin bile uzun yazilar gerekiyor.Onun icin lütfen sorulari teker teker yeniden sorunuz.

Sevgiler&Saygilar

TANRISEVGIDIR.png

Anonim
    Pasif

1- Kur’an a göre sadece müslümanlar cennetlik; o halde siz ne diyorsunuz ?
    Aslında sadece müslümalar cennetlik değil. Nedense müslümanlar bu ayeti görmezden geliyorlar.

Şüphesiz inananlar (müslümanlar) ile yahudiler, Sabiîler ve Hıristiyanlardan (her bir grubun kendi şeriatında) “Allah’a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için hiçbir korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır” (diye hükmedilmiştir.)(Maide 69)

Şüphesiz, inananlar (Müslümanlar) ile, yahudiler, Hıristiyanlar ve Sâbiîlerden (her bir grubun kendi şeriatında) “Allah’a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için Rableri katında mükafat vardır; onlar korkuya uğramayacaklar, mahzun da olmayacaklardır” (diye hükmedilmiştir).(Bakara 62)

Ayetler gayet açık.
    Şunu söylemeliyim. Hristiyanlık inancında sadece İsa Mesih’in yolundan gidenler sonsuz yaşamla ödüllendirecektir.

İsa, “Yol, gerçek ve yaşam Ben’im” dedi. “Benim aracılığım olmadan Baba’ya kimse gelemez.(Yuhanna 16:4)

Tanrı Oğlu’nun adına iman eden sizlere, sonsuz yaşama sahip olduğunuzu bilesiniz diye bunları yazdım.(Yuhanna 5:13)

Ama Mesih İsa, kendisine iman edip sonsuz yaşama kavuşacak(Timoteos 1:16)

2- Kur’an bir tane de, İncil neden dört tane ?
    İncil dört tane değil. Dört bölüm var İncil’de. Yani bir kitabın 4 bölümü. Bu mantıkla hareket edersek Kur’an da o zaman 666 kitap.

6- Siz İncil’in değişmediğini söyleseniz de, değiştiği yönünnde iddialar var. Bunlara ne diyeceksiniz ?
    Ortaya iddia atmak çok kolaydır sayın ametist75. Mesela ben sizin hakkınızda kolayca yalandan bir iddia ortaya atabilirim(atmam da hani örnek diyorum), ya da sokaktaki x kişisi hakkında kolayca iddia ortaya atabilirim. Önemli olan kaynaklara bakmaktır, iddialara ve teorilere değil. İncil’de bu husus şöyle açıklanmıştır.

Size doğrusunu söyleyeyim, gök ve yer ortadan kalkmadan, her şey gerçekleşmeden, Kutsal Yasa’dan ufacık bir harf ya da bir nokta bile eksilmeyecek.”(İncil: Matta 5:18)

“…Kutsal Yazı da geçerliliğini yitirmez.” (İncil: Yuhanna 10:35)

“Kutsal Yasa ve peygamberlerin devri Yahya’nın zamanına dek sürdü. O zamandan bu yana Tanrı’nın Egemenliği müjdeleniyor ve herkes ona zorla girmeye çalışıyor. Gök ve yerin ortadan kalkması, Kutsal Yasa’nın ufacık bir noktasının yok olmasından daha kolaydır.” (İncil: Luka 16:16-17)

“Gök ve yer ortadan kalkacak, ama benim sözlerim asla ortadan kalkmayacaktır.” (İncil: Matta 24:35)
    Fakat, Kur’an da da bu konu geçer:
    Senden önce gönderdiğimiz peygamberlerimizin de kanunudur.Bizim kanunumuzda bir değişiklik bulamazsın.(İsrâ 17:77)
    “Elinizde bulunan Tevrât’ı tasdîk ederek indirdiğim Kur’ân’a, inanın;” (Bakara 2:41)

Bu son yazdığım ayet çok önemlidir aslında, yukarıda ne demiş, tasdik ederek demiş değil mi? Kuran Tevrat’la tasdik edilmiş.
    Şimdi başa dönelim, eğer Tevrat değişmiş ise değişmiş(!) Tevrat’la tasdik edilen Kuran da değişmiş oluyor. Yani uzun lafın kısası Tevrat ve İncil değişmemiştir :)
    Bunun yanında Kur’an da şöyle bir ayet vardır;

yahudilerden öyleleri var ki, (kelimeleri yerlerinden kaydırıp) tahrif ederek onları anlamlarından uzaklaştırırlar. Dillerini eğip bükerek ve dine saldırarak “İşittik, karşı geldik”, “İşit, işitmez olası!” “Râ’inâ” derler. Halbuki onlar, “İşittik ve itaat ettik; dinle ve bize bak” deselerdi bu kendileri için daha hayırlı olurdu. Fakat Allah, küfürleri yüzünden kendilerini lânetlemiştir. Bu yüzden pek az iman ederler.(Nisa 46)

Aslında kelime olarak kitabın içeriğini bozmaktan değil, kelimelerin anlamlarını kaydırmaktan, yanlış yorumlamaktan bahsediyor Kur’an.Ve öyleleri vardır ki derken, tüm yahudilerin bunu yaptığını demiyor.
    8- Papazlar günahları af mı etmek te ?
    Hayır papazların gühanları affetme gibi yetkileri yok. Maalesef bu düşünce orta çağda Katolik kilisesinin yaptığı yanlış uygulamalardan kaynaklanıyor. Orta çağda Katolik kilisesi rahipleri günahları affediyorlardı. Fakat şuan bir katolik kilisesinde günah çıkarma olayı vicdani hafifleme içindir. Yapılan yanlışın yükünden biraz kurtulmak içindir. Nasıl siz canınız sıkıldığında bir arkadaşınızla dertleşiyorsanız öyle. Rahipler günahları affetmez, sadece günah çıkaran kişinin günahlarının affı için Tanrı’ya dua eder.
    Günah çıkarma sadece Katolik kilisesine mahsustur. Ortodoks ve Protestan kiliselerinde yoktur.

Anonim
    Pasif
    ametist75;15714 wrote:

Biliriniz uislamiyette örtü/tesettür var. Peki Rahibeler neden örtülüdür sizlerdede örtü varmı bir yerde okumuştum aslında hristiyanlıktada örtünme emri varmış fakat zaman içinde hristiyan hanımlar örtünmeyi bırakmışlar bazen filmlerde görüyorum kiliseye giden hanımlar siyah bir tülle başlarını örtüyorlar bu gelenektenmidir inançtanmıdır Birde hristiyanlıkta kilisede papaza günah çıkartılıyor değilmi müslümanlıkta Allah’la kul arasına kimse giremez denir. Papaza günahlar anlatılınca günahlardan arınıp tövbemi edilmiş olunuyor ve vaftiz nedir hristiyanlıkta doğan çocuklar hristiyan olarak doğmuyormu vaftiz edilincemi hristan olunuyor bir müslüman nasıl hristiyan oluyor vaftizmi ediliyor ve ayrıca arkadaşlar anladığmı kadarıyla aranızda önceleri müslüman olupda sonradan hristiyan olan arkadaşlar var acaba ailelerinizde hristiyan oldumu Türkiyede yaşayıp müslümanlıktan farklı bir dini seçenler yaşadığınız ortamda tepkileri nasıl karşıladınız aile içinde diğer aile bireyleri müslümanken tek başına hristiyan olan varmı

Saygılar

Sayin Ametist75

Iki gün gecti.Henüz sizden birsey duymadik.Sordugunuz sorulara lütfen sahip cikin.Madem ki soruyorsunuz ve bilmek istiyorsunuz o halde neden iki gündür bir tepki gelmedi sizden?Belki zamaniniz olmadi ve belki gelirsiniz veya baskalari da merak ediyorlardir diye kisaca sorulariniza cevap vermek isterim.

