önceliklerimiz

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

ÖNCELİKLERİMİZ

Bu hafta sizlerle yaşamdaki öncelikler hakkında konuşacağız. Önceliklerimiz önemlidir çünkü önceliklerin doğru sırada olması daima doğru kararlar vermenize yardımcı olur. Eğer öncelikleriniz doğru sırada değil ise yaşamınızda ve hizmetinizde bir çok sıkıntı ve zorluklarla karşılaşırsınız. Bazı kararları vermek son derece kolaydır ama yapmanız gereken şey önceliklerinize bakmaktır. Bugün üzerinde konuşmak istediğim dört ayrı öncelik var: hizmet, aile, Tanrı ile ilişki dinlenme ve eğlence. Bu dört konuyu düşündüğünüzde bunları nasıl bir öncelik sırasına koyarsınız? Öncelikler sizin için önemli ve değerli olan şeylere göre belirlenir. Yalnızken yapmak istediğiniz veya yaptığınız şeyler önceliklerinizin hangi sırada olduğunu size gösterir bazı kişiler için verdikleri hizmet veya işleri en önemli sıradadır bazı kişiler için dinlenme ve eğlence ya da yaptıkları spor onların önceliğidir. Bazı kişilerin öncelikleri ise, karısı ve çocuklarıdır. Önceliklerimizi nasıl sıralamamız gerektiği ile ilgili sıralamamıza bakalım şimdi.

İlk öncelik, Tanrı ile olan kişisel ilişkiye verilmelidir. İkinci öncelik aileniz olmalıdır. Üçüncü öncelik hizmetiniz ya da işiniz olmalıdır. Dördüncü öncelik ise eğlence ve dinlenme olmalıdır. Bu önceliklerden herhangi birisi sıradışına çıktığında hemen bir numaraya yükselmek ister. Adem ve Havva öncelik sıralarını bozdukları için bu dünya karanlığa düştü. Havva fiziksel şeyleri ruhsal şeylerin üzerine koydu. Adem eşini Tanrı’nın üzerine koydu. Kutsal Kitab’a baktığımızda Tanrı’nın bir düzen Tanrısı olduğunu görüyoruz. Sunuların sunulmasından tutun, çöldeki toplanma çadırının kurulmasına, Süleyman’ın dönemindeki tapınağın yapılmasına hatta savaşa nasıl gidilmesi gerektiğine kadar herşeyde bir düzen görürüz.
    Bir şeylerin yapılması için Tanrı’nın her zaman bir düzeni vardır. Yaşamınızda hizmetinizde ve işinizde sorunlarınızdan uzaklaşmak için yaşantınızı Kutsal Kitap’ta verilen prensiplere göre öncelik sırasına koymalısınız. Pek çok kişi önceliklerinin sırasını kaybettikleri için mahva uğramışlardır. Bu kişiler hizmetlerini öne çıkararak ailelerini ihmal etmişlerdir. Tanrı’yla kişisel ilişkileri için zaman ayırmamışlardır. Kardeşler, yapılacakları Tanrı’nın düzenine göre yapmak başarı sağlar.

1-) Tanrı’yla ilişki => Şimdi birlikte Tesniye 30. Bölüme bakalım. Tanrı’yla kişisel ilişki olan ilk önceliğe bakacağız şimdi. İlk olarak bu ilişki nedir? Onu tanımlamak istiyorum. Tanrı’yla ilişki vaaz vermek değildir. Şuanda benim yapmakta olduğum şey benim Tanrı’yla olan kişisel ilişkim değildir. Tanrı’yla olan ilişkimden kaynaklanan ortaya çıkan bir şeydir ama benim Tanrı’yla olan ilişkim değildir. Hatta vaaz vermek için yaptığım Kutsal Kitap çalışmaları bile Tanrı’yla bir ilişki değildir. Kişisel ilişki derken kastetmek istediğim şey onunla olan yakınlığınız dostluğunuz ve birlikteliğinizdir. Onun huzurunda dua ederek sessiz kalarak onun sesini dinleyerek ve ona hayran kalıp tapınarak geçirdiğim zamandır. Onu tanımak için Kutsal Sözünü okuduğum zamandır. Yaşamımızın ilk önceliğidir bu. Tesniye 30:19-20 => Buraya baktığımızda Tanrı halkına yaşamı seç diyor. 20. Ayette ise senin yaşamın benim diyor. Rab’bi sev, O’na tutun, dua ve Tanrı Sözü aracılığıyla Tanrı’yla geçireceğin zaman birinci sırada olmalıdır.

