PARAKLITOS kimdir.

• Bu konu 5 izleyen ve 7 yanıt içeriyor.
8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

bana yoneltilen bu soruyu bilmedigimden dolayi ben cevaplayamadim. bilen kardeslerimin yardim ve bilgilerine ihtiyacim var. lutfen yardimci olun.simdiden hepinize tesekkurler.RABB sizleri bereketlesin.esenlikler diliyorum.

Anonim
    Pasif

Paraklitos Ruh’ul Kudüs’ün kendisidir… Yunanca’daki tam anlamı Teselli veren anlamındandır. Ruh’ul Kudüs bu şurdaki günah yasasına tabi dünyada inançlılara direnç verecek olan Ruh olduğundan bu isimle de tanımlanır. Paraklitos’un gönderileceğine dair Yeni Ahit’te Efendimiz Kendisi konuşur (Yuhanna 14:26).

Müslümanlar Efendimiz’in bu sözlerinin Muhammed hakkında söylenmiş olduğunu iddia ederler. Ama, tabi, Rab’bın bu sözü söyledikten sonra Paraklitos’u ‘Hakikat Ruh’u olarak tanımladığını göz ardı ederler (İncil’in ne yazdığından haberdar Müslüman bulmak zaten çok enderdir – okumak haram sayılır da ondan :-)

Paraklitos Tanrı’nın inançlılara Kainat’ın tüm sırlarını ifşa edecek olan Ruh’tur. Hristiyanlık tarihi boyunca tüm inanlılar Kendisi’nin bizzat ziyareti, ve hayatlarında yerleşmişliği hakkında şahitlik etmiştir.

Anonim
    Pasif

bana yoneltilen bu soruyu bilmedigimden dolayi ben cevaplayamadim. bilen kardeslerimin yardim ve bilgilerine ihtiyacim var. lutfen yardimci olun.simdiden hepinize tesekkurler.RABB sizleri bereketlesin.esenlikler diliyorum.

Kardeş Aleksis,
    Form,da bunla ile ilgili konu var,bilgilenmen açısından diyorum.

PARAKLETOS:
    Yardımcı,avutucu,ve teselli edici anlamını taşımaktadır.Grekçe bir sözcüktür.
    İNCİL’in Yuhanna Bölümü 16:17 Ayetlerde gene 15 Bölüm26 Ayette ve 16 Bölüm 7.13 Ayetlerinde geçmektedir.

Kutsal Kıtabı okuduğumuz zaman,İsA MESiH’in bir yardımcının geleceginden bahseder.ve bu yardımcının neler yapacagından bahseder bu yardımcının İşlevine bakarsak ayetlerde kim olduğunu açık
    bir biçimde anlayabiliriz.

Kısacası Kutsal Kıtab,ımızda sözcüğün karşılığı KUTSAL RUH’tur.Ayetlerdende anlaşılacagı gibi GERÇEĞİN RUH’u olan KUTSAL RUH İşleyişi ve neler yaptığı ,nasıl çalıştığı hakkında bizi bilgilendirir.

Yuhanna bölümünden sonraki bölüme baktığımızda Parakletos’la ilğili vaadin MESİH’in göğe alınışından 10 gün sonra Pentikos Bayramında ,Kilisenin Doğuşunda İmanlıların üzerine güçlü bir şekilde inmesinin gerçekleştiğini görebiliriz.bu da Elçilerin İşleri 2 Bölümden 36 tıncı Ayet’tinde bulunmaktadır.

Parekletos’un belirli Özellikler vardır.(Yanı KUTSAL RUH’un)
    ….Dünya Onu kabul etmiyecek .görünmezdir.
    Yuhanna 14:17
    ….Sonsuza dek kendisine inananlarla birlikte olacak.
    Yuhanna 14:16
    ….Baba TANRI onu MESİHİN adıyla gönderecek.
    Yuhanna 14:26
    ….İSA MESİHE tanıklık edecek.
    Yuhanna 15:26
    ….Günah,gelecek yargı konusunda İnanlıları yönlendirecek.
    Yuhanna 16:8
    ….Gelecekte olanları bildirecek.
    Yuhanna 16:13

“Baba’ size göndereceğim Yardımcı,yani Gerçeğin Ruh’u geldiği zaman bana tanıklık edecek.”
    Yuhanna 15:26

Parakletos,gözle görünmeyen,elle tutulamayan İçimizde yaşayan Almış olduğumuz Kutsal Ruhtur.

