Onbinlerce Alevi İnanç Özgürlüğü İçin Gündoğdu Meydanında Toplandı

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27266
  Armagan
  Anahtar yönetici

  [IMG]http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2011/03/06/onbinler-gundogdu-meydani-nda-1186322.Jpeg[/IMG]
  Onbinlerce Alevi İnanç Özgürlüğü için Gündoğdu Meydanında Toplandı

  “Demokratik Anayasa ve Eşit Yurttaşlık Hakkı İçin” sloganıylaAlevi Bektaşi Federasyonu’nun düzenlediği Alevi mitingineTürkiye’den ve yurt dışından 10 binlerce Alevi vatandaş katıldı.

  Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Aleviler slogan ve pankartlarla yürüyerek mitingin yapılacağı Gündoğdu Meydanı’na geldiler. Yurt içinden ve dışından on binlerce Alevi’nin bir araya geldiği miting, Sivas Madımak Oteli’nde yanarak can verenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Hayatını kaybeden 32 kişinin tek tek adları okunurken, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Alevi kültür Derneği Başkanı Selahattin Özel ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş tarafından barış güvercinleri uçuruldu.

  Alevilerin, “zorunlu din dersinin kaldırılması”, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması”, “Madımak Oteli’nin müze yapılması”, “Dergahların iade edilmesi”, “Cemevlerinin ibadethane sayılması” ve “asimilasyona son verilmesi” taleplerini tekrarladıkları mitingde konuşan ABF Başkanı Ali Balkız, hükümetin Alevi Açılımı’nı ve Alevi Çalıştayları’nı eleştirerek şunları söyledi: “Alevi açılımı diye bir şey başlattılar, bizi bu çalıştay ile kandıracaklarını zannettiler. Ama kandıramadılar, biz bu oyunları yeni görmüyoruz, biz bu marifetleri Hızır Paşa’dan Sivas’tan, Maraş’tan Çorum’dan biliyoruz. Bizi oyuna getiremezsiniz. Devlet bize ‘Ne Anayasada varsınız, ne tüzükte. Siz aslında yoksunuz’ diyor. ‘Cem evleri yok. Dede diye bir kimse yok, onun adı inanç önderidir’ diyor. Biz varız ve buradayız, asimilasyonlarınıza, katletmelerinize rağmen burada bir aradayız. Mücadeleye devam ediyoruz, edeceğiz, Dersim’deki HES’ler durana kadar, Bergama köylüleri hakkını alana kadar, taleplerimiz yerine getiriline kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.”
  -“BAŞBAKAN BİZİM NE DEDİĞİMİZİ MERAK EDİYORSA GELSİN NOT ALSIN”-
  Balkız mitinge Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu davet ettiklerini belirterek, “Şu an aynı ketteyiz. 500 metre ötemizdeler onları davet ettik gelsinler, taleplerimizi dinlesinler diye. Kapımızı hala açıktır. Bizi doğrudan dinlesinler ki özellikle Sayın Başbakan, ne diyorsak tersini yapmasın. Eğer Başbakan bizim ne dediğimizi merak ediyorsa gelsin bizi dinlesin defterine not etsin ve parti ve seçim programına alsın” dedi. Balkız meydanı dolduranlara, “Başbakan bizim taleplerimizi seçim programına alır mı” diye sorup “almaz” cevabını alınca, “Onun seçim programına aldığı; kendine özgürlük, kendine demokrasi kendine haktır” dedi.

  -“GAZETECİLERİ KUŞATIP KORUYUN”-
  12 Haziran seçimleri sonrasında zorunlu din dersinin kaldırılması için gerek federasyona bağlı, gerekse bağlı olmayan kurumlarla birlikte bir karar alacaklarını belirten Balkız, din dersi kitabını götürüp Milli Eğitim Bakanı’nın önüne koyacaklarını söyledi.

  Balkız, sahnenin önünde bulunan basın platformunu göstererek, “Gazeteciler orada, lütfen onların etrafını kuşatın. Onlar etrafını çevirin, onları koruyun, sevin. Yaptıkları işten dolayı onlara saygı gösterin çünkü onların başına ne geleceği belli olmaz” dedi.

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile tüm kadınların gününü kutlayan Balkız, 12 Eylül süreci ile birlikte başta kadınlar olmak üzere tüm muhalif kesimlerin baskı altına alındığını, 12 Eylül baskılarının AKP hükümeti ile katmerleşerek devam ettiğini ifade etti.

  Mitingde “Zorunlu din dersleri kaldırılsın”, “Ayrımcılığa son verilsin”, “Spartaküs’ten Pir Sultan Abdal’a bu isyan bizim”, “Eşit yurttaşlık istiyoruz” pankartları dikkat çekerken, “Aleviyiz haklıyız kazanacağız”, “Alevi köyüne cami yapılmaz” sloganları atıldı.

  Mitinge Alevi Dernekleri şubelerinin yanı sıra, CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, Halk Evleri Genel Başkanı İlknur Birol, katıldı. Halk müziği sanatçıları Arif Sağ ve Ferhat Tunç da mitinge katılarak türkülerini seslendirdiler.(ANKA)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.