Rab Çobanimdir

• Bu konu 4 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Yortusu’ndan sonraki Pazar günü, Kilise Kutsal Kitap’taki “Kaybolan Koyun” benzetmesini bizlerin dikkatine sunuyor. Bu benzetme Tanrı’nın bizler için gösterdiği şefkati anlatan en güzel örneklerden biri. Rab İsa Mesih, vaazlarında Tanrı’nın şefkatini anlatmaya özel önem göstermiştir. Benzetmede, yüz koyunundan birini kaybeden ve onu aramaya çıkan bir çoban anlatılmakta ve bizlere kısa, ancak derin anlamlar içeren bir çok ruhani mesaj sunulmaktadır.

İnsan doğası kolay yargılar ve başkalarının sıkıntılarına karşı kayıtsızlık maalesef en yaygın ruhani hastalıklardan biridir. Başka birinin düşüşünü görenlerin, o kişiyi acımasızca eleştirmeleri, küçümsemeleri ve “yoldan çıkmış zaten, adam olmaz, günahkar” gibi etiketler yapıştırarak ondan uzaklaşmaları ise daha da üzücü bir durumdur. Bazılarının ise salt kendi küçük çevrelerindekileri “doğru” saymaları ve “günahkar” denilen kişileri dışlamaları ise tam bir insanlık trajedisidir. Ancak Tanrı, böyle değildir.

Anlatılan benzetmede ilk olarak Tanrı’nın şefkati göze çarpmaktadır. O, bir çoklarının sandığının aksine bizlerin hatasını arayıp bizleri cezalandırmak için bekleyen bir “tiran” değildir. Ne de halkının zorluklarına kayıtsız kalarak sarayında sefa süren bir kraldır. O, her kesin BABA’sıdır; hem doğrunun hem de günahkarın!

''Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki biricik Oğlu’nu verdi. Öyle ki, O’na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun'' (Yu.3:16). Rab İsa doğrular için değil günahkarlar için geldi. Feriseliler Rab İsa’yı fahişeler ve çok büyük günahkarlar sayılan vergi görevlileri ile yemek yediği için suçlarken (Mat.9:10-13), O, insanseverliği ve merhametiyle, vergi görevlisini havari ve İncil yazarı, fahişeyi ise azizeye dönüştürdü.

Benzetme, aynı zamanda günahkar için kurtuluş ümidinin asla bitmediğini gösteriyor. İnsan, gerçekten de kolay yargılar. Ancak Tanrı, kaybolanı arar! Ümit, her zaman ve herkes için vardır. Tanrı, bizlerin O’na dönmesini büyük bir sevgi ve sabırla bekler. Mesih, İyi Çobanımız olarak bizleri bulmak için her an yakınımızdadır. Hiçbir zaman “bu artık son” demez. Aramaktan hiç usanmaz. Yeter ki bir an için bile olsa, doğru bir yürekle O’na dönelim ve kaybolan bir koyunun zayıf sesiyle çobanını çağırdığı gibi O’na seslenelim; derhal koşar ve bizleri bulur.

Sadece bulur mu? Hayır. Aynı sevinçle bizleri omuzlarının üstüne koyar. Azarlamaz, teselli eder. Biz zor affederiz. Suçları yıllarca unutmayız. Affetsek bile uzun uzadıya azarlarız, eleştiririz ama teselli etmeyi unuturuz. Kaybolup bulunmuş olanın yaralı, korkmuş, şaşırmış olduğunu, tedaviye, cesaretlendirilmeye ve yenilenmeye ihtiyacı olduğunu hatırlamayız. Biz unuturuz, ancak Tanrı unutmaz. O teselli eder, yeniler, iyileştirir. Öyle bir yapar ki kişi geçmiş sıkıntıların baskısından kurtulur, ruhsal yaraları geçer, cesareti ve yaşam gücü tazelenir. Yaşadığı sıkıntılar, ona başkalarına yardım edebilmesi için iyi bir deneyime dönüşür, Tanrı yolunda daha emin adımlarla yürüyebilmeye başlar. Ayrıca başka “kaybolmuş”ları da Tanrı’nın lütfu ile bulabilme ve yardım edebilme yeteneğine kavuşur.

Sevgili Kardeşlerim,

Acaba hepimiz de birer kaybolmuş koyunlar ve kuzular değil miyiz? Aramızdan kim hiç hayatında hata yapmadığını, hiç Tanrı’ya karşı gelmediğini veya “yoldan çıkmadığını” öne sürebilir? Kim teselliye, yardıma, desteğe, ruhani açıdan “bulunmaya” gereksinimi olmadığını söyleyebilir? Mesih, ruhumuzu sonsuz yok oluştan kurtarmak için bizleri “bulmak” istiyor. Bulduğu zaman, bizleri yeniliyor. Aynı zamanda da bizlere, kaybolan başka kardeşlerimizi bulma ve onlara yardım etme görevini veriyor. O’nun örneğini izleyerek bizlere lütuflarını esirgemeyen Rabb’imiz İsa Mesih’e, Baba ve Kutsal Ruh ile birlikte şimdi ve sonsuzlara dek hamd edelim. Amin.

Peder Drtad Uzunyan

http://www.lraper.org/

Anonim
    Pasif

Dogduğumuz günden insanlar tarafından bize yanlış tanıtılmış olan Tanrı’mın aslında bana tanıtılandan farklı ,O’nun büyük ve herşeye gücü yetebilecek güçte sevgi
    dolu bir Tanrı olduğunu biliyordum.O’nunla barıştıktan sonra gücüne,sevgisine,sabrına ve üstünlüğüne şahit olmak olağanüstü birşeymiş.Bunu bana yaşattığı için Göklerdeki Baba’ma minettarım..

İman ettikten sonra İncil’de İsa Mesih’in ”Benim adımdan ötürü herkes sizden nefret edecek.” sözlerini okuduğumda bu güç,bu mükemmellik yüzünden bana neden zulmedecekler diye düşündüm.Ama ertesi gün :) ,İsa Mesih’in en büyük düşmanı Şeytan başta kendi ailem olmak üzere tüm çevremi beni saptırmak ve Tanrı’mdan uzaklaştırmak için kullanmaya başladı.İşte o zaman anladım ki ben gerçekten Tanrı’yı bulmuşum.. :)

İsa Mesih’in Tanrı olduğunu kanıtlayan o kadar açık ve net deliller varken elimizde ve Gerçeğin Ruh’una sahipken bu saldırılardan korkmanın hiçbir anlamı olmadığını öğrendim.Çünkü,biliyoruz ki korku şeytandandır.Yine bilmeliyiz ki Rabbimiz İsa Mesih Şeytanı çarmıhta yenerek bizi kanıyla satın aldı ve biz O’nda mühürlendik.Bizler kaybolan koyunlardandık ve Rabbimiz söz verdiği gibi kaybolan koyunlarını tek tek buluyor ve onları kötü çobanların elinden kurtarıyor.Eski ahitte dediği gibi ”Rab halkının İYİ ÇOBANI’dır.” diyerek koyunlarını çobanların elinden kurtaracak.

Rabbimiz sözüne sadık,sevgisi derin,merhameti büyük kıskanç bir Rab’tir.Rab halkını sonsuza dek hiçbir işe yaramayan çobanların elinde bırakmayacak,onları kurtaracak ve
    onlara bakacak.Yüce Tanrı’mızın adaletiyle de kötü sürü hiçbir işe yaramaz birçok çobanın elinde acı çekecek.Her zaman olduğu gibi Rab sözünü tutar ve dünyanın kötü
    yöneticilerinden koyunlarını kurtarmak ve kaybolanları bulmak için adaleti sağlayacak günahı ve kirliliği yok edecek olan İYİ ÇOBAN çarmıhta kanıyla halkını satın alacak ve ÖLÜMü yenecektir.

İncil’de İYİ ÇOBAN İSA MESİH‘in Yuhanna’da dediği gibi ” Ben iyi çobanım. İyi çoban koyunları uğruna canını verir.Ben iyi çobanım.Benimkileri tanırım.Baba beni tanıdığı,ben de Baba’yı tanıdığım gibi,benimkiler de beni tanır.Ben koyunlarımın uğruna canımı veririm.” sözlerini tutar,engin sevgisini ve sadakatini bir kez daha göstererek çarmıha halkı uğruna gerilir ve ölümü sonsuza dek yener ve yine söz verdiği gibi çocuklarına sonsuz yaşam verir !

Sonuç olarak,Rabbimiz İsa Mesih’in ikinci gelişine dek Tanrı’nın odak noktası olan ‘ev’in yani bedenlerimizin imanımız yoluyla O’nda mühürlendiğini unutmayalım ve ruhun yönetiminde yaşamaya gayret edelim.İçinde bulunduğumuz dünya,Tanrı’nın planı sona erene dek var olacaktır.Rabbimiz İsa Mesih geldiğinde bu planı tamamlayacak !

İşte dünyanın süprüntüsü diye bilinen İNSANOĞLU‘nun gelişi dünyadaki krallıkların hepsini sona erdirecek ve onları ezecektir.
    Öyle ki,bütün uluslar,krallıklar,önderler,her dilden ve insanlar ve tüm canlılar O’na ve O’nun kutsallarına hizmet edecekler.

Tanrı bu zorlu günlerde bizleri gayretli ve O’na layık evlatlar yapsın.
    İbraniler 10:23 Açıkça benimsediğimiz ümide sımsıkı tutunalım.Çünkü vaat eden TANRI GÜVENİLİRDİR.AMİN !

Anonim
    Pasif

Amin sevgili Rose, bu güzel sözlerinin tümüne katılıyorum… Çok güzel açıklamışsın.. Rab seni bolca bereketlesin ve güçlendirsin.