Anonim
    Pasif

Sevgili SABA ;10 Gün mü? 40 Gün mü? Kutsal Ruh 40 Gün sonra inmiştir diye biliyorum,Yanlış mı biliyorum?

Anonim
    Pasif

Sevgili Heaven.
    Ben 10 gün olarak biliyorum.yanlız bu Rakkam olarak geçmiyor Ayetlerde bir kaç gün diye geçer.Kutsal Kıtapla ilğili aldığımız, egitimde bu şekilde bize hocalarımız anlatmıştı.Ama, aşağıdaki ayette,

“Kendileri ile birlikteyken onlara şu buyruğu vermişti.”Yaruşalimden ayrılmayın Baba’nın verdiği ve benden duyduğunuz sözün gerçekleşmesini bekleyin.Şöyle ki Yahya suyla vaftız etti,ama sizler …..birkaç güne kadar…Kutsal Ruh’la vaftiz edileceksiniz”
    Elçilerin İşleri 1:4.5

diye yazıyor.Belkide bizde.. birkaç gün..deyip Kutsal kıtab’a baglı kalmalıyız herhalde doğrusu bu..

Sevgili Heaven..Senin 40,gün demen galıba Elçilerin İşleri 1.Bölümdeki 1, ve 3 arasındaki ayette geçiyor.ama bu kutsal ruh’la alakalı değil.
    Diriliş ve Göğe çıkış arasında 40 gün RAB İSA MESiH Öğrencileri ile beraber olmuştu.ordan aklında kalmış olabilir.

“İSA ölüm acısını çektikten sonra bir çok inandırıcı kanıtlarla elçilere dirilmiş olduğunu gösterdi..Kırk gün.. süreyle onlara görünerek Tanrı’nın Eğemenliği hakkında konuştu”
    Elçilerin İşleri 1:3

Elçilerin İşleri 2 Bölümde de belirgin bir rakkam yok.sadece dediğim gibi 1 bölüm 4 üncü ayette birkaç gün olarak geçiyor.

Bildiklerim bunlar. ilave yapacak bu konu hakkında, bilğisi olan kardeşlerimiz varsa, yardımcı olursalar, bende memnun olurum..

RAB’bimin esenliği Heaven kardeş, seninle ve tüm kardeşlerle olsun.

Anonim
    Pasif

Sevgili Heaven ve Saba,

Kutsal Ruh, Pentikost günü dökülmüştür. Pentikost günü, Fısıh Bayramından 50 gün sonradır. İsa da Fısıh Kurbanımızdır. Yani ikiniz de haklısınız. İsa Rab’bimiz, Kutsal Ruh’un dökülüşünden 50 gün önce kurban edilmiş ve 10 gün önce de göğe alınmıştır.

Sevgiler.

Anonim
    Pasif

Kemal abimizin dediği doğru… Zaten İngilizce’deki ‘pentecost’ kelimesinin Yunanca aslı da ‘pentikosti’ kelimesidir. Tam anlamı ‘ellinci’dir (ellinci gün yani).

Anonim
    Pasif

Pentikos sonrası döneme,KUTSAL RUH, Dönemide denilir.TANRI Eski Antlaşma’daki vaatlerini ve İSA MESİH’ın,müjdesini gerçekleştirdi ve KUTSAL RUH’unu dünyaya gönderdi.

Bu dönem Pentikos olayı ile başladı.Bu,Elçilerin İşleri 2.Bölüm 1 ve 13,üncü ayetlerinde yazılıdır.
    O zamandan beri KUTSAL RUH,yeniden Doğmuş(İSA MESİHİ RAB ve Kurtarıcı kabul etme)her insanda bulunur.

” Ne var ki TANRI’nın Ruh’u içinizde yaşıyorsa benliğin degil Ruh’un denetimindesiniz.”
    Romalılar 8:9

“İmanlıların hepsi Kutsal Ruh’la doldular”
    Elçilerin İşleri 2:4

Pentikos Günü, İmanlıların üstüne inen ve hala, İMAN eden her İnanlıda bulunan,Kutsal Ruh’bizlerde nasıl çalışır..?
    Görevi nedir..?
    Bizlerdeki, İşleyişini.. nasıl gerçekleştirir..?

