Peçe yasağının kapsamı genişletiliyor

• Bu konu 4 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    Armagan
    Anahtar yönetici

Hollanda’da zorunlu temel ve orta öğretimde öğrenci ve öğretmenler için peçe ve çarşaf gibi yüzü kapatan giysileri yasaklayan hükümet kararının kapsamı, yasayla genişletiliyor.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın önerisiyle Bakanlar Kurulu’nca benimsenen yasa tasarısına göre, okul saatleri içinde, okul içinde ve çevresinde veliler de yüzü kapatan giysilerle bulunamayacak.

Çocuğunu okula getiren veliler, yüzlerini kapatan giysileri olduğu takdirde, okulun içine ve bahçesine sokulmayacak.

Aynı şekilde okul binası ve bahçesinde öğrenci, öğretmen ve öteki personelin yanı sıra okulu temizlemeye gelenler, herhangi ihtiyaç ya da iş nedeniyle okul binasına girip çıkmak zorunda olanlar için de bu yasak geçerli olacak.

Yasağın uygulanmasını okul müdürleri denetleyecek ve sorumlu tutulacak.

Tasarıya göre, öğretmen, öğrenci ve veli ilişkilerinde yüzlerin açık olması ve birbirlerini görmeleri eğitimin kalitesi ve verimliliğine doğrudan yansıyor. Öğretmenlerin ders anlatırken öğrenciyle ilişkisinde onların tepkilerini yüzlerinde görmeleri gerektiği belirtiliyor.

Bakanlığa göre, peçe ve çarşaf gibi yüzü kapatan giysi taşıyan kişi sayısı Hollanda’da çok fazla olmamasına rağmen, eğitim sisteminde bunun yasayla düzenlenmesi kesin bir zorunluluk olarak görüldü.

Parlamentoda daha önce yapılan tartışmalarda yasaklama yönünde beliren siyasi irade ışığında hükümet, zorunlu eğitim kurumlarıyla bazı kamu kurum ve kuruluşlarında peçe ve çarşaf gibi yüzü kapatan giysileri taşıyanlara genel bir yasaklama kararı almıştı. Hazırlanan bu tasarıyla ise eğitim sisteminde yasak kapsamının sınırları ve kuralları açık bir şekilde belirleniyor.

Yasa tasarısında üniversitelerdeki eğitime devam edenler için herhangi bir yasaklama hükmü yer almıyor.

Bakanlığa göre, üniversitelere devam eden öğrenciler, “zorunlu eğitim süreci” içinde yer almadıkları için onlara yönelik bir yasaklama hükmünün konulmadı, ancak sorun çıktığı zaman bu sorunu, öğrenci ile okul kendi aralarında çözebilecekler. Yasa tasarısının gelecek yıl ortalarına kadar parlamentodan geçerek yasalaşması bekleniyor.

http://www.cnnturk.com/HaberDetay/Dunya/3/Pece_yasaginin_kapsami_genisletiliyor/492973/0

Anonim
    Pasif

öğrenciye anlarımda veliye yapılan çok çirkindir bence. bakın sayın arkadaşlar ben burda her zaman doğruyu savundum yine doğrusunu savunucam.nasılki türkiyede olan hak ihlallerine karşıysam başka yerde olanada karşıyım.bi defa bu inanca saygısızlıktır.öğrencinin velisi seni ilgilendirmez kardeşim öğrenci ilgilendirir.avrupanın göbeğinde bunlar oluyorsa artık diyecek bişey yok

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 11288 wrote:

