Ölümden Korkanlar İçin

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24594
  klaus
  Anahtar yönetici

  Ölümden korkanlar için…

  İki bin yıllık felsefe gelenekte filozofların cevabını aradığı soru; “gerçek nedir.” Bugünümüz insanı artık “gerçek nedir?” sorusu ile ilgilenmiyor sanırım, soru biçim değiştirdi. “Şimdi benim için faydalı olan nedir?” şeklini aldı. Ne derler “kırılmayacaksa tamir etme” anlayışı belirleyici unsur haline geldi.

  Pragmatik bir hayat anlayışımız var. Herkesin gerçeklik anlayışı kendisine göre değişiyor. Her gün duyduğumuz söz şu “bana göre gerçek bu, sana göre gerçek farklı olabilir…” Bu ‘göreler’ hayatımıza o kadar girmiş ki, herkesin buluşabileceği ortak gerçeklik yok gibi görünüyor.

  Ama bu kadar farklı gerçeklikler arasında insanın kaçamayacağı kesin bir gerçeklik var: ‘ölüm’ Ö lüm kaçınılmaz bir olaydır. Bir filozofun dediği gibi “ölümden korkmaya gerek yok, ölüm varsa sen yoksun sen varsan ölüm yok.” Ama insan yine de ölümden korkmadan kendisini alamıyor. İnsan ölümden kurtulmak istiyor, nasıl kurtulabilir ölümün pençesinden?

  İncil bize İsa’nın ölümden sonra dirildiğini söylüyor. İsa ölümden sonra dirildi ise, kendisine inananlara da ölümden diriliş vaat ediyorsa, insan buna karşı kayıtsız kalabilir mi? Sorumuz şu: “Bu nasıl gerçek olabilir?”
  İsa’nın ölümden dirilmesi gerçek mi? İnanılmaz bir durum değil mi? Ölümden dirilen bir insan duyduğumuzda inanmayız. Öğrencileri bile onun ölümüne inanmakta zorluk çektiler.

  “On bir öğrenci Celile’ye İsa’nın bildirdiği dağa gittiler. İsa’yı gördükleri zaman O’na tapındılar. Ama bazıları kuşku içindeydi.” İlginç değil mi? Kuşku içindeki imanlılar. Bir avuç imanlı vardı ve onlarda kuşku içindeydi. Çünkü ilk defa hayatlarında ölümden dirilen birisini görüyorlardı? Siz de dirilen birisini görseydiniz ne yapardınız?

  Modern kafa için bir insanın dirilişi saçma olabilir. Ama tarihi bir bilim olarak kabul ediyor ve İsa’nın ölümden dirildiğini de tarihsel olarak kanıtlