ORUÇ NEDİR?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #23665
  Evangelist
  Anahtar yönetici

  Oruç Nedir?

  Oruç, kısmi veya tam olarak belirli bir süre yiyeceklerden uzak kalmak, yemek yememektir. Bu uygulama Tanrı önünde sadece yürekle değil, fiziksel olarak da alçalmamızın ve O'na sunduğumuz dileklerimizde ciddi olduğumuzun bir işaretidir. Oruç, dualarda ek bir güçtür. Kutsal Kitap'ın Eski Antlaşma kesiminde oruç özellikle kritik anlarda ilan edilirdi (Yer. 36:9, Yoel 1:14 vs.). Özellikle de Tanrı'ya yaklaşılan kefaret günü bayramında tutulmalıydı (Lev. 23:27, 16:29).

  Kutsal Kitap'ın İncil kesiminde ise oruç bir emir olarak değil , bazı özel durumlarda ciddi bir sorun veya problem karşısında bir öğüt olarak öngörülmektedir (Mar. 2:18-22, Mat. 17:21, Elçi. 13:2-3, 14:23). Bu asla göstermelik olarak yapılmamalıdır (Mat. 6:16-18). Kutsal Kitap'ta yine oruç anlarında yağlı, yağsız şeylerin yenmesi veya bu günde şu kadar süreyle orucun tutulması konusunda da hiçbir kural yoktur. Pavlus'un söylediği gibi:

  “Tanrı bu yiyecekleri inanlılar ve gerçeği bilenler teşekkür sunarak gönençle pay alsın diye yarattı. Çünkü Tanrı'nın yarattığı her şey iyidir ve teşekkürle alındığında hiçbir şey geri çevrilmek için değildir. Çünkü Tanrı'nın Sözüyle ve dileklerle kutsal kılınmıştır.” (1Tim. 4:15, Mar. 7:13-23, Rom. 14:3, Kol. 2:16-22).
  Tanrı'nın hoşnut kaldığı diğer bir oruç şekli de yalnızca bedensel olarak belirli bir süre aç kalmak değil, fakat pratik yaşamda diğer insanlara karşı gösterdiğimiz ilgi, yardım ve merhametle gösterilen oruç tutma şeklidir (İş. 58:1-14 ayetlerini de okuyunuz).

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.