"onlar ödüllerini almışlardır" ne anlam ifade ediyor?

• Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Arkadaşlar ben şu sıralar Matta İncili’ni okumaya başladım. Fakat bazı cümleleri anlamakta sıkıntı çekiyorum. Sizden bunlar açıklamanızı istiyorum.

Mat. 6:2
    Bu nedenle, birisine sadaka vereceğiniz zaman bunu ilan etmek için önünüzde borazan çaldırmayın. İkiyüzlü kişiler, insanların övgüsünü kazanmak için havralarda ve sokaklarda böyle yaparlar. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır.

Mat. 6:5
    Dua ettiğiniz zaman ikiyüzlüler gibi olmayın. Onlar, herkes kendilerini görsün diye havralarda ve caddelerin köşe başlarında dikilip dua etmekten zevk alırlar. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır.

Mat. 6:16
    Oruç tuttuğunuz zaman, ikiyüzlüler gibi surat asmayın. Onlar oruç tuttuklarını insanlara belli etmek için kendilerine perişan bir görünüm verirler. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır.

Bu ayetlerde kırmızıyla yazdığım yerlerdeki “ödüllerini almışladır” ne anlama geliyor? Şimdiden teşekkürler.

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili Folk,

İncili okumaya başlamanıza çok sevindim. Sorduğun sorulara benzer daha çok soruların olacak.. Çünkü İsa Mesih’in sözlerinde ilk bakışta anlaşılamayan, ama anlaşıldığında çok değerli bereketleri açıklayan gerçekler vardır.

Birinci sorunuzdaki

Quote:
    Mat. 6:2
    Bu nedenle, birisine sadaka vereceğiniz zaman bunu ilan etmek için önünüzde borazan çaldırmayın. İkiyüzlü kişiler, insanların övgüsünü kazanmak için havralarda ve sokaklarda böyle yaparlar. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır.

ödüllerini almışlardır sözünde İsa ne demek istemiş olabilir? Bence çok açık.. Sadaka verenler birilerine sadaka vereceği zaman önden birisine borazan çaldırıp çevredeki insanların dikkatini çekerler.. Bakııni falanca efendi birazdan birine sadaka verecek… gibi imalarla insanların kendilerine bakmalarını sağlarlar.. Ve insanların alkışlarını ve övgüsünü kazanırlar.. ‘Vay be.. adam filanca dilenciye 100 dollar para verdi.. Helal olsun…’ Bu kişi insanlardan bu tür övgüler almış olabilir..Ama hepsi bu kadar… herkesin önünde gösteriş amacıyla yapılan dindarlık tiytrosunun karşılığı sadece insanların alkışlarıdır. Bu gösteri Tanrı’ya ulaşmaz, Tanrı’nın dikkatini çekmez. İşte, bu dindarlık gösterisi yapanlar ödüllerini sadece insanlardan alırlar ve Tanrı ilgilenip bu tür ikiyüzlülere bakmaz bile..

Quote:
    Mat. 6:5
    Dua ettiğiniz zaman ikiyüzlüler gibi olmayın. Onlar, herkes kendilerini görsün diye havralarda ve caddelerin köşe başlarında dikilip dua etmekten zevk alırlar. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır.

Bu ayette de söylenenler bir öncekinden farklı değildir. İnsanlar ne kadar dindar ve Allaha yakın olduklarını başkalarına göstermek için boyunlarında haç kolyeler, omuzlarında haç dövmeler, perhiz ve oruç tutmalar veya ellerinde tesbihler, dillerinde zikirler, meydanlarda namaz kılmalar türünden faaliyetlerle kendi dindarlıklarını sergilerler ve bundan büyük zevk alırlar. İşte bu dindar tiyatrocuların aldığı ödül de sadece insanların övgüsüdür: ‘Hey.. biliyor musunuz.. falanca hacı var ya… işte o dün Taksim Meydanında herkesin önünde ikindi namazı kılıyordu.. helal olsun adama..!!’ İşte aldığı karşılık sadece bir iki övgü sözünden başka bi sey değildir.

Üçüncü örnekte de bu dindar tiyatrocu oruç tutuyor… :

Quote:
    Mat. 6:16
    Oruç tuttuğunuz zaman, ikiyüzlüler gibi surat asmayın. Onlar oruç tuttuklarını insanlara belli etmek için kendilerine perişan bir görünüm verirler. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır.

Aldığı karşılık sadece insanların övgüsünden başka bir şey değildir.

İnsan dışa bakar, ama RAB yüreğe bakar.. Yüreğin niyetlerinde bencillik, gurur, kendini üstün görme ve kendi dindarlığına güvenme varsa eğer, Rab bu tür kişilere hiçbir zaman itibar etmez. Rabbin aradığı doğru kişi, kendi iyiliklerine güvenmeyip kendini Rabbin önünde yoksul ve halim gören, Rabbin öğretişlerini iman yoluyla kabul edip O’nu izleyen kişilerdir.

Anonim
    Pasif

Açıklamaların için çok teşekkür ederim Evangelist. Doğrusunu istersen ilk okuduğumda ben de senin gibi yorumlamıştım. Ama yine de bu dini yaşayanlardan bunu öğrenmek daha iyi olur.

İncil’i okudukça ufkum genişliyor, fakat genişledikçe de aklımda soru işaretleri daha da artıyor. Benden çekeceğiniz var :) Çok soru soracağım sizlere galiba :)

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.