ANASAYFA Forum DİNLER, MEZHEPLER, İNANÇLAR… Roma Katolikliği Papa’dan gençlere nasihatlar

 • Bu konu 3 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25310
  Anonim
  Pasif
  Papa’dan gençlere nasihatlar

  spacer.gif
  gp_248193.jpg
  spacer.gif
  Avusturalya’nın yerlileri Aborjiniler, Papa’yı yerel danslarıyla karşıladı.

  17.07.2008

  SYDNEY – Dünya Gençlik Günü kutlamalarına başkanlık etmek üzere Avustralya’da bulunan Papa 16. Benediktus, dünyanın doğal kaynaklarının ‘doymak bilmeyen’ tüketim için boşa harcandığını söyledi.

  Papa 16. Benediktus, Sydney’de Dünya Gençlik Günü kutlamaları için toplanan yüzbinlerce kişiye yaptığı konuşmada, çevre konusunda daha duyarlı davranma çağrısında bulundu. Papa çevrenin korunmasına ilgi göstermenin, doğal kaynaklarda adil olmanın, sürdürülebilir kalkınmanın, şiddetten kaçınmanın insanlık için hayati önem taşıdığına dikkati çekti.

  Alkol ve uyuşturucu kullanımına dikkat çeken Katolik dünyasının ruhani lideri, televizyon ve interneti, şiddeti ve eğlence aracı olarak cinsel istismarı arttığı gerekçesiyle kınadı.

  Modern toplumun materyalizminin dünya ve insanlığa verdiği zararı da kınayan Papa, gençleri ‘yanlış idollerin’ çekiciliğine karşı uyardı.

  Katolik kilisesinin lideri, gençlere yeniliğin güzelliği ortadan kaldırdığı, yüzeysel deneyimin gerçeğin yerini aldığı toplumun ‘basit tüketicilerinden’ gördükleriyle baştan çıkmamaya çağırarak, insan türünün en güzel ve en kutsal varlık olduğunu, ana rahminin tarifsiz bir şiddet yeri olabileceğinden kürtaj ve embriyona müdahalelere son verilmesini istedi. (AA)

  http://www.gazeteport.com.tr/DUNYA/NEWS/GP_248170

  #29772
  Anonim
  Pasif
  Papa’nın Titanik pozu

  6002240.jpg
  Papa 16’ncı Benedikt, Avustralya’da 150 bin kişiye hitaben yaptığı konuşmada, pop kültürünü, tüketim çılgınlığını ve “sahte putları” hedef aldı.

  Papa’nın bu konuşmasını bir müzik festivali havasında geçen Dünya Gençlik Günü’nde yapması ve lüks yatında “Titanik pozu” vermesi ilginç bir tezat oluşturdu.

  KATOLİKLERİN ruhani lideri Papa 16. Benedikt, Kilise’ye bağlılığın giderek azaldığı Avustralya’da “imanı canlandırmak” üzere dün işbaşı yaptı. Pazar günü kıtaya ulaşan 16’ncı Benedikt, aralarında jet-skilerin de olduğu 13 deniz aracının eskortluğundaki süper lüks yatıyla dün Sydney limanına geldi. 16’ncı Benedikt, burada “Papamobil”e bindi ve Vatikan’ın organize ettiği Dünya Gençlik Günü kapsamındaki konuşmasını yapmak üzere, limanda kurulan taht gibi kürsüye, kırmızı halıda yürüyerek çıktı.

  Birçoğu Avustralya bayrağı taşıyan gençlerden oluşan 150 bin “hacı”, geniş güvenlik önlemleri altında konuşmasına hazırlanan Benedikt’i, “Viva, Papa!” (Yaşa Papa) tezahüratıyla adeta bir “rock yıldızı” gibi karşıladı. Etkinlik, dini bir törenden çok, Woodstock benzeri bir müzik festivaline döndü. Konuşmadan altı saat önce “yer kapan” gençler, dijital fotoğraf makineleri ellerinde Papa’yı dinlerken, sevgililerinin omuzlarına baş koydular. Bir ara kalabalığın içinde bir plaj topu belirdi.

  İnternet, TV ve oyunlar

  Hem Avustralya’da dini ilgiyi cezbetmeyi, hem de Kilise’yi gençleştirmeyi amaçlayarak bu modern organizasyonu düzenleten Papa, konuşmasında “popüler kültüre” yüklendi. Modern toplumda “birşeylerin eksik olduğunu” belirten Papa, “Dünyamız açgözlülükten, sömürüden, bölünmüşlükten, sahte putların usandırıcılığından, buna verilen yetersiz tepkilerden ve tutulmayan sözlerin acısından bitap düştü” dedi. 16. Benedikt, cinsellik ve şiddeti “eğlence” diye sunan “interneti, televizyonları ve bilgisayar oyunlarını” hedef aldı.

  81 yaşındaki 16. Benedikt, konuşmasından sonra, kurşungeçirmez Papamobil ile şehri turlayarak binlerce Avustralyalı’yı selamladı. Papa’yı yakından görme şansını yakalayan bir kadın, “Katolik değilim ama bu fırsat insana bir kez gelir. Papamobil çok cool” dedi. Papa’nın “Avustralya turnesi”, 500 bin kişinin katılması beklenen pazar ayiniyle sona erecek.

  http://www.hurriyet.com.tr/dunya/9462977.asp?gid=200&sz=48388

  #31111
  Anonim
  Pasif

  kendisi elçi petrusun vekilidir. dolayısylada sözleri çok tesirlidir diye düşünüyorum.

  #31758
  Anonim
  Pasif

  dünyanın servetleri geçicidir bizler servetlerimizi göksel babamızın cennetinde edinmeye çalışalım.
  En çok günümüz yaşantısında hataya düştüğümüz yerlerden biri de budur zaten.Maalesef materyalist dünyanın nimetleri insanlara tatlı gelebiliyor.İşte bu noktada Tanrı ve oğlu İsa Mesih e iman çok önemli.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.