Protestanlık Nedir?

• Bu konu 5 izleyen ve 6 yanıt içeriyor.
7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif
    Protestanlık Nedir? :confused:
    “Sonsuz yaşam, tek gerçek Tanrı olan seni ve gönderdiğin İsa Mesih’i tanımalarıdır”
    (İncil. Yuhanna 17:3)
    icthus.gif

Protestanlık, 15. yüzyılda İncil’in esaslarına dönmek için yapılan Reform hareketine verilen genel isimdir. Reformun ana özellikleri:

Türkiye Protestanları

Türk Protestanları olarak, Anadolu’nun zengin hagiasophia-christ.jpgkültür mozaiğine ait olan İznik ve Kadıköy Akideleri gibi, Mesih İnancı’nin tarihsel kökenlerine bağlıyız.

Türkiye Protestan Kiliseleri ırk, dil, millet, mezhep vb. ayrımları gözetmeksizin Mesih İsa’nin günahtan Kurtuluş Müjdesini (İncil’i) benimseyen ve ibadetlerini Türkçe olarak sürdüren kiliselerdir.

Türkiye’de farklı inançlarda olan herkesle sevgi, dostluk ve hoşgörü ilişkileri içindeyiz.
    Vakfın temel amacı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Türk Mevzuatına uygun olarak Protestan inancına mensupların dini ihtiyaçlarını karşılamaktır.

1) İnanç ve uygulama (ibadet) konularında bağlayıcı olarak yalnız Kutsal Kitap ‘ın (Tevrat, Zebur, Peygamberlerin Yazıları ile İncil’in) yetkisinin kabul bible.jpgedilmesi;
    2) İnsanın Tanrı’ya ulaşması için kendi dinsel çabaları sayılmaksızın Mesih İsa’ya Rab ve Şahsi Kurtarıcı olarak imanla teslim olmasının yeterliliği; ve
    3) İnanç ve devlet işlerinin ayriı tutulması… Yani laiklik ilkesi.
    Bu anlamda tek bir merkezi yönetimden ve bir milliyetin Hıristiyanlik anlayışından bağımsız olan Protestan kiliseler, dünya çapında “Evangelical” (‘İncilî’) kiliseler olarak bilinmektedir. .

(Türkiye Protestan Kiliseler vakfı)
    Anonim
    Pasif

isasiyahbeyaz faydalı bilgilerin için teşekkür ederim isamesihyasiyor

Anonim
    Pasif

Teşekkürler Sevgiyle Kalın

Anonim
    Pasif

Rüzgar’dan alıntı
    1) İnanç ve uygulama (ibadet)konularında bağlayıcı olarak yalnız Kutsal Kitap ‘ın (Tevrat, Zebur, Peygamberlerin Yazıları ile İncil’in)
    yetkisinin kabul edilmesi;
    2) İnsanın Tanrı’ya ulaşması için kendi dinsel çabaları sayılmaksızın Mesih İsa’ya Rab ve Şahsi Kurtarıcı olarak imanla teslim olmasının yeterliliği; ve…
    3) İnanç ve devlet işlerinin ayriı tutulması… Yani laiklik ilkesi.

Protestanlığa inanıyorum.Kutsal kitap yetkisini kabul ettim.Dinsel çabalar olmadan Mesih İsa’yı Rab(öğretici) ve kurtarıcı olarak imanla kabul ettim.Lakin İnanç ve devlet işlerinin ayrı tutulması konusunda dinsel yasaklar olmalı diyorum.Yasa(k) mı,yoksa rahip’e günah çıkarmamı doğru derseniz.Toplumlara bıraktığınızda yozlaşıyor.Hristiyan ülke mi,yoksa İslam toplumunda mı çürüme ve yozlaşma çoktur cevabına laik toplumlarda suç kabul edilmeğinden toplumlar yozlaştı.
    Esenkalın.

Anonim
    Pasif

dinsel yasaklar olmalı diyorum.Yasa(k) mı,yoksa rahip’e günah çıkarmamı doğru derseniz.Toplumlara bıraktığınızda yozlaşıyor.Hristiyan ülke mi,yoksa İslam toplumunda mı çürüme ve yozlaşma çoktur cevabına laik toplumlarda suç kabul edilmeğinden toplumlar yozlaştı.
    Esenkalın.

