• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25451
  Anonim
  Pasif

  http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Detay&ArticleID=893551&Date=14.08.2008&CategoryID=77

  Ergenekon iddianamesindeki Ege Ordusu İstihbarat Başkanlığı evrakında misyoner faaliyetlerin olduğu şehirler sıralanıyor. Bu illerde daha sonra Hıristiyanlara yönelik saldırılarda büyük artış yaşanması dikkat çekici

  İSTANBUL – Ergenekon iddianamesi eklerinde bulunan ‘Ege Ordusu İstihbarat Başkanlığı Günlük İstihbarat Özeti’ başlıklı bir dizi rapor, kiliselerde gerçekleştirilen etkinliklerin sıkı takip altında olduğunu gösterdi. 227. klasörde bulunan raporlar arasında, İç İstihbarat Subayı Binbaşı E. B. imzalı 1 Aralık 2004 tarihli istihbarat raporunda, Ankara Kurtuluş Kilisesi’nin programı çerçevesinde 13 kişinin ‘müjdeleyici’ olarak Türkiye’ye geldiği ve Adana, Bursa, Diyarbakır, Isparta, İzmir, Samsun, Trabzon’a gönderildikleri yazılı.

  Yedi ilde saldırı

  Ayrıca 1 Ekim 2004 ile 10 Temmuz 2005 arasındaki süreci kapsayan raporlarda, misyonerlerin İstanbul ve Antalya’daki faaliyetlerine de sık sık değiniliyor. Raporlarda misyonerlik faaliyetlerinin arttığı belirtilen dokuz ilden yedisinde kiliselere ve rahiplere yönelik saldırıların yoğunlaşması ise son derece ilginç bir tesadüf. Protestan Kilisesi lideri Kamil Kıroğlu’nun 2005’te Adana’da, Rahip Adriano Franchini 2006’da İzmir’de, Rahip Pierre Francoisse Rene Brunissen 2006’da Samsun’da Rahip Andrea Santoro da 2007’de Trabzon’da saldırıya uğradı. Bu saldırıların ardından yakalananlar ya çocuktu ya da akli dengesi bozuk kişiler.
  Ege Ordu bünyesinde hazırlanan raporlar, son yıllarda sık sık saldırıya maruz kalan kiliselerin, TSK tarafından yakından izlendiğini ortaya çıkardı. Kiliselerdeki en küçük bir faaliyetin bile günlük olarak kaydedildiği raporlar şöyle:

  Raporlar

  1 Aralık 2004: Misyoner unsurların kendi aralarında yapmış oldukları istişare toplantısında (a) Önümüzdeki dönemde, Hıristiyanlık üzerine teoloji eğitimi verecek bir yüksekokul açılması, (b)Bulgaristan’da bir ay süre ile eğitime tabi tutulan 12 kişinin ‘müjdeleyici’ olarak Adana, Bursa, Diyarbakır, Isparta, İzmir, Samsun ve Trabzon’a gönderdikleri hususlarının görüşüldüğü. (Gen.Kur)
  19 Ocak 2005: Fener Rum Patrikanesi Bahai kesiminin ülkemizin AB’ye tam üyelik sürecinden kendi menfaatleri doğrultusunda yararlanabilmek amacıyla, Türkiye’nin müzakerelere başlayacağı 3 Ekim 2005’e kadar bilinen hedefleri doğrultusundaki faaliyetlerini artıracakları değerlendirilmektedir.
  7 Ocak 2005: İstanbul/Yeşilköy İtalyan Katolik Kilisesi’nde, İzmir/Bayraklı, İskenderun, Antakya, Mersin ve Trabzon Katolik kiliselerinin katılımıyla, 19 Ocak 2004’te “Hıristiyanlığı yeni kabul etmiş olanların kendi kurallara bağlılıklarının artırılması” amacıyla bir toplantının yapılacağı öğrenilmiştir. (Gen.Kur)
  23 Şubat 2005: Antalya Aziz Nikolas Kilisesi Derneği Kurucu üyesi şahıs tarafından, Antalya Serik ve bağlı köylerindeki öğrencilere Hıristiyanlık propagandasının yapıldığı ‘Hayat’ adlı kitabın ücretsiz olarak dağıtılacağı öğrenilmiştir.

  Hıristiyanlara yönelik saldırılarda büyük artış

  2005 – 2006 ve 2007’de adı misyonerlik faaliyetlerinin arttığı iller olarak geçenlerden, İstanbul, Antalya, İzmir, Mersin, Diyarbakır, Samsun, Adana ve Trabzon’da rahip ve kiliselere yönelik saldırıların düzenlenmesi ilginç bir tesadüf.
  İstanbul: Dirili Protestan Kilisesi’ne saldırı düzenlendi(Ocak 2005); bir giyim mağazasının Hıristiyan çalışanlarına saldırıldı (Ağustos 2005).
  Antalya: Aziz Pavlus Kültür Merkezi yakılmak istendi (Nisan 2005).
  Diyarbakır: Süryani piskoposun aracının geçtiği yolda kara mayını patladı(Ağustos 2005); Süryani Kilisesi basılarak üyeleri tehdit edildi, polis günlerce bölgeye devriye göndermedi (Nisan 2006).
  Adana: Protestan Kilisesi lideri Kamil Kıroğlu ağır bir şekilde dövüldü, tehdit edildi (Ocak 2006).
  Trabzon: Katolik Kilisesi rahibi Andrea Santoro öldürüldü (Şubat 2007)
  Mersin: Katolik Kilisesi üyeleri bıçakla tehdit edildi (Mart 2006)
  İzmir: Ortodoks cemaatinin Bergama’daki ayini protestolarla engellenmek istendi (Mayıs 2006); Ödemiş’teki Protestan Kilisesi’ne 6 adet molotofkokteyli atıldı (Kasım 2006); Bayraklı semtindeki Saint Antuan Kilisesi’nde rahip Adriano Franchini bıçaklandı (Aralık 2007)
  Samsun: Rahip Pierre Francoisse Rene Brunissen bıçaklı saldırıda yaralandı (Temmuz 2006); Protestan Kilisesi’nin camları kırıldı (Ocak 2007).
  Malatya: Zirve Yayınevi’nde katliam. (Nisan 2007)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.