…İSA MESİH’i,YÜCELTİR,
    …BİZLERE, TANIKLIK ETME,YETENEĞİ VERİR,
    …GÜNAHKARLARIN,SUÇUNU BAĞIŞLAR,
    …YENİDEN,DOĞUŞU,SAĞLAR,
    …KURTULUŞ,BİLİNCİNİ,SAĞLAR,
    …ZAFER,VERİR,
    …MEYVE,VERiR,
    …ARMAĞANLAR,VERiR,
    …DUA’LARIMIZDA,BİZLERE YARDIM EDER,
    …BİZİ,YÖNLENDİRİR VE YÖNETİR.

…İSA MESİHİ,NASIL YÜCELTİR..?
    Kutsal RUH,kendini merkeze koymaz,hep İSA MESİH’e işaret eder.

“O beni yüceltecek.Çünkü benim olandan alacak ve size bildirecek”
    Yuhanna 16:14

…BİZE, TANIKLIK ETME,YETENEĞİNİ, NASIL VERiR..?
    RAB’bın Ruh’unu alan her inanlı,Kutsal RUH’un dolgunluğu sayesinde güçlenir,Ruh’un yardımı ile tanıklık edebilir,bundada hiç zorlanmaz.

“Ama Kutsal Ruh üzerinize inince güç alacaksınız.Kudüs’te,tüm Yahudiye’de ve dünyanın dört bucağında benim tanıklarım olacaksınız.”
    Elçilerin İşleri 1:8

GÜNAHKARLARIN SUÇUNU NASIL KANITLAR..?
    Kutsal RUH’U alan,her inanlı, içinde konuşan Ruh sayesinde, Günahın ne olduğunu bilir.TANRI yargısının, ne olacagını öğrenir..İçinde konuşan Ruh’u tüm gerçeği İnanlıya anlatır.

“O gelince dünyanın günah,doğruluk ve gelecek yargı konusundaki suçluluğunu dünyaya gösterecektir.”
    Yuhanna 16:8

Kutsal Ruh Günahkarların hangi suçlarını İnanlılarına gösterir..?
    Günah ve Yargı Konularında:
    “günah konusunda çünkü,bana İman etmezler”
    “Yargı konusunda,Çünkü nbu Dünyanın egemeni yargılanmış bulunuyor.”
    Yuhanna16:9.11

YENİDEN DOĞUŞU,NASIL SAĞLAR..?
    İSA MESİH’i RAB ve Kurtarıcı kabul etmek Yeniden doğmak demektir.
    İnanlı Kirli bir giysi gibi eski Kirli benliğinden ayrılır,Mesih’le yeni bir Kişi olur.

“İSA şöyle cevap verdi:Sana doğrusunu söyleyeyim,bir kimse sudan ve ruhtan doğmadıkça Tanrının Egemenliğine giremez.Bedenden doğan bedendir,ruhtan doğan ruhtur.”
    Yuhanna 3:5.6

…KURTULUŞ BİLiNCİNİ,NASIL SAĞLAR..?
    Kurtuluşu alabilmemiz için,Öncelikle bunun ne olduğunu kavramamız gereklidir..Bizler Kurtuluş Bilincine sahipsek,bunu kavrayabiliyorsak, TANRI Sözünün,İmanın,Kutsal Ruh’un ne ifade ettiğini biliriz.İçimizde çalışan,Kutsal Ruh,bu bilinci, bizlere aşılar.

TANRI Sözü olan,Kutsal Kıtab,bu konuda bizleri aydınlatır.

