Petrus

• Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Petrusun, çarmıha gerilirken, kendi isteği ile ters gerilmesi beni epey etkiledi. Zira, İsa ile aynı şekilde çarmıha gerilmek için fazla değersiz olduğunu düşünmüştü ve bu nedenle ters biçimde çarmıha gerilmek istemişti. Ben de onun kişiliğini merak edip, araştırmaya başladım. Hem okuduğum bir kitaptan, hemde internetten araştırdım. İnternette kişiliğinden ziyade, temel bilgiler buldum. Şöyle ki ;

Petrus celile / filistinde dünyaya gelmiştir. Asıl mesleği balıkçılıktı ve kardeşi Andreas ile balıkçılık yapıyordu. Petrus, İsa’nın oniki havarisinden biridir.
    Ayrıca Simon / Simun, Peter, Kifas / Cephas / Kefas / Kepha isimleri ile bilinir. Katolik Kilisesi’ne göre ilk Papa, İsa’nın varisi ve Kilise’nin kurucusudur.
    Petrus, Hristiyanlığa göre İsa’nın, Kilisesini üzerinde kurmak istediği Kaya (Temel Kişi)dir. “Kaya” anlamına gelen Aramice “Kifas” (Latince Petrus) künyesini kendisine İsa vermiştir.
    İsa’nın ölümünden sonra İseviler sımsıkı şekilde onun etrafında kenetlendiler, Romalılar’ ın tüm saldırılarına karşı inançlarını korudular, bunda Petrus’ un büyük bir katkısı vardı.( vikipedi.org )

Okuduğum kitapta ise Petrus’ un kişiliği, ara ara ayetler verilerek anlatılmış, bu bilgileri derleyip toplarken de tebessüm etmekten kendimi alamadım. Kitabın adı ” Şeytanın Yemi ” İlk önce Simun’ un adı, İsa tarafından nasıl Petrus olarak değiştirilmiş ona bakalım ;

İsa, Filipus Sezariyesi bölgesine geldiğinde öğrencilerine şunu sordu:
    ” Halk, İnsanoğlu’nun kim olduğunu söylüyor ? “
    matta 16:13

Çoğu öğrenci belki de ciddi olarak bu soruyu kendilerine sormamıştı. İsa, çok iyi yaptığı bir şeyi yaptı. Bir soruyla yüreklerinin durumunu ve yerini belirledi. Gerçekten neyi bilip bilmediklerini fark etmelerini sağladı. İsa tarafından adı Petrus olarak değiştirilen Simun, hemen ;

” Sen, yaşayan Tanrı’ nın Oğlu Mesih’ sin ” yanıtını verdi.
    matta 16:16

İsa ona, ” Ne mutlu sana, Yunus oğlu Simun ! ” dedi. ” Bu sırrı sana açan insan değil, göklerdeki Babam’ dır.
    Ben de sana şunu söyleyeyim, sen Petrus’ sun ve ben kilisemi bu kayanın üzerine kuracağım. Ölüler diyarının kapıları ona karşı direnemeyecek.”
    matta 16:17-18

Petrus’ un yüreğinde Tanrının şeylerine yönelik büyük bir açlık vardı, bu ruhsal açlığın karşılığı olarak, yüreğinde uyandırılan bir armağandı. Simun Petrus, Babanın yüreğine açıklayıp gösterdiği şeyi söylemişti.

İsa, Simun’ un adını Petrus olarak değiştirdi. Bu çok derin anlamı olan bir şey, çünkü Simun ” duymak ” anlamına, Petrus da ( Grekçe Petros) taş anlamına gelir. Tanrının açıklanan Sözünü yüreğinde duymasının bir sonucu olarak bir taş olur. Bir kayanın sağlam temelleri üzerine taşlarla kurulan bir ev gibi ! Bu ayetteki Kaya sözcüğü, Grekçe ” büyükçe bir kaya ” anlamına gelen Petra sözcüğünden türemiştir.

