Pakistan’daki hristiyanlar zor durumda!

• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

” Taliban Zinda bad ” Taliban sen cok yasa! Taiser Town hristiyan yerlesim bölgesinde bu tür yazilar duvarlarda yazili.Görgü sahitleri daha sonra “azinliklar ülkeyi terkedin” seklinde yazilarin da oldugunu belirtiyorlar.Nisan’in ortalarina dogru Talibanin faaliyetleri Karaci’ye yakin bir yerde yasayan 25.000 civarindaki hristiyanlarin kaygilanmasina yol acti.Daha önce Kuzeybatidaki Taliban militanlari cesitli sehirleri kontrolleri altina almislar,polisleri ve askerleri geri püskürtmüsler ve oralarda kanli seriat yönetimini uygulamislardi. Bombalamalar,adam kacirmalar,idamlar ve keyfi tutuklamalar Taliban’in getirdigi günlük olaylardi.Askeriye bazen büyük bir zahmetle kücük köy ve sehirleri kontrol altina alabiliyorlardi.

22 Nisan ögleden sonra bir kilisenin önünde hristiyanlar toplandilar.Bu toplantiyla hristiyanlar, bariscil bir amacla kendi kaygilarini göstermek ve yönetimden yardim istiyorlardi.Kadinlar Taliban’in kilisenin duvarlarina yazdiklari yazilari silmeye calisiyorlardi. Birden bire agir silahlarla kusanmis olarak Taliban militanlari ortaya cikti.Taliban’in rastgele savurduklari mermiler kapilari,pencereleri ve evleri hedef aldi.Camlar kirildi.Bir mermi de bilinerek mi yoksa tesadüf mü 11 yasindaki Irfan Masih adindaki gencin kafasina isabet etti.Cocuk birkac gün icerisinde hastanede can verdi.Ayni sekilde 34 yasindaki Qadoos Masih de eline isabet eden kursunla yaralandi.”Anlamsiz bir kavga icin degil de Isa Mesih icin yaralandigim icin sevincliyim”Hristiyan inanci icin aci cekmek benim icin sereftir”diye acikladi Qadoos.Bircok hristiyan topluluktan koparildi ve dayak atildi.35 yasindaki Rehber Masih’i zorla bir köseye cekerek üstüne benzin döküp yaktilar.”Kendimi güclükle onlardan kurtardim fakat sag elim ve vücudumdaki bazi yerler agir yara aldilar.”

Hristiyanlar silahsiz,kaygili ve korkuyorlar cünkü gözlerinin önünde karilarina kötü davraniliyor,cocuklari dövülüyor ve erkeklere iskence ediliyor.Taliban cok acimasiz diyor Rehber M.Onlar kücük cocuklari bile eziyorlar.Bizler ölüm korkusuyla yasiyoruz.Dünyadaki diger hristiyanlardan destek bekliyoruz.Bütün hristiyanlardan bizim durumumuzu bilenlerden dua bekliyoruz.

Pkistan ordusuna bagli özel timler en sonunda Taliban’i püskürtmeyi basardi.Özel tim olan Rangers olmasaydi Taliban hepimizi silecekti.Bu konuda emindi Quadoos Masih.Kiliselerin önünde nöbet tuttular,sokak baslarini saglamlastirdilar ve hristiyanlara koruma sözü verdiler.Taliban geri cekilirken bazi evleri atese verdi.Bazilari tamamiyle yandi.Riyasat Masih evine dogru kosarken evinin alevler icinde oldugunu gördü ve sok oldu.Ailesine bir zarar gelmesinden korkmustu.Tanri’ya sükürler olsun ki atesken kacabilmisler ve komsulara siginmislardi.Yangindan zarar görenler arasinda 4 tane de Kutsal Kitap vardi.Bence en büyük zarar bu diye agit yakti Riyasat Masih.”Benim zararimi kaldirabilirim ama Kutsal Kitab’in yanmasina nasil dayanabilirim?

Dehsetli bakislarla yanmis Kutsal Kitap’larini kameraya gösteriyorlardi.Bölgedeki hristiyanlar genellikle yoksul insanlar ve gecimlerini gündelikci olarak kazaniyorlar.Kutsal Kitap genellikle tek teselli kaynaklari.

Hristiyanlarin Pakistan’daki durumlari cok zor.Onlar müslüman cogunluktan zulüm görüyorlar.Hristiyanlar genelde yoksul ve kirli ve pis islerde calisiyorlar.Genellikle gündelikci olarak temizlik isinde,sokaklari süpürme ve cöp toplama isinde calisiyorlar.Acik alanda tugla yakma isinde saat saat,gün gün calisiyorlar.Tüm aileler borclanmis olduklarindankendilerini modern köle olarak kiraya vermisler.Bunun icin dis görünüsleri daha da kötü duruma gelmis ve müslümanlarin kafalarinda olusmus olan önyargilar da kesinlik kazanmis gibi görünüyor ve söyle düsünüyorlar:Hristiyanlar cahil ve kirli insanlardir yani bayagi.

Misyonerlerden alinti.

Anonim
    Pasif

Ramazan ayı dolayısı ile gazetelerimizde her gün İslâm’la ilgili tam sayfa yazılar çıkıyordu. Bir tanesinin başlığı, “İslâm; Sevgi, Barış ve Hoşgörü Dini” deyince dayanamayıp okumaya başlamıştım.

Acaba ne diyecekti? Ne bulup söyleyebilirdi? Bu kadar zaman, ne Kuran’da, ne Hadislerde ve ne de yaşadığımız bu hayatta göremediğimiz ve tam tersine şahit olduğumuz şeyler hakkında ne söyleyebilirdi?

Koskoca sayfaya yazacak sadece 2 tane ayet bulmuştu. Bu ayetlere hemen baktım. Bir tanesi tamamen yalandı. O ayette öyle birşey, hatta benzeri bile yazılı değildi. Ama benim gibi, kaç kişi oturup bunları kontrol edecekti ki. Diğeri ise, ‘Allah insanları seviyor’ falan demiyordu. Allah’ı sevmemizi, yoksa öyle olur, böyle yaparım gibi tehdit edici idi. Zaten Kuran’da ‘Sevgi’ kelimesinin geçtiği sadece 4 ayet vardır ve hepsi de aynidir. Buna benzerdir. Sevgi değil, tehdit doludur.

Bir kez daha söylemek istiyorum. Bunlara sesli veya sessiz destek veren, hatta bu korkunç cinayetler karşısında sessiz kalanlar, bu cinayetleri işleyenler kadar suçludurlar. Kimse ‘Tanrı’nın Adalet Bakanı’ veya ‘Tanrı’nın Cellatı’ değildir. Yüce Tanrı’nın gazabı onları beklemektedir.

Rab onların yüreklerine tövbe versin. Kör gözlerini açsın ki neye inandıklarını, kime inandıklarını anlasınlar. Yaratan Tanrı böyle mi olur? Adını ne isterseniz koyun, ama bu bence sadece Şeytan olabilir. Ben buna tapmaktansa, ölmeyi yeğlerim.

Sevgi ve Dualarımla.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.