TANRI SÖZÜ..
    “TANRI’nın Oğlu’nun adına İman eden sizlere,sonsuz yaşama sahip olduğunuzu bilesiniz diye bunları yazdım.TANRI’nın önünde güvenimiz şu ki O’nun isteğine uygun ne dilersek bizi işitiğini bildiğimize göre O’dan dilediklerimizi de aldığımızı da biliriz.”
    1 Yuhanna 5:13.14

İMAN..
    “Çünkü TANRI dünyayı o kadar sevdi ki,biricik Oğlu’nu verdi.Öyle ki O’na iman edenlerin hiçbiri mafolmasın,hepsi sonsuz yaşama kavuşsun.”
    Yuhanna 3:16

KUTSAL RUH..
    “Ruh’un kendisi bizim ruhumuzla birlikte,TANRI’nın çocukları olduğumuza tanıklık eder.”
    Romalılar 8:16

…BİZLERE NASIL, ZAFER VERİR..?
    Kutsal Ruh ile yaşayan inanlı zaten her adımın,RAB’bin istegine göre yaşadığı için Huzurlu ve esenliklidir..onda korku yoktur..sevinç ve başarı vardir.

“Şunu diyorum:Kutsal Ruh’un yönetiminde yaşayın.O zaman benliğin arzularını asla yerine getirmezsiniz.”
    Galatyalılar5:16

…BİZLERE, NASIL MEYVE, VERiR..?
    Ruhun meyvelerinin ne olduğunu biliyoruz..bu özelliklere sahip,inanlılar her işte ve ilişkide başarili olur ve RAB’bın ışığını yansıtabilirler.
    “Ruh’un meyvesi ise sevgi,sevinç,esenlik,sabır,şevka,iyilik,bağlılık,
    yumuşak huyluluk ve özdenetimdir.”
    Galatyalılar 5:22.23

…BİZLERE, ARMAĞANLARI NASIL,VERİR..?
    TANRI’nın verdiği Ruhsal armağanlar, Hizmette kullanacağımız, yeteneklerdir.İnanlılar, armağanların birine veya bir kaçına sahip olabilirler.Bunu bize veren Kutsak Ruh’tur.

“Bunların tümünü etkin kılan tek ve aynı RUH’tur.RUH bunları herkeze dilediği biçinde dağıtır.”
    1 Korint 12:11

..DUA, EDERKEN BİZE, NASIL YARDIM EDER..?
    İlk iman ettiğim dönemler,hiç dua etmesini bilmiyordum..Dua etmem gerekli topluluklarda bunun,çok sıkıntısını yaşadım..Ama daha sonra RUH’un yardımı ile bunu Öğrendim..Bir dönen sonra dudaklarınızdan dökülen sözcüklere,kendiniz bile şaşırabilirsiniz.

“Oğullar olduğunuz için TANRI,öz Oğlunun”Abba.Baba”diye seslenen Ruhunu yüreklerimize gönderdi”
    Galatyalılar 4:6

DUA ederken,tıkandığımız yada bocalanan her durumda,içinizdeki KUTSAL RUH’un sesini dinlerseniz,o size güç verip yardım eder.

…BİZLERİ NASIL YÖNETİR..?
    Bunu..İSA MESİH’le yaşayan insanlar KUTSAL RUH’un yönetimini çok çeşitli durumlarda fark ettiler.ve birebir yaşadılar.
    İSA MESİH’e İMAN eden her inanlı, bunu birebir yaşar.Ve O’nun yönetimine ve yönlendirmesine göre hareket eder.Karar verilmesi gereken zor durumlarda içimizde konuşarak bize yolu tarif eder.
    KUTSAL RUH’un bizi doğruya yöneltmek için kullandığı bir diğer yol’da TANRI SÖZÜ olan KUTSAL KITAP’tırBizi destekler,avutur, ve yönetir.

“Ne varki,O yani gerçeğin RUH’u gelince sizi her gerçeğe yöneltcek.”
    Yuhanna 16:13

“Kutsal RUH’un buyruğuyla yola çıkan barnaba ve seul”
    Elçilerin işleri 13:4

“KUTSAL RUH’un,TANRI SÖZÜ’nü Asya ilinde yayılmalarının engellemesi üzerine.”
    Elçilerin İşl 16:5

“Kurtuluş miğferini ve RUH’un kılıcını,yani TANRI sözünü alın.Her türlü dua ve yakarışla,her zaman RUH’un yönetiminde DUA edin.”
    Efesliler 6:17

KUTSAL RUH’un Yönetimi ve esenliği tüm Kardeşlerimle olsun.AMİN

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.