Başka bir ayete bakalım ;

”…Ayrıca aralarında hangisinin en üstün sayılacağı konusunda bir çekişme oldu ”
    Luka 22:24

Öğrenciler arasındaki bu tartışmayı başlatan petrus olabilir miydi ? Belki, suyun üzerinde yürüyen tek kişinin kendi olduğunu hatırlatmıştı, belki de İsanın gerçekte kim olduğuna ilişkin esinlemeyi nasıl aldığı konusunda hafızaları tazelemişti. Ardından da Musa ve İlyası gördüğü deneyimi onlarla birkez daha paylaşmış olsa gerek. Petrus, onikiler arasında en üstün olduğu konusunda kendine oldukça güveniyordu. Ama bu güven sevgide kök salmış değildi, daha çok gurura demir atmıştı ! Petrus, İsanın kim olduğu konusunda esin almasına rağmen, henüz Mesihin alçakgönüllülüğü ve karakterinde yürümüyordu. Gurur, Mesihteki hedefini yerine getirmesi için, onu donatmak üzere asla yeterince güçlü olmayacaktı. Yok edilmeseydi, bu gurur en sonunda onu yok edecekti ! Şimdi İsanın, Simun Petrus’ a ne dediğine bakalım;

“Simun, Simun, Şeytan sizleri buğday gibi kalburdan geçirmek için izin almıştır ”
    Luka 22:31

Günümüzde, kilisede birçok kişide bulunan zihniyet, İsada da olsaydı şöyle derdi; ” Arkadaşlar gelin dua edelim, iblisin saldırısını geri püskürtelim.. ” Ama bakın İsa ne diyor ;

” Ama ben, imanını yitirmeyesin diye senin için dua ettim. Geri döndüğün zaman kardeşlerini güçlendir.”
    Luka 22:32

İsa, onun yoğun saldırılardan kaçması için dua etmedi ! imanını süreç içerisinde başarısızlığa uğramaması için dua etti ! Petrusda bu denenmeden yeni bir karakterin oluşacağını İsa biliyordu !

Başka bir ayete bakalım ;

İsa öğrencilerine kendilerini gücendirenlerle nasıl barışmaları gerektiğini öğretiyordu.

” Bunun üzerine Petrus İsa’ya gelip, ” Ya Rab ” dedi, ” Kardeşim bana karşı kaç kez günah işlerse onu bağışlamalıyım ? Yedi kez mi? “
    matta 18:21

Oldukça cömert olduğunu düşünüyordu. Petrus herşeyde aşırıya kaçmaktan hoşlanıyordu. İsanın görünümünün değiştiği dağda ;

Petrus İsa’ya, “Ya Rab” dedi, “Burada bulunmamız ne iyi oldu! İstersen burada üç çardak kurayım: Biri sana, biri Musa’ ya, biri de İlyas’ a.”
    matta 17:4

Şimdi de son derece cömert olduğunu düşünüyordu. ” Efendimi yedi kez bağışlamaktaki istekliliğimle etkileyeceğim.”
    Ama şok edici bir yanıt alır. İsa, petrusun cömertlik olarak değerlendirdiği şeyi ortadan kaldırır.

İsa, ” Yedi kez değil ” dedi. ” Yetmiş kere yedi kez derim sana.”
    matta 18: 21-22

Başka bir deyişle, Tanrının bağışladığı gibi sınırsız bağışla !

Bazıları Petrus’ un büyük bir konuşmacı ve korkak olduğunu düşünür. Ama Petrus bahçede, İsayı yakalamak için gelen görevlilere kılıcını çekti, başkahinin kölesine vurup sağ kulağını kopardı. Dolayısıyla güçlüydü ama gücü, Tanrının alçakgönüllülüğüne değil, kendi kişiliğine dayanıyordu. Çünkü henüz kalburdan geçme süreci başlamamıştı ! Aynı cesur Petrus, küçük bir hizmetçi kızla karşı karşıya gelir, hizmetçi kız tarafından gözü korkutulan Petrus, İsayı tanımadığını bile söyler !

Bazıları insanların sürçmesine büyük şeylerin neden olduğunu düşünür ancak çoğu kez bizi en çok sarsan şeyler, küçük şeylerdir !

Ardından Petrus İsayı iki kez red eder. Öylesine güçlü bir şekilde kendine güven konusunda sarsılır ki, bir daha asla ayağa kalkamayacağına inanır, acı acı ağlar.

Simun Petrus ve Yahudanın ortak bir yanları vardı. Her ikisi de İsanın yaşamının en önemli saatlerinde İsayı red ettiler ! Ama bu ikisi arasında çok temel bir fark vardı. Yahuda, asla Petrusun tanıdığı tarzda İsayı tanımayı arzulamadı ! Yahuda ona temellenmemişti !