[quote=ametist75;15714 Biliriniz islamiyette örtü/tesettür var. Peki Rahibeler neden örtülüdür sizlerde de örtü var mı? bir yerde okumuştum aslında hristiyanlıktada örtünme emri varmış fakat zaman içinde hristiyan hanımlar örtünmeyi bırakmışlar bazen filmlerde görüyorum kiliseye giden hanımlar siyah bir tülle başlarını örtüyorlar bu gelenektenmidir inançtanmıdır[/quote]

Sevgili Ametist75
    Hristiyanliktaki örtünme ile Islamdaki örtünme anlayisi cok farklidir.Hristiyanliktaki degisik ve mezhepler örtünme konusunda tam bir birlik ve anlayista
    degillerdir.Incil’de örtünme ile ilgili su ayetler göze carpar:

Her durumda beni animsadiginiz ve size ilettigim ögretileri oldugu gibi korudugunuz icin sizi övüyorum.Ama sunu da bilmenizi isterim:Her erkegin basi Mesih,kadinin basi erkek,Mesih’in basi da Tanri’dir.Basina birsey takip dua ya da peygamberlik eden her erkek,basini kücük düsürür.Ama basi acik dua ya da peygamberlik eden her kadin basini kücük düsürür.Böylesinin, basi tiras edilmis bir kadindan farki yoktur.Kadin basini acarsa,sacini kestirsin.Ama kadinin sacini kestirmesi ayipsa,basini örtsün.Erkek basini örtmemeli; o,Tanri’nin benzeri ve yüceligidir.Kadin da erkegin yüceligidir.Cünkü erkek kadindan degil,kadin erkekten yaratildi.Erkek kadin icin degil,kadin erkek icin yaratildi.Bu nedenle ve melekler ugruna kadinin basi üzerinde yetkisi olmalidir.

Ne var ki,Rab’de ne kadin erkekten ne de erkek kadindan bagimsizdir.Cünkü kadin erkekten yaratildigi gibi,erkek de kadindan dogar.Ama hersey Tanri’dandir.Siz kendioniz karar verin:Kadinin acik basla Tanri’ya dua etmesi uygun mu?
    Doganin kendisi bile size erkegin uzun sacli olmasinin kendisini kücük düsürdügünü,kadinin uzun sacli olmasinin ise kendisini yücelttigini ögretmiyor mu?Cünkü sac kadina örtü olarak verilmistir.

1.korintliler 11,2-15

Bazi kiliseler buradaki ayetlere dayanarak tapinma sirasinda basörtüsü takarlar. Bazi kiliselerde kadinlar geleneklere dayanarak basörtüsü Islamdaki gibi degil)takarlar.Bu konuda hristiyan dünyasinda dedigim gibi tam bir uyum yoktur.Kiliseden kiliseye ve kültürden kültüre degiskenlik gösterir.Benim hanim dua sirasinda basini örter.

Rahibeler de Rab’be adanmisligin bir göstergesi ve Kilisenin geleneksel ve ögretileri dogrultusunda örtülü bir sekilde görev yaparlar. Diger sorulariniza da zamanin el verdikce kisaca deginecegim.

Rab yüreginizde olsun.

Sevgiler

Anonim
    Pasif

Mesih isa,da olanlar günah içerisinde kaybolabilirlermi…Günahlı kimse günahları içinde zaten kayıptır.Ancak bu kimse günahlarından döner,Mesihe gelirse yaşam bulur.İmanlı sürüden ayrılır dünyaya ve günaha geri döner ve tövbe ederek İsanın kutsal kanının altına girmezse,o zaman tehlikeli bir durumdadır.mesihte olanlar her ne kadar kurtuluşta olsalarda,iman yürüyüşünde onları ,Ruhla dolu bir yaşama yönelmeleri uyarısı yapılmalıdır.Rabbimiz .Onlara sonsuz yaşam veririm,asla mahvolmayacaklar,Onları kimse elimden kapamaz der.yuh.(10.28)
    Yaşam veren Ruhun yasası,beni ölüm ve günahın yasasında özgür kıldı.(Rom,8.2)
    Rab şöyle diyor ,Kötü adamın ölümünden zevk almam(hez,33.11)
    Rab iman edenlere sonsuz yaşam vaat etmiştir.(Yuh.10.28)

İnanlıyım diyen kişi….
    ayık ve uyanık olmalıdır
    Dünyaya ve günaha dalmamalıdır.
    Şeytana karşı daima tetikte olmalıdır.
    Kibirli ve övücü olmamalıdır.
    Rabbi hiçbir şekilde inkar etmemelidir.
    Asla Mesihten ayrılmamalıdır.
    Yaşamına dikkat edip başkalarına tökez olmamalıdır.

……Tanrı hepimizi korusun ve kutsasın..amin

Anonim
    Pasif

@ametist75 15714 wrote:

Saygılar

Günah çıkartmayı da ben açıklayayım.

Hristiyanlıkta “günahları itiraf etme” gibi bir kavram vardır.

Günah işlediniz. Bunun itirafını direk olarak Rab’be de yapabilirsiniz. Direk olarak, günah işlemiş olduğunuz kişiye karşı da yapabilirsiniz.

İlk yüzyıllarda insanlar günahlarını topluluk önünde itiraf ederlerdi. Ama bu bazı sorunlara yol açmıştı. Örneğin, A kişisi B kişisinin malını çalmıştı. Günahın itiraf edilmesine kadar B kişisi, A kişinin malını çaldığını bilmiyordu. Günahın itirafından sonra B kişisi A kişisine karşı bir düşmanlık beslemeye başlıyordu ve sorunlar-kavgalar çıkıyordu.

İşte bu noktada katolik kilise yeni bir şey geliştirdi ve günahların topluluk önünde alenen değil, gizlilik çerçevesi içinde sadece kilise önderine itiraf edilmesi gerekliliğini savundu (ki bu tarz kavgalarda çıkmasın).

İlk başta mantıklı geliyor insana ama bu gerçekten çok büyük bir hataydı.

Neden ?

Luka 6:37= “Başkalarını bağışlayın, siz de bağışlanırsınız
    Luka 17:3= “tövbe ederse bağışlayın

Yani gerçek bir imanlı kendisine edilen samimi bir tövbeden sonra o kişiyi bağışlama mecbuiyeti vardır.

Ama Katolik Kilise ne yaptı? Rab’bin sözünü insanlara duyurmak yerine, samimi tövbelerin bağışlanması gerekliliğini vurgulamak yerine, sinirlendiğimiz insanları ve hatta düşmanlarımızı bile sevmemiz gerektiğini öğretmek yerine ve tüm bunların olabilmesi için topluluktaki kişilerin imanlarını güçlendirmek yerine en kolay yolu seçti ve bir konsept yarattı: “Günahlar sadece rahibe itiraf edilecek ki sorun çıkmasın”.

Tabi ki bu tarz bir günah, ve bu günahın üzerinde ısrarla kalınması, insanları daha da kötü yollara sürükledi. Kötü niyetli insanlar Katolik Kilisesinin bu göreneğini kötüye kullandılar ve günahları para karşılığında çıkartmaya başladılar.

Özetlemek gerekirse, Hristiyanlar günahlarını günah işledikleri kişilere itiraf etmelidir.

Ama siz başka bir insana karşı günah işlediniz, bu günahınızı gidip Rahibe itiraf ederseniz ve Rahipte günahınızı bağışlarsa… Böyle bir şey Hristiyanlıkta söz konusu değildir, olmazdır da.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.