Anonim
    Pasif

Sevgili kardeşlerim!
    Bizler, kendine sevgi Tanrısıyım diyen bir Tanrı�ya inanıyoruz-emin olun onun gibi, oğlu İsa gibi tam sevmesek hiçbir zaman bizi cennetine almayacak. Sizlerden ricam, bundan sonra tam sevelim. Gerçek Hıristiyanlar gibi yaşayalım �kendimizi boş yere kandırmayalım� Sevgi rabbimize yaraşır bir yaşam sürelim. Yaşayışımızla, yüreğimizle, düşüncelerimizle, ışığımız öyle parlasın ki Tanrımız hep yüceltilsin . Şükürler olsun ki sevgi dolu yaşayan bir rabbimiz var-hepimiz bundan sevinç duyalım� İblis�in en ufak, sevgisiz aşılamalarına karşı ayık ve uyanık olalım. İsa ne demişti; düşmanınız İblis kükreyen bir aslan gibi dolaşıyor. Rab bu sözü boşuna söylemedi. İblis�in ne kadar kötü olduğunu biliyordu. Rabbimizin bu sözünü akılımızda hep tutarak, en ufak sevgisizliğin bile İblisten geldiğini bilerek yaşayalım. İblisin sevgisizliğiyle lekelenmeden, İsa� nın sevgi dolu çocukları olarak, cennete giden asıl yoldan hiçbir zaman ayrılmayalım.

Dünya! Sen gerçeği (İsa�yı) görmedin. İblisi gördün bu yüzdende hep mutsuzsun.

Dünya! İsa yavrularını hep sevindirecek. İblis�se hep ağlatacak.

Dünya! İsa sana esenliğini verecek. İblis�se sana kargaşasını.

İsa�nın tam sevgisi, bütün kırık kalpleri birleştirecek.

İsa! tam sevgisiyle yaralarımızı hep iyileştirecek. İblis�se yaralarımızı hep deşecek.

Tam sevgi, İsa�nın imanlıdaki işaretidir. Eksik sevgiyse İblis�in işareti.

İblis tüm çabaların boşuna, geçte olsa eksik sevgin görülecek. İnsanlar gerçeğe (isa�ya) tam sevgiye, koşacak.

İsa� daysan hep affedeceksin. Hep seveceksin. İblisteysen hep şikâyet edip, hep hesaplaşacaksın.

İblis! İsa�dan aldığımız tam sevgi dolu yüreğimizle, gerçek Hıristiyanlığı Dünya�ya duyuracağız. Yaratılışı, hem birbirleriyle hem de Tanrıyla barıştıracağız. İsa�nın istediği tam sevgi dolu yeni bir Dünya kuracağız. Tanrı�nın sevgi dolu çocukları olarak birbirimizi sevip, kardeşçe geçineceğiz. Hiç bir zaman senin gibi, kardeşi Habil�i öldüren Kabil gibi olmayacağız. Kutsal ruhun gücüyle, İnsan ve Tanrı sevgisiyle dolup taşacağız. Her yere İsa�nın tam sevgi dolu yüreğiyle gideceğiz. Küskünleri barıştıracağız.Onlar dan tüm insanları sevmelerini, hak ettiği için İsa�yı her zaman yüceltmelerini isteyeceğiz.

Sev kardeşim, İsa gibi tam sev. Sev tüm insanlığı. Düşmanlarını da sev. İşte! asıl o zaman cennette yaşayacaksın.

Gerçek Hıristiyan, rabbi İsa gibi tam sever. Onun gibi tüm insanlığa hizmet eder, her zaman sevgi der.

İsa�nın ruhu nerdeyse, orda insanlar gerçek kardeşler gibi yaşayacak. İblis�in ruhu nerdeyse, orda insanlar hep kavga içinde yaşayacak.

Sevgili kardeşlerim! Sağlık sorunlarım nedeniyle uzun bir süre sizlere yazamayacam. Bunu her zaman bilin ki, sizleri çok seviyorum.Yazarken tek bir amacım vardı-oda gerçek Hıristiyanlığı bilmenizi istiyordum.İblis Dünyanın her yanında rabbimiz İsa�nın adını, öğretilerini acımasızca kötülüyor.İblise birilerimizin dur demesi lazım.Bende o birilerinden biri oldum.Yüreğimden geçeni olduğu gibi yazdım.Rabbin isteklerini yazdığıma da eminim.Sizden ricam, önceki yazdıklarımı da okuyun.Gerçek Hıristiyanlığı, gerçek imanı bulacaksınız.Hiçbir zaman Hıristiyanlığı tam sevgiden ayırmayın.Ayırdığınız da, İblisin tuzağına düştünüz demektir.Rabbin istediği gibi tüm insanları sevin, tüm insanlar için dua edin, iyilik dileyin.Dünya gibi sevmeyin, İsa gibi sevin.Ne kadar çok haksızlığa uğrasanız da insanlara olan sevginizi hiçbir zaman yitirmeyin.İsa gibi tam merhametli, tam sevgiyle dolu olun.Kutsal Hıristiyan adını yüceltin-imanı ilk imanlılar gibi yaşayın.İblis�in katil olduğunu her zaman bilin, ufak bir sevgisizliğinizin dahi onu ne kadar sevindirdiğini de unutmayın!

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.