Papa’dan tarihi özür

• Bu konu 7 izleyen ve 11 yanıt içeriyor.
12 yazı görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif
    Papa’dan tarihi özür
    spacer.gif

19.07.2008

SYDNEY – Papa 16. Benedikt, Avustralya’da büyük tartışmalara neden olan rahiplerin cinsel tacizinden “utanç” duyduğunu ve “bu kötülüğü” yapanların adalete teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Dünya Gençlik Günü kutlamalarına başkanlık etmek üzere Avustralya’da bulunan Papa, Sydney’de Avustralyalı piskoposlar ve papaz okulu öğrencileri önünde yaptığı konuşmada, “bu milletin bazı rahip ve din adamlarının çocuklara cinsel tacizde bulunmasından utanç duyduklarını” belirtti.

Papa, cinsel tacize uğrayanların çektiği acılardan “derin üzüntü” duyduğunu ve aynı acıyı paylaştığını da söyledi.

Bu kötülüğü yapanların kesinlikle cezalandırılması gerektiğini belirten Papa, cinsel tacize uğrayan çocukların sevgi ve özene ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Papa’nın “bu özrü” ayrı bir önem taşıyor, çünkü Papa, daha önce de Amerikan Katolik Kilisesi’ni lekeleyen rahiplerin cinsel taciz skandalından ”büyük utanç duyduğunu” söylemiş, hatta Washington’da gizlice “kurbanları” kabul etmişti. Ancak Papa, Avustralya’daki bu konuşmasıyla ilk kez halka özürlerini sunmuş oldu.

ELEŞTİRİLER

Cinsel tacize uğrayanları ve ailelerini savunan Broken Rites hareketi, Papa’nın bugün Sidney’de halka sunduğu “özrü” yetersiz buldu.

Hareketin sözcüsü Chris MacIsaac, “Özürler bir başlangıç olabilir ancak daha fazlasını görmek istiyoruz” dedi.

MacIsaac, “Kurbanlara doğru davranılmasını istiyoruz. Dışlandıkları izlenimine kapılmalarını istemiyoruz. Katolik yetkililer tarafından bir kez daha istismara uğramalarını istemiyoruz” diye konuştu.

Bu arada Melbourne’de bir rahibin tacizine uğrayan iki genç kızın ebeveynleri de taşındıkları Avrupa’dan Sidney’e gelerek, Papa ile görüşme talebinde bulundu.

Tacizin ardından bir kızı intihar eden baba Anthony Foster, Papa’nın özrüyle ilgili olarak, “Bunlar sadece sözler, 13 yıldır aynı şeyi duyuyoruz. Bunlar sadece özür, arkasında somut bir şey yok, bunu aramaya geldik” dedi.

AA

http://www.gazeteport.com.tr/DUNYA/NEWS/GP_249477

Anonim
    Pasif

Cinsel sapkın kişiler ne yazık ki Kiliseler içerisinde de bulunabilmektedirwoswmann64.gif; Rab merhamet etsin.W_PRAY~1.gif

Papa’nın sözlerine katılmakla beraber Tanrı’nın tiksindiği bu tür günahların şahsi olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda Katolik Kilisesini suçlamak haksızlık olur; münferit olayları genellememek gerekir.

Tanrı tacize ve tecavüze uğrayan çocuklara, ailelerine dayanma gücü verip imanında güçlendirsin. Oğlu İsa Mesih yakarışlarımızı Baba’ya ulaştırsın. Amin.

Anonim
    Pasif

Elbette ki bu tür günahlar kişiseldir ve bir topluluğa hiç bir şekilde mal edilemez.

Aksi mantığın doğruluğu savunuluyor olsaydı dünyada ne mezhep kalırdı ne de din!

Sonuçta her topluluk, tarihinde, bu tarz insanlık dışı eylemlerle kendi üyelerinin karıştığını görmüştür.

Anonim
    Pasif

Müslüman olarak katılıyorum. Böyle şeyleri direkt tüm hristiyan papazlarına ve vatikana atmak yanlış ve zalimlik olur. Böyle yapanlar art niyetlidir ya da düşünemiyorlardır.

Lakin papa da artık bunları engelleyecek önlemler… vs almıyor ise yeteri kadar bu da onun hatasıdır ve vurdum duymazlığıdır. Bu din adamları seçimi ve yetişiminde birçok konuda testlere tabi tutulmalı diyorum. Her canı isteyeni din adamı yaparlarsa-adamın böyle sapıkça bir ruhu olup olmadığını kontrol etmeden- yanlış olur.

Kısacası dediğiniz gibi münferit birşey ve herkese suç atılmamalı ama açıkcası aynı mantığı ve yaklaşımı ben bir müslüman olarak sizlerden de bekliyorum malum hassas konularda.

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgıli Asil,

Din adamı olmak insanın yüreği değişmiyor. Meslek olarak imamlık veya papazlık yapabilirsin, ancak öğrettiklerine ilkin kendin inanmaz veya bunları uygulamazsan taşıdığın sıfatın hiçbir önemi olmaz.

