Pavlus’un tutkulu takibi

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Derin düşüncelere sahip oldukça İsa ile özdeşleşmeye özlem duyacağız. Bunlar , benim kelimelerim değildir. Kutsal Kitap’ta Filipililer 3:10’da Pavlus’un ifadesinde varolan sözcüklerdir. Aşağıdaki sözcükleri anlayarak ve yavaş yavaş okuyunuz.

Ölümünde O’nunla özdeşleşerek ( Tam benzerliğindeki ruh ) O’nu tanımak ( Benim kararlı amcımdır ), dirilişinin gücünü ( İnananlara kullandığı güç ) ve acılarına ortak olmanın ne demek olduğunu bilmek ( O’nun kişiliğinin harikaları) [ Flp. 3:10 ]

Bu basit tümcede, havarilerden birinin yaşam için önemli bir amacını keşfediyoruz. Efendimiz İsa’nın yandaşı olduğu kadar “kararlı amacı ” nı iletiyor. Bu neydi ? ………..
    O’nunla özdeşleşerek
    O’nu tanımak…
    dirilişinin gücünü
    ve acılarına ortak olmanın
    ne demek olduğunu
    bilmek…

…..
    Bu dünyada birşey olabilmek Tanrı’nın bir çocuğu için çok mu önemlidir ? Bu şekilde düşünmüyorum.Fakat, hala en önemli öncelik, az da olsa, tuhaf olan bunun yapılması.

Düzenli bir değişim ! Bunu, önemli havarilerden biri gibi, ” kararlı amacı ” mız yapalım. Şu amacı bilerek kabul edelim: “İsa ile özdeşleşmek”. Tanrıbilim, önemlidir; kilise değerlidir; İncil’in mesajını yaymak kayda değer ve uyarmadır; ama, bunlarla özdeşleşilemez. Diğerlerini ve hatta göksel diğer varlıklarla da paylaşmak olmaz.

Sadece İsa ile. Yani İsa’yı İsa’yla. Bu andan ileriye doğru yaşamda amacımız, O’nunla özdeşleşmektir. İsa, “Siz öncelikle O’nun egemenliğinin ve doğruluğunun…..” ( Mat. 6:33 ) dediğinde, kesinlikle düşüncede olduğunda iman ederim. Mezmurlardan anlaşılıyor ki, o (Davut) Tanrı’yı daha çok özledi.
    “Geyik akarsuları nasıl özlerse,
    Canım da seni öyle özler, ey Tanrı !
    Canım Tanrı’ya, yaşayan Tanrı’ya susadı…” ( Mez. 42: 1-2 )

Yukarıdaki alıntı; “Tanrı ile Dostluk ” kitabından, yazarı:C. R. SWINDOLL olan yaptığım bir çeviridendi. Tümcelerde bir düşüklük varsa; özür dilerim. Zira; ingilicem pek iyi değildir.

Rabbi,n sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Fırat çölgeçen kardeşden alıntıdır

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.