Oruç

 • Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24407
  Anonim
  Pasif

  Oruç

  William M. Miller

  İsa Mesih, izleyicilerinin oruç tutması için herhangi bir gün ya da süre belirlemedi. Bir anlamda oruç kişinin kendi isteğine bağlıdır. Kutsal Kitap’ta, ‘oruç tutunuz‘ diye kesin bir buyruk yoktur. Ne var ki Mesih İsa, oruç tutmak isteyenlere, oruç tuttukları zaman bunu ikiyüzlüler gibi, insanların beğenisini kazanmak kazanmak amacıyla değil, Tanrı’yı hoşnut etmek için yapmaları gerektiğini söyledi.

  ‘Oruç tuttuğunuz zaman, ikiyüzlüler gibi surat asmayın. Onlar oruç tuttuklarını insanlara belli etmek için kendilerine perişan bir görünüm verirler. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır.

  Siz oruç tuttuğunuz zaman, başınıza yağ sürüp yüzünüzü yıkayın.

  Öyle ki, insanlara değil, gizlide olan Babanız`a oruçlu görünesiniz. Gizlilik içinde yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir (Matta 16:16-18).

  Ayrıca İsa Mesih, tüm yiyeceklerin temiz ve yenebilir nitelikte olduğunu öğretti. Kişiyi kirletenin onun ağzına giren yemekler değil, ama zina, hırsızlık, adam öldürme, kıskançlık ve gurur gibi kişinin yüreğinden çıkan kötülükler olduğunu belirtti.

  ‘O da onlara, “Demek siz de anlamıyorsunuz, öyle mi?” dedi. “Dışarıdan insanın içine giren hiçbir şeyin onu kirletemeyeceğini bilmiyor musunuz?

  Dıştan giren, insanın yüreğine değil, midesine gider, oradan da helaya atılır.” İsa bu sözlerle, bütün yiyeceklerin temiz olduğunu bildirmiş oluyordu.

  İsa şöyle devam etti: “İnsanı kirleten, insanın içinden çıkandır.

  Çünkü kötü düşünceler, fuhuş, hırsızlık, cinayet, zina, açgözlülük, kötülük, hile, sefahat, kıskançlık, iftira, kibir ve akılsızlık içten, insanın yüreğinden kaynaklanır.

  Bu kötülüklerin hepsi içten kaynaklanır ve insanı kirletir’ (Markos 7:18-23).

  #28427
  Anonim
  Pasif

  bu sözler çok hoşuma gidiyor..bizi yediklerimiz kirletmez..ellerimizi yıkamadan bile sofraya oturup yemek yesek kirlenmeyiz..bizi kirleten hısızlık,iftira,yalancı tanıklı,zina gibi insanın içerisinden gelen kötü huylardır..bunlar insanı ve insanın yüreğini kirletir…

  #28772
  Anonim
  Pasif

  Oruç iyidir yav tutmakta fayda var elimizden geldiğince oruç tutmak lazım bence sabır falan vücudu terbiye ediyoruz

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.