Yine, din adamları tayin edilirken tayin edenlerin bu adayların yüreklerini okuyabilme imkanları yoktur. Kişi özel hayatını gizlemeyi başarabiliyorsa, bu tür münferit olayların önüne geçmek hemen hemen imkansızdır.

İsa Mesih’in hizmetçisi bakın ne tür özellikler taşımalıdır:

6 İhtiyar seçilecek kişi, eleştirilecek yönü olmayan, tek karılı biri olsun. Çocukları imanlı olmalı, sefahatle suçlanan ya da asi çocuklar olmamalı.
    7 Gözetmen, Tanrı evinin kâhyası olduğuna göre, eleştirilecek yönü olmamalı. Dikbaşlı, tez öfkelenen, şarap düşkünü, zorba, haksız kazanç peşinde koşan biri olmamalı.
    8 Tersine, konuksever, iyiliksever, sağduyulu, adil, pak ve kendini denetleyebilen biri olmalı.
    9 Hem başkalarını sağlam öğretiyle yüreklendirmek, hem de karşı çıkanları ikna edebilmek için imanlılara öğretilen güvenilir söze sımsıkı sarılmalıdır. İncil, Titus 1:6-9

Anonim
    Pasif

Katılmıyorum. Sıfıra indirgemek mümkün olmayabilir ama son derece minumum seviyede tutmak mümkündür. Bu adamlar ömü hayatı boyunca yetiştiriliyor, gözetleniyor.

Eğer yeteri becerin var ise bir kişinin konuşmasından,hareketlerinden ve bakışlarından nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlamak mümkündür. Unutmayın ki kimse ebediyen rol yapamaz,açık verecektir. Ayrıca bu konunun uzmanları mevvcuttur. Bunlar mümkün şeyler ve her din adamı yetiştirme konusunda(imam-rahip ne olursa) uygulanmalı ve sıkı denetime alınmalı.

Anonim
    Pasif
    Asil;13156 wrote:
    Katılmıyorum. Sıfıra indirgemek mümkün olmayabilir ama son derece minumum seviyede tutmak mümkündür. Bu adamlar ömü hayatı boyunca yetiştiriliyor, gözetleniyor.

Eğer yeteri becerin var ise bir kişinin konuşmasından,hareketlerinden ve bakışlarından nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlamak mümkündür. Unutmayın ki kimse ebediyen rol yapamaz,açık verecektir. Ayrıca bu konunun uzmanları mevvcuttur. Bunlar mümkün şeyler ve her din adamı yetiştirme konusunda(imam-rahip ne olursa) uygulanmalı ve sıkı denetime alınmalı.

SAyin Asli
    Lütfen herseye muhalefet yapmayiniz.Yukarida evangelist kardes bir kiliseyi yöneten kisilerin olmasi gereken özelliklerini yazmis siz ise katilmiyorum demissiniz(ne alakaysa)

Bir kisinin din adami secilmesi o kisinin görevine sadik kalacagi ve Tanri’nin istedigi yönde toplulugu yönetecegini göstermez.O insani hicbir zaman gözetemez ve yönlendiremezsiniz.Istisnayi durumlar haric…

Ben kendi adima bu din adamlarinin(hristiyan din adamlari ve kismen de imamlarin) yasantilarini yakindan gördügüm icin konusabiliyorum.

Neyse Rab yürekleri biliyor.Rab sizin de yüreginize dokunsun,size lütfetsin.

Anonim
    Pasif

Afadersiniz ama neden srt bir uslup takındınız? Çok rahatsız oldum açıkcası.

Unutmayın ki ben hristiyan değil, müslümanım. Birçok konuda bakış ve felsefemiz zıt hali ile bunlar bizi karşı karşıya getiriyor. Bir de kişisel karakter görüşlerimiz var ,bu da karşı karşıya getiiyor. Siz rahatsız olacaksınız diye kendi düşüncemi dile getirmeyecek isem özügürlük nerede? Ben kimsenin ne ibadet şekline ne inancına dl uzatmıyorum. Hatta kendi din adamlarım için de aynısını söylüyorum ama siz ona da muhalefet diyorsunuz. gördüğünüz üzere son derece objetifim,bunu da kendi din adamlarıma da aynı tavrın,yöntemin uygulanması gerektiğini söylemem kanıtlar.

Sanırım siz beni yanlış anladınız.Mümkün,elbet olabilir böyle yanlış anlamalar,insanın ne de olsa. Biraz daha net açıklamaya çalışayım.

Elbet her caminin başında bir imam olması ferektiği gibi, her kilisenin başında da bir papaz,rahip falan olması gerekiyor. Bunların belli başlı özellikleri de olması lazım.Lakin bunların seçimlerinde çok özen,titizlik gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Böylece bu tür haberler olabildiğince en aza indirilir hatta belki tamamen ortadan kalkar.Yoksa “papazın özellikleri budur” hayır katılmıyorum böyle değildir papaz özelliği demedim. Zaten yazıyı tekrar okursanız neye katılmadığımı çok net görürsünüz ama bundan sonra direkt alıntı yapsam iyi olacak,yanlış anlamalar oluyor.

