Özbekistan’da Evangelizm Faaliyetleri

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26892
  Anonim
  Pasif

  Sevgili iman kardeslerim ve degerli canlar, bu platform’da Diyar-i Turkistan’da Isa Mesih’i mujdeleyen kardeslerimizin faaliyetleri hususunda ki calismalarimda Kazakistan ve Kirgizistan’dan sonra Ozbekistan ile devam ediyorum. Evvela Kardas vatan Ozbekistan’i taniyalim;

  Özbekistan, resmi adıyla Özbekistan Cumhuriyeti (Özbekçe: O‘zbekiston Respublikasi; Rusça: Республика Узбекистан, Respublika Uzbekistan), Orta Asya’da, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmış bir devlet. Denize kıyısı olmayan ülkenin komşuları kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan’dır.

  Yüzölçümü – Toplam 447,400

  Nüfus – Toplam = 29.800.000

  Özbekistan’da etnik dağılım Özbek 91, Rus 3.5%, Tacik 5%, diğer 0.5% şeklindedir. Nüfusun %88’i büyük çoğunluğu sünni olmak üzere müslümandır.

  HRISTIYANLAR:

  Özbekistan’da faaliyet gösteren başlıca misyoner gruplar; Evangelist-Luteryan Cemiyeti, Evangelist-Hıristiyan Baptistler, Yedinci Gün Adventistleri, Rum Katolik Kilisesi, Yeni Havariyyun Kilisesi, Yehova Şahitleri, Hıristiyan Presbiteryen Kilisesi, Hıristiyan Protestanlar Kilisesi ve Tam İncil Hıristiyanlar Kilisesi olarak sıralanabilir.

  Taşkent’te bir Baptist Kilisesi (Tashkent Baptist Church) daha 1999’da devreye sokulmuştur. Henüz kilise kurulamayan yerlerdeki örgütlenme modellerinden birisi de “Christian Fellowship: Hıristiyan Cemaatler” ve “House of Prayer: dua evleri”dir. Özbekistan’da misyonerlerin hedef kitlelerinden birisi Karakalpaklar’dır. Misyoner Yangibayev’in İncil’i Karakalpak lehçesine çevirdiğini de not etmeliyiz.

  Özbekistan’da yedi ayrı misyoner örgütüne bağlı 63 cemaate kayıtlı Protestan üyelerin sayısı 10 bin civarındadır. Bu cemaatlerden sadece 35 tanesi Korelilere aittir.

  Başta Özbekistan olmak üzere Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde Ortodoksların da etkili bir biçimde propaganda çalışmaları yaptıklarını belirtmeliyiz. Moskova Patrikhanesi tarafından da desteklenen bu çalışmaların merkez üssü ise Özbekistan’dır. Anadolu Ajansı’nın haberinden Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un devlet televizyonunda dinlerarası diyalog bahanesiyle Hıristiyanlık propagandasına izin verdiği anlaşılmaktadır. Halbuki aynı Kerimov, dini duyarlıklı Müslüman Özbeklere karşı şiddet politikası izlemektedir.

  Özbekistan`ın başkenti Taşkent`te 125 yıl önce kurulan Ortodoks kilisesi, Orta Asya`nın en büyük Hıristiyan Kültür Merkezi’nin kuruluş çalışmalarını sürdürüyor. Rusya Patriği II. Aleks tarafından, 1996 yılında Taşkent`te temeli atılan Hıristiyan Kültür Merkezi’nin 2002 yılı içinde faaliyete geçti.

  Ülkede kitap ve parasal yardım faaliyeti şeklinde başlayan çalışmaların, Özbekçe İncil ve Hıristiyanlığı tanıtıcı kitap basımı ile devam etmiştir. Bunların sonucunda, Özbekler arasında Hıristiyanlığı kabul edenlerin sayısında son yıllarda bir artış gözlemlenmektedir.

  Özbekistan’da bu konuda başı çeken kimi isimler şunlardır: Nikulin ve Boris Akrachkov, Ivan Starukhtas, Sergei Danileiko, Nicholai Rudinsky, Dmitri Pitirimov, Rashid Turibayev, Parakhat Yangibayev, Eset Tanishev, Na’IL Asanov, Tamara Dosova ve Sanjar Jabarov, Novaya Zhizn, Nikolai Shevchenko, Pavel Peychev, Ibrahim Yusupov, ve Leonty Lulkin. Pitirimov ve Akrachkov, Taşkent’e 120 km mesafedeki Gülistan’ı üs edinerek misyonerlik faaliyetleri yaptığı Özbek yetkililerce saptanmıştır. .

  Gunumuzde Hristiyan Ozbek Turklerinin sayisi 5.000’e ulasmistir HAMDOLSUN.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.