Her türlü etkin hizmet Tanrı’yla olan kişisel ilişkimizden kaynaklanan bir şey olacaktır. Yuhanna 15:4-5 => Burada İsa kendisinin asma bizimse çubuklar olduğumuzu söyler ve meyve vermenin tek yolu onda kalmamızdır der. Tanrı’yla diri bir ilişki içinde olmamız gerektiğini ifade eder bu ayetler. Bazı imanlılar çok heyecanlı bir şekilde imanın verdiği coşkuyla hadi gidelim müjdeyi duyuralım, hastalar için dua edelim ve İsa gibi cinleri kovalım der. Evet, bizler bunları yapmalıyız gidip Müjdeyi duyurmalı hastalar için şefaat etmeli ve cinleri kovmalıyız. Ama bütün bunların öncesinde olması gereken önemli bir şey vardır.

Markos 3:13 => Burada görüyor musunuz? İsa öğrencilerini ilk önce yanında bulundurmak için seçti sonra Tanrı Sözünü duyurmaya gönderip cinleri kovmaya yetkili kılacaktı onları. Evet bizlerde aynı şekilde Tanrı’nın Sözünü duyurmaya çağırıldık. Cinleri kovup hastaları şifa için çağırıldık ama öncelikle onunla yani İsa’yla birlikte olmak için çağırıldık. Pavlus Filipililer 3:10-11 => şöyle haykırıyor. Pavlus’unda bu ayetlerde söylemek istediği gibi Tanrı’yı tanımak onun gücünü tanımanın öncesinde gelir. Buna öncelik verecek olursanız geri kalanların hepsi kendiliğinden sıraya girer. Lakin İsa şöyle dedi: “Siz ilk önce onun egemenliği ardınca gidin bütün ihtiyaçlarınız karşılanacak.” Bazı kişiler verdikleri hizmetle o kadar meşguldürler ki Rab’be zaman ayırmazlar. Bunun komik geleceğini biliyorum ama Tanrı için çalışıp Tanrı’ya zaman ayırmadığınız anlar olabilir. Rab’bin işini yaparken çok meşgul olup Rab’bin kendisine zaman ayırmayı ihmal edecek bir duruma gelebilirsiniz.

Luka 10:38-42 => Burada görüyoruz ki Meryem İsa’nın ayakları dibinde oturup onun sözünü dinlemeyi seçti. İsa ise şöyle dedi: gerekli olan tek şey budur dedi. Öncelik bunda olmalıdır. Marta başından aşan hizmeti yüzünden şikayet ediyordu. Ne yapıyordu? Marta’nın yaptığı kötü bir şey miydi? Hayır, Marta çok iyi bir şey yapıyordu. Rab’be hizmet ediyordu. İsa’nın öğrencilerine hizmet ediyordu. İnsanlara yardım ediyor ve evine gelen misafirleri ağırlamaya çalışıyordu. Fakat İsa’yla oturmak ondan dinlemek için vakit ayırmıyordu. Kardeşler beni dinleyin İsa’nın ayakları dibinde oturmak için zaman ayırın ve onu can kulağı ile dinleyin. İncil Meryem’in bunu seçtiğini söyler.
    Meryem için önemli olan oydu İsa’yı dinlemek. Tesniye bölümünde okuduk ki Tanrı’yla birlikte olmayı seçmeliyiz. Bunu seçtiğinizde sizi bundan uzaklaştırmak için binlerce şey çıkacaktır ortaya. Fakat bunu bilmelisiniz ki Rab ile zaman geçirmeden, Onun ayaklarının dibinde oturup onu dinlemeden etkin ve kalıcı bir hizmet veremezsiniz.

Bir kilise önderinden duymuştum: Çok aceleci ve sabırsız olan bu kardeş her zamanki gibi yine bir gün bir benzin istasyonuna gitmiş ve arabasına benzin doldururken benzin pompası yavaş çalıştığı için kızmış ve sabırsız olduğu için depoyu doldurmadan oradan ayrılırmış. Yine her zamanki gibi bir gün arabasına benzin koyarken Kutsal Ruh ona konuşmuş ona şöyle demiş: aynı şeyi bana da yapıyorsun. İlk önce bunun ne demek olduğunu anlamamış ama sonra yüreğinde şunları hissetmiş. Benim huzuruma geliyorsun ve öylesine bir telaş içindesin ki hiçbir zaman tam olarak huzurumda dolmuyorsun bu yüzden ruhsal benzinin yok. Dolmak için huzurumda daha uzun süre kalman gerekli demiş.