Arkadaş,kalplerini,içlerini bilemeyiz demiş. Kısmen evet, kısmen hayır diyorum buna. Şimdi takvasını,kafasında geçenler muhakak bilemeyiz lakin eğer karşıızdaki sizden birşey saklıyor ise zaten bunu sonsuza kadar yapamaz. Kimse ölene dek rol yapamaz çünkü.

Bakın bu konuların uzmanları var. Hareketlerden, konuşmalardan karakter analizi yapıp ne tür bir insan olduğunu az çok tespit edebiliyorlar. Kısacası ipleri daha sıkı sarkmak gerekiyor diyorum. Nedir bunda sizi rahatsız eden anlamadım gitti.

Saygılar,selametle

Anonim
    Pasif

Selamlarin en güzeliyle selam olsun sizlere…müslüman bir birey olarak değerli kardeşlerime konunuzla yakindan alakali olmasada naçizane sözüm olacak.dualarimizda her daim şu olsun ey allahim bizi hidayete ilet gerçek yolu bizlere göster biz yanlizca senin rizani ve senin sevgini istiyoruz. Bizler biliyoruz ki isa(a.s) da musa(a.s) da muhammed( as) de hepsi senin şanini yüceltmek insanlarin sapkinliklarini gidermek için senin vekilin olmuşlardir en büyük sensin senden başka ilah yoktur..biz hepsine inandik ve iman ettikk .. Sen bizleri bağişla ..ve bizim tek düşmanizim nefis ve şeytandir..inanan insan iman edenden korkar mi düşmanimiz kötülük haksizlik olsun .zulmun dini olmaz katilin dini olmaz ..haksiz yere insana kiyilmaz ..insanlara zulum edilmez.hakkin rahim sifati herkesi kuşatmiştir .rabbim senin yolun dostluk kardeşlik yoludur ben doğuyu ne batiyi bilirim bir seni bilirim ..şeytanin şerrinden insanlar üzeerine üstünlük kurma hevesinden bizleri halas eyle amin.. Saygilarimla kardeşlerim

klaus
    Anahtar yönetici

Asil kardeş öyle oskarlıklar varki.. hangi birini ayırt edebilirsin

Kimse ömür boyu rol yapamaz diyorsun haklısın

Ama bu insanları ömür boyu deneyemeyiz ki

Senin imtihanından geçti diyelim ya sonra..

“Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Bardağın ve çanağın dışını temizlersiniz, oysa bunların içi açgözlülük ve taşkınlıkla doludur.

“Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Peygamberlerin mezarlarını yapar, doğru kişilerin anıtlarını donatırsınız.

“Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Siz dıştan güzel görünen, ama içi ölü kemikleri ve her türlü pislikle dolu badanalı mezarlara benzersiniz.

Diyesi geliyor insanın

Yani ne kadar titiz olunsa da ki zaten olunduğunu düşünüyorum

Ama yinede gözden kaçanlar olacak

Anonim
    Pasif
    MUM;13207 wrote:
    Asil kardeş öyle oskarlıklar varki.. hangi birini ayırt edebilirsin

Kimse ömür boyu rol yapamaz diyorsun haklısın

Ama bu insanları ömür boyu deneyemeyiz ki

Senin imtihanından geçti diyelim ya sonra..

“Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Bardağın ve çanağın dışını temizlersiniz, oysa bunların içi açgözlülük ve taşkınlıkla doludur.

“Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Peygamberlerin mezarlarını yapar, doğru kişilerin anıtlarını donatırsınız.

“Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler! Siz dıştan güzel görünen, ama içi ölü kemikleri ve her türlü pislikle dolu badanalı mezarlara benzersiniz.

Diyesi geliyor insanın

DEgerli Mum kardesim

Benim Asil adli üyeye demek istedigimi Incil’den ayetlerle cok güzel dile getirmissin sana cok tesekkür ediyorum.Asil adli üyenin dikkatine..

Rab seni bereketlesin ve lütfu ve sevgisiyle doldursun.

Sevgi ve saygilar

Anonim
    Pasif

mesajımı net okumadınız galiba? Zaten ben de ena zından aza indiririz sıkı önlemlerle diyorum.Yani tamamen yok edemesek bile en aza indirebiliriz bunları dedim, kısacası muhakka gözdn kaçan olacak demktir bu ama az kaçacaklar. Ha bir ümit Allah tan, belki hatta tamamen bile yok edebilirizi de ekledim. Sonuçta denemeden öğrenemeyiz ama denemekten de birşey kaybetmeyiz.

Saygılar,selametle

Sayın Kores, Allah sizin de gönlünüzü aydınlatsın, göremediklerinizi göstersin :)

12 yazı görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.