Rab’bin düşüncesini kim bildi?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Rab’bin düşüncesini kim bildi?
    [IMG]http://rtnl.files.wordpress.com/2007/01/thinker21.jpg?w=126&h=206[/IMG]

Kurtarıcı Rab İsa Mesih’in ne düşündüğünü bilmeden onun İNCİL’de yazılı sözlerini okurken acaba biliyor muyum? Bu soruyu kendime soruyorum. Çünkü tecrübeli Pavlus’un “Rab’bin düşüncesini kim bildi?” sorusu, Kitabı Mukaddes’i ve İNCİL’i okuyan herkese, bu noktada düşünmek için ışık tutuyor! İNCil’i okuyan herkes, okuduğu gibi düşünebiliyor mu acaba? (Rom.11:34; 1.Korint.2:16).

Pavlus, İNCİL okuyanlara neden, “Mesih İsa’da olan düşünce sizde de olsun” demiş? (Filipi 2:5). Mesih İsa’nın İNCİL’de yazılı sözlerini neden sürekli düşünemiyorum? Çünkü onları zaman zaman unutuyorum! Eğer unutmasaydım, bize “Yardımcı”, Öğretmen” ve “Tesellici” adı ile gönderdiği Kutsal Ruh’a ilişkin, “O, size her şeyi öğretecek ve size söylediğim her şeyi hatırınıza getirecektir” diye bize vaat eder miydi? (Yuhanna 14:26). Tam bu noktada İsa’nın düşüncesinin ve amacının ne olduğunu düşünür ve yanıtını ararken beni sevindiren ve umutlandıran bir şeyin farkına vardım: İNCİL okumakta başka ve bizim için daha önemli bir şey var! İNCİL’den okuduklarımızı Kutsal Ruh, bize verecektir! Kutsal Ruh’un bize verdikleri ile Mesih İsa’daki düşünce, bizim de, düşüncemiz oluyor! Mesih düşüncesi ile düşünenlerde, derinlere gidip oralarda sörf yapmak o kadar zevkli oluyor ki! Kutsal Ruh’un onunla düşünelim diye bize verdiği düşünce, Kurtarıcımız Rab İsa Mesih’in sonsuz yaşam doluluğundan aldığı ve bize bildirdiği düşüncedir! Kutsal Ruh, Rab’bimiz ve Kurtarıcımız İsa Mesih’den aldıklarını bu yolla bize bildiriyor! Pavlus’un, “Rab’bin düşüncesini kim bildi?” sorusunu bu bağlamda düşünüyorum. O ateşli tecrübelerde aldığı Kutsal Ruh yardımları ile bunun önemini kavrayan resul Pavlus, “Ruh’un kılıcı olan Allah’ın sözünü alın” diyerek, Kitabı Mukaddes’den okuduklarımızı Kutsal Ruh’tan almağa bizi teşvik etmiş! (Efes.6:17). Çünkü salt Kitabı Mukaddes’i okumakla bizde Rab bilgisi olmuyor! Bunun farkına vardım! Pavlus, “alınız” derken, Kutsal Ruh’tan almamıza işaret etmiş! Çünkü Kitabı Mukaddes’den aldıklarımla bir gün bir sanrıya yakalandım ve o sanrı ile sürüklenerek umutsuzluk bataklığına saplandım! Kitabı Mukaddes’den ve özellikle İNCİL’den ezberlemiş olduklarımla kendimi bir şey sanıp o umutsuzluk bataklığından çıkmağa çabaladım, ama çıkamadım! Bu mücadelem, gece geç saatlere kadar sürdü! Mücadele etmekten yorulmuş bir halde, umutsuzluğumda elimi Rab’be son kez uzatıp yardım istedim ve o umutsuzluk içinde uykuya daldım. Savaşı kaybetmiştim. Gözlerimi başka bir âlemde açtığım zaman, benden yana başka biri, üzerimde oturmuş ve Apolyon denen o karanlık varlığa karşı, İNCİL’den okumuş olduğum sözleri Kendisi söylüyordu ve söylediklerini net olarak işitiyordum. Apolyon’un söylediklerini de, işitiyordum. Kutsal Ruh olduğunu düşündüğüm Yardımcımın, Apolyon’a karşı söylediği şu son söz ile uyandım: “Fakat bizi sevenin vasıtası ile bunların hepsinde galiplerden üstünüz.” Uyandığım vakit, pencereden dışarı baktım; henüz gün doğmamıştı.