Kardeş TEKVİN,
    Bu yukarda yazdığınız paylaşınla siz,İman İkrarı’mı yaptınız.?
    Ben tam anlayamadım.

Yani Siz,İSA MESİH’i RAB ve KURTARICI olarak KABUL’mu ETTİNİZ.?
    Sizden bu konuyu bir kez daha paylaşmanızı rica ediyorum.
    Esenlikle.

Anonim
    Pasif

Alıntı
    Bu yukarda yazdığınız paylaşınla siz,İman İkrarı’mı yaptınız.?
    Ben tam anlayamadım.
    Yani Siz,İSA MESİH’i RAB ve KURTARICI olarak KABUL’mu ETTİNİZ.?
    Sizden bu konuyu bir kez daha paylaşmanızı rica ediyorum.
    Esenlikle.

İnanç ikrarı,Neye İnanıyoruz.
    Kutsal Yasa’yı bilenlere söylüyorum.

1 Ben Mesih’i örnek aldığım gibi, siz de beni örnek alın.(1 Kor. 11)

diye açıkladım.Esenlikle.

Alıntı
    Pavlus’un korktuğu şeyi çağımızda yaşıyoruz! Çünkü bazı Mesih imanlıları,
    o kadar çok kitaplar okuyorlar ki, sanki kendileri tanımışlar gibi, Kur’an âyetleri ile tarif edilen İsa’yı ve incili,
    İslâm ruhu taşıyanlara ispat etme gayreti içindedirler! Ne oluyor öyle? Yoksa, başka bir İsa mı vazediliyor?
    Pavlus’un korktuğu şey mi başımıza geldi?

Kitabı Mukaddes’de ve özellikle İNCİL’de yazılmış olanların dışına çıkmayalım.
    Burada neler yazılmışsa, onları düşünelim;
    Kutsal Ruh (Mesih Ruhu), düşüncelerimizi yenileyecektir.

-Bu nedenle,İNCİL dışına çıkmayan cevaplar bulmak istediğim.

Anonim
    Pasif

Sayın Tekvin.
    Çok ayrıntılı ve ve takviye kuvvetli cevabınız için teşekkürler.
    Yaşanmışlık, tecrübe,olgunluk ve birikim’in demekki yaş’la ilğisi yok.Ne büyük hayal kırıklığı.!

Her neyse.diyorum ki,olgunluk bende kalsın.
    Pavlus’un çok sevdiğim ve bilinen bir ayet’i var..bilirsiniz.derki;

“Ben özgürüm kimsenin kölesi değilim.Ama daha çok kişi kazanayım diye herkesin kölesi oldum.Yahudileri kazanmak için yahudiler’e Yahudi gibi davrandım.Kendim Kutsal Yasa denetimi altında olmadığım halde,Yasa altında olanları kazanmak için onlara Yasa altındaymışım gibi davrandım.Tanrı’nın Yasası’na sahip olmayan biri değilim.Mesih’in yasası altındayım.
    Güçsüzleri kazanmak için,onlarla güçsüz oldum.Ne yapıp yapıp bazılarını kurtarmak için HERKEZLE HERŞEY OLDUM.
    Bunların hepsini MÜJDE’de payım olsun diye Müjde uğruna yapıyorum.

Bunun içindirki,amaçsızca koşan biri gibi koşmuyorum.Yumruğumu havaya döver gibi boşa atmıyorum.

1 Korintliler.9:19.

Sanıyorum Kutsal Kıtab’ımızdan verdiğim bu ayet,her şeyi yeterince açıklıyor.

Sayın Tekvin ;
    Bizler, Hrıstıyan çoğunluğunun, olduğu bir toplumda, yaşamıyoruz.
    Anlattığımız,İSA MESİH,
    Açıkladığımız Tanrı SÖZ’ü olan MÜJDE.
    İletişimimiz de bize ışık olan Kutsal Kıtab’ımız ve Ayet’lerimizdır.
    İsteğimiz,anlaşılır olmak ve ,iyi iletişim kurmaktır.
    Hedefimiz ise daha fazla can kazanmak.
    Kendimizi iyi ifade etme ve aynı anlaşılır dil ,insanı yakınlaştır, samimiyet ve sıcaklık oluşturur.
    Din.. ayrı.
    Kültür.. aynı,

Sayın Tekvin.
    anlatabildim mi ..

İSA MESİHİ RAB ve KURTARICI kabul etmeniz dileğim ve duam ile esen kalın.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.