Buram buram siyaset kokan bu yazınıza cevap vermeden geçemedim sevgili kardeşim.Sen kendi ülkende sıkıntı çekerken anlaşılan özgürlükten yana değilsin ve bu konuda ders almamışsın.sana şunu hatırlatırım türkiyede islam ismi ile bir parti yoktur.Ama senin dediğin avrupada hristiyan ismiyle çok sayıda parti mevcuttur.Bu dini kulanmak değilde nedir?Bu temiz imanlı inan hristiyanların dini duygularını istismar ederek oy toplama değilse eğer sana göre o zaman sen ya tek tarflı düşünüyorsun yada dünyada bi habersin.Musumluktan söz ederken kriterlerin nelerdir acaba? avrupanın çoğu yerlerinde hastanelerde yetimhanelerde rahibeler görev yaparken bunlar dini sembol olmuyormu? bunlarım çok masum olduğunu neye göre yorumluyorsun? Eğitim kurumları ilim öğretmezlermi insanlara?Sadece bilim içinmi kurulmuşlardır?üniversitelerde hiç birşey yasak olmamalıdır.İnsanın okuma hakını engellme hakına kimse sahip değildir.sen hristiyan kimliğini ortaya çıkardığın zaman çağ dışımı oluyorsun modern toplumdan uzaklaşıyormusun? Eesas modern toplumlarda herkes her fakıyla bi arada yaşamıyormu? SİZDEN BU SORULARIMA CEVAP İSTİYORUM.Sıkıntı yaşadığını söyliyen ama her türlü yasağında yanında olan sevgili arkadaşım

sevgili izmirligizem sizin de forumdaki yazılarınız her daim buram buram siyaset kokuyor ama her seferinde yazılarınızı yayınlıyoruz.
    Siz sanıyorsunuz ki biz takdiğinizin farkında değiliz :) Olmayan bir islami hoşgörüyü sergilediğiniz düşünüyorsunuz. Oysaki biz tüm göndermelerinizin ve kurduğunuz cümlelerin her alt anlamının farkındayız. Türkiyede illaki İSLAMİ adı altında bir parti kurulmasına gerek yok zaten görüntü ve amaç ortadadır. yani şöyle acıklıyayım hani olaki anlamamışsınızdır .
    ortada bir buket çiçek var cinsleri gül olsun . ama siz buna sadece çiçek diyorsunuz. bu onun cinsinin gül olmasını değiştirir mi ? değiştirmez. ama genellemede cicektir.
    Refah partisinin secmenlerini cağırırken cenneti vaat ettiğini ne cabuk unuttunuz.
    Unutulmaması gereken bir detay var . Biz her hristiyan mükemmeldir demiyoruz. Hiç birimizin böyle bir iddiası yok hamd olsun. Biz insan olarak bencilliğimizn zaaflarımızın farkındayız ( hepimiz olmasakda gercek imanlılar emin olun kendilerini sizlerin onları sorguladığından cok daha fazla sorgular ve Rab’be dua ederler bu kirli özelliklerinin değişmesi için )
    Ne yazık ki hristiyanlığı ( ki bu da din değildir ya neyse ) da kendi çıkarları için kullanan insanlar vardır ve her daim olacaktır da . Duamız odurki Rab onların yüreğine anlayış ve iyiniyet ihsan etsin.
    muslumanlıkkriterlerinden bahsederken demişsiniz ; inanın bunun için uzunnnnn bir yazı yazardım ama biliyorsunuz ki kimsenin kutsalına biz dil uzatamayız. bu nedenle bu konudaki görüşlerimi burada paylaşmıyacağım. ama cok arzu ederseniz forum yöneticelerinden mail yada msn adresimi alabilirsiniz . size detaylı bilgileri oradan verebilirim.
    Rab’bin secilmiş kuzularından biri olmanız dileği ile
    Yesuha adı ile AMİN

klaus
    Anahtar yönetici

Sevgili didems demişsin ki ;

” hepimiz olmasak da gercek imanlılar emin olun kendilerini sizlerin onları sorguladığından cok daha fazla sorgular ve Rab’be dua ederler bu kirli özelliklerinin değişmesi için ”

İsam seni elleri üzerinde taşısın her daim. Esenlikle ve bereketle…

Anonim
    Pasif

@izmirligizem 11087 wrote:

bakın sayın arkadaşlar ben burda her zaman doğruyu savundum yine doğrusunu savunucam.

Neye göre kimin doğrusu ?

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.