İNCİL’i açıp hatırımda kalan o son sözü arayıp buldum;( Rom.8:37). Hayretler içinde kaldım! Ruhumdaki Kutsal Ruh sözünün kıvılcımı ile tutuşarak ellerimi göğe kaldırıp sevinç içinde defalarca Rab’be hamdettim! Rab’le sevinir ve Rab’be hamdederken, o karanlık varlığın benden kaçtığını ve odanın köşesinden çıkıp gittiğini farkettim! Aradan yıllar geçti ve şunu anladım ki, Kitabı Mukaddes’de okuduğumuz sözleri Kutsal Ruhtan almalıyız. Kutsal Ruh, Kitabı Mukaddes’den okuduklarımızı bize kendisi bildirir! İblis ise, Allah’ın yazılı sözlerini bilmemizi istemez ve savaş arenalarında bizi hep bilgisiz yakalamak ister.

Evet sevgili kardeşim ve kızkardeşim, hep kendime sorduğum şu soruyu, kendinize de, sormanızı tavsiye ederim:” Kitabı Mukaddes’den ve özellikle İNCİL’den okuduklarımı gerçekten biliyor muyum?” Bu soruyu Rab’bin önünde korkmadan sorun ve kendinizi Rab’bin önünde alçaltın. Çünkü bilmediğimiz şeylerde bilgiçlik taslamak, büyük bir tehlikedir!
    Allah’tan almadığım bilgilerimle bilgiçlik tasladığım için İNCİL’de yazılı şu söz, benim dikkatimi ve ilgimi çekti:”Ve bilgilerinde Allah’ın olmasını münasip görmediklerinden, Allah onları uygun olmayan şeyler yapmak üzre merdut fikre teslim etti.”(Rom.1:28). Kilisede vaazlar dinleyebiliriz ve bir şeyler öğrenebiliriz. Hatta bu bilgilere medyadan bilgiler de, eklenerek zihnimiz tıka basa bilgilerle dolar. Ama Rab bilgisi başka ve kalıcıdır! Bize en gerekli olanı, Rab bilgisidir! Bunu yine bir gün bu sitede paylaşmıştım ve teşvik olur amacı ile yazmıştım. Şimdi de, Rab bilgisinin Mesih Ruhu düşüncesi ile ilgisi yönünü sizinle paylaşıyorum! Pavlus’un dediği “Rab’bin fikrini kim bildi?” sorusu gündeme geliyor!

Pavlus, Kitabı Mukaddes’i ve özellikle İNCİL’i okuyan bizlere o aynı soruyu şöyle sormuş:”Düşüncenizin yenilenmesi ile değişilmiş olun”(Rom.12:2). Kitabı Mukaddes’den ve özellikle İNCİL’den okuyarak edindiğimiz fikirlerle kendimizi iyileştiremeyiz! Böyle bir düşünce, bizi asla ve asla değiştirecek güçte değildir! Bunu zannetmek de, yanlıştır. Ancak bizdeki kitabî (harfî) düşüncenin Kutsal Ruhla yenilenmesi gerektir! İşte bizi bilinçlendirip değiştiren odur! Kurtarıcımız Rab İsa Mesih’in dediği gibi, “Ruh’tan doğan ruhtur” (Yuhanna 3:6). Kutsal Ruh’tan esinle içimize doğan her düşünce, ruh, irade ve yaşam içeriklidir; bizi değiştiren odur.

Mesih Ruhu’ndan fikir aldığımız zaman, onunla düşünürken ruhsal anlayışımız ve Rab bilgimiz oluyor! İşte o zaman bildiklerimi söylerim. Rab, bilgisizce sözler söylemekten beni kurtaracaktır. Amin.

Bu sitede Mesih karşıtı düşüncelerini beyan edenlere İNCİL’de yazılı şu soru yöneltiliyor: “Rab’bin fikrini kim bildi?”(Rom.11:34; 1.Korint.2:16).
    Karşılaştığım ruhsal savaşlarda kayıplara uğrayışımın ve kötülüğe yenilgilerimin bir diğer nedeni de, Rab’den fikir almamamdır.O savaşta, aklımda olan Allah’ın sözlerini de, unutuyorum! Ama Kutsal Ruh, o savaşta unuttuğum Allah sözlerini hatırıma getirip onlarla düşünmemi sağlayınca, İblis’in büyüsünden(o kötü düşüncelerden) özgür oluyorum! Çünkü aniden gelen sorunlar karşısında Mesih İsa’da olan düşünce ile düşünmeğe çağrılıyoruz! Kurtarıcımız Rab İsa Mesih’in şu sözü ile bu paylaşımımı noktalıyorum: “Çünkü bensiz bir şey yapamazsınız.” (Yuhanna 15:5).

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.