Perusun ölümü ;

Petrus Haçı veya Aziz Petrus Haçı ters çevrilmiş bir Latin haçıdır. Bu sembolün kökeni Petrus’un ters biçimde çarmıha gerilmesidir; İsa ile aynı şekilde çarmıha gerilmek için fazla değersiz olduğunu düşünmüştü ve bu nedenle ters biçimde çarmıha gerilmişti.

Petrus’ un isteği üzerine baş aşağı çarmıha gerildiğini ilk bildiren kişi İskenderiyeli bilgin Origen’dir. Bazı katolikler bu tür haçı, İsa ile karşılaştırıldığında değersizliğin bir sembolü olarak kullanmaktadırlar.

Sembolün, lütufun tersi veya İsa’ nın lütfundan uzaklaşmak anlamına sahip olduğu da ileri sürmüştür.

kaynak link :
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Petrus

AZİZ PETRUS BAZİLİKASI

Katolikler, vatikandaki Aziz Petrus Bazilikasının mihrabında petrusun mezarı olduğunu söyler. Bazilikanın resimlerini görmek isteyenler aşağıdaki linklere bakabilirler. Gerçekten de görkemli bir yapı.

http://www.trivago.com.tr/vatikan-443449/camikilisesinagog/aziz-petrus-bazilikas-137258/resimler

http://tr.wikipedia.org/wiki/Aziz_Petrus_Bazilikas%C4%B1

Kardeşler benim toplayabildiğim bilgiler bu kadar. Ama sizlerde Petrusun başka eklemek istediğiniz özellikleri varsa buraya yazmanızı çok isterim.

Esenlikle kalınız..

Anonim
    Pasif

@KAYRAM 14438 wrote:

Petrus, Hristiyanlığa göre İsa’nın, Kilisesini üzerinde kurmak istediği Kaya (Temel Kişi)dir. “Kaya” anlamına gelen Aramice “Kifas” (Latince Petrus) künyesini kendisine İsa vermiştir.
    İsa’nın ölümünden sonra İseviler sımsıkı şekilde onun etrafında kenetlendiler, Romalılar’ ın tüm saldırılarına karşı inançlarını korudular, bunda Petrus’ un büyük bir katkısı vardı.( vikipedi.org )

Sayın KAYRAM,
    sizin verdiğiniz diğer bilgilere dokunmadan, isteğiniz üzere bazı tamamlayıcı belkide düzeltme bilgileri vermek istiyorum. Araştırıcı birisi olduğunuzu yazmışsınız, buna sevindim; İzninizle biline gelen bu bilgileri tarih ışığında ele alalım.

Petrus Hristiyanlığa göre ilk kilisesini üzerinde kurduğu kişi veya kaya değildir. Özellikle katolik öğretisine göre böyledir. Kutsal Kitap’a göre
    Kaya herzaman Mesih’ti ve öyledir. Lütfen Mezmurları okuyun.
    İsrailoğullarının çöldeki yolculuklarında ardlarından gelip kendilerine içme suyu sağlayan kaya Mesih’ti.

Petrus= taş
    Petra = kaya
    o halde Rab kilisemi bu kayanın üzerine kuracağım dediğinde Petrus’tan değil, kendisinden söz ediyor. Çünkü Petrus’un kendisi de kurulan kilisenin bir taşıdır(kepha, petrus). Temel Kaya olan Rab Mesih’tir.
    Kendisine olan Petrus’un “Sen yaşayan Tanrı’nın Oğlu’sun” tanıklığıyla ve bu iman üzerine kilisesini kuracağından bahsediyor.

Rab Mesih’in esenliğini diliyorum.

klaus
    Anahtar yönetici

Sevgili Yason kardes, bu ekleme için tesekkür ediyor ve amin diyorum.
    Bende sizinle ayni fikirdeyim. Ama bakin söyle demistim ;

” …hem de internetten araştırdım. İnternette kişiliğinden ziyade, temel bilgiler buldum. Şöyle ki … ” ( vikipedi.org )

Yani internetten buldugum temel bilgileri aynen buraya verdim. Benim yorumum degil. Ama kendi yorumumu da eklemem gerekirdi sanirim.
    Haklisiniz. Sevgi ve esenlikle kaliniz..

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.