Bu hikayeyi dinlediğimde Rab bana da konuştu. Bazen bende o kadar çok şeyle uğraşıyor ve o kadar çok iş peşinde koşturuyorum ki Tanrı’nın işini yapmama rağmen onunla kişisel özel bir ilişki için ona zaman ayırmıyordum. Hamdolsun Rab bana bunu gösterdi. Bunu fark ettim. Vaaz hazırlamakla, ders vermekle veya yaptığım diğer hizmetlerin onunla ilişkim olduğunu düşünmüştüm ama öyle olmadığını anladım. Tanrı’yla ilişki demek gerçek bir ilişki demektir. Onunla sakin zaman geçirmek onun ayakların dibinde kalmak onu tanımak için Sözünü okumak, sesini dinlemek ve ona tapınmaktır. Artık bunu yapıyorum. Benim hayatımdaki ilk öncelik Tanrı’yla birlikte olmaktır.

2-) Eşimiz ve Çocuklarımız => İkinci önceliğimiz ailemiz olmalıdır ve bunu da ikiye ayırmalıyız. İlk olarak eşiniz daha sonra çocuklarınız gelmelidir. Eşiniz her zaman Tanrı’dan sonra ve çocuklarınızdan önce gelmelidir. Yaratılış 2:18 =>’e bakalım. Daha sonraki ayetleri okuduğumuzda da görüyoruz ki Tanrı kaburga kemiğinden kadını yaratıyor ve onu Ademe getiriyor. Tanrı Adem’in yalnız olmasının iyi olmadığını söylediğinde Adem için bir hizmet, bir iş ortaya çıkarayım da Adem’in canı sıkılmasın demedi. Ona uygun bir yardımcı yaratacağım dedi. Ademin eşi onu tamamladı. Yaptığı iş veya hizmeti değil. Bazı kişiler tatmin olmak için işlerine veya hizmetine daha çok değer veririler. Oysa eşiniz sizi tamamlar.

Bazı kişiler Tanrı’ya yapılan hizmetin eşinin önünde olmasının gerektiğini söylerler ama ben buna katılmıyorum. Hangisi önce gelir? Bunu daha iyi anlamak için ilk önce hizmetin ne olduğunu tanımlamak gereklidir. Hizmet nedir? Hizmet insanlardır. Ve eşiniz bir insandır. O halde ilk olarak ona hizmet etmelisiniz. Kutsal Kitap’ta bize bunu öğretiyor. 1.Timoteus 3:1-5 => Bu ayetler eşimizin ve çocuklarımızın hizmetimizden ve yaptığımız işten önce geldiğini gösterir. Eğer ben bir önder olarak eşimi ve ailemi koruyup kayıramıyorsam bunu hizmetim içinde yapamam. Kendi gelinimi ve çocuklarımı koruyup kayıramıyorsam Mesih’in gelini olan kiliseyi ve Tanrı’nın çocuklarını nasıl kayıracağım? Eğer kendi aileme bakamazsam Tanrı’nın ailesine nasıl bakabilirim? Pek çok kişi ailesini ihmal ettikleri için boşanmış veya yuvası mutsuz kişilerdir. Önceliklerini başka şeylere verdikleri için hizmetleriyle veya işleriyle çok fazla meşgul oldukları için ailesiyle ilgilenip onlara zaman ayırmamışlardır. Başkalarının ihtiyaçlarını karşılarken ailelerini ihmal etmişlerdir. Şunu unutmamalısınız: Ailelerinizin yaptığınız işten veya Tanrısal hizmetinizden daha önemli olduğunu bilmelisiniz. (Örnek: Nobel Ödülünü alan adam)

Ailelerimiz eşimiz ve çocuklarımız Tanrı’dan sonra gelmelidir. Herkesden önce gelmelidir. Unutmayın, eğer siz onlara ihtiyaçları olan hizmeti sevgiyi ve ilgiyi vermezseniz onlar bunu karşılamak için bu şeyleri başka yerlerde arayacaklardır. Bu yüzden eşler birbirlerine ihanet edip zina işliyorlar ya da çocuklar eğlence ortamlarında ya da uyuşturucu da istedikleri ve ihtiyacı oldukları şeyleri aramaya başlıyorlar. Evet onlar bu günahlarından sorumludurlar ama onları bu günaha yönlendiren kişilerde sorumluluk taşır. Eğer siz ailenizin ihtiyaçlarını karşılayamazsanız onları günaha yönlendirir ve bunlardan sorumlu olursunuz. Bizim ilk işimiz ve hizmetimiz ailelerimizi kazanmak olmalıdır. Benim ilk hizmetim eşim olmalıdır. Eşimle ilişkim iyi olursa hizmetim veya işimde iyi olacaktır. (Örnek: Vaaz vermeye giden vaiz)

Eşinize ve çocuklarınıza zaman ayırın ama bu zaman kaliteli ve özel bir zaman olsun. (Örnek: Babam) Unutmayın aileniz sizin ilk kurduğunuz kilisenizdir. Karınız ilk hizmetiniz çocuklarınız ise ilk müjdeleme faaliyetinizdir. Onları Tanrı Sözüne göre yetiştirmekle yükümlüsünüz bu yüzden onlarla özel zaman geçirmelisiniz. Onlarla ilgilenerek onlara İsa’yı göstermelisiniz çünkü onlar İsa’yı görmek için size bakıyorlar. Bu yüzden aileniz sizin için değerli olmalıdır ve unutmayın ailelerinize bir değer biçemezsiniz.

3-) Hizmetiniz veya işiniz => Koloseliler 4. Bölüme bakalım şimdi. Bir sonra ki öncelik alanı olan hizmetimiz veya işimize geldik. Tanrı’yla olan ilişkimiz ve ailenizden sonra gelir bu. Koloseliler 4:17 => Rab’den üstlendiğin görevi tamamlamaya gayret et diyor. 2.Tim. 4:5 =>’e bakın şimdi. Eğer bir hizmete çağırıldıysanız bu hizmeti yerine getirin kendinizi bu hizmete adayın. Hizmet Tanrı’yla birlikte iş yapmaktır. Tanrı için çalışmak hizmet etmek sadece kilisede çalışıp vaiz olmak demek değildir. Bir gün birisi bana ne iş yaptığını sorduğumda full-time Rab için çalışıyorum dedi. Ondan ayrıldıktan sonra bu aklıma takıldı ve düşünmeye başladım. Rab için part-time çalışan imanlı olabilir mi? diye. Kesinlikle olamaz. Hepimizin çağrısı farklı. Ben bir vaiz bir önder olmaya çağrıldım, Baska biri bir doktor olmaya çağrıldı, Mehmet bey bir öğretmen, Ahmet bir öğrenci yani hepimizin çağrısı farklı ama hepimizin yaptığı iş Rab’bi yüceltiyor ve onun için yaşıyoruz. Bu yüzden hepimiz çağrıldığımız çağrıyla Rab’be hizmet etmeli ve hizmetimizi en iyi şekilde yapmalıyız.

4-) Dinlenme ve eğlence => Önceliklerdeki son sıralamamız dinlenme ve eğlence olmalıdır. Markos 6:31 => İsa burada öğrencilerine konuşuyor. Hizmet böyle olabilir. O kadar çok kişi gelip gider ki pek çok şey olur etrafınızda, bir sürü iş var, her gün birilerine hizmet etseniz de yinede herkese ulaşamazsınız. İsa’nın gelin biraz dinlenin diyeceği zamanlar olacaktır size. Öğrenciler gibi yemek yemeye bile zaman bulamayacağınız zamanlar olabilir. Sürekli olarak böyle yaşayamazsınız. Bu yüzden dinlenmek için zaman ayırmalısınız. Eğer ayırmazsanız bedeniniz zarar görür ve dinlenmek zorunda kalırsınız.

Dinlenirken sizi eğlendirecek hoşlandığınız ve size yararı olacak şeyler yapın. Sinema, tiyatro maç vs. Sizi eğlendirecek olan biraz önceki sıraladığımız önceliklerden sonraki kalan vakitlerde bunları dengeli bir şekilde yapmalısınız. Dinlenmek ve eğlenmek için zaman ayırın ve bunu yaparken kendinizi suçlu hissetmeyin çünkü sizin için gerekli bu. Dinlendiğimde ve kendimi iyi hissettiğimde hem Tanrı’yla hem de insanlarla ilişkilerim daha iyi olur. Çünkü onları daha iyi anlarım.

Hem Tanrı’yla, hem ailemle, hemde hizmetimle kararlarımızı yaşamdaki önceliklerimize göre verelim. İlk olarak Tanrı’yla ilişki, ikinci olarak ailem, üçüncü olarak hizmetim veya işim, dördüncü olarakta dinlenme ve eğlence olmalıdır. Bunları uygulamak için Rab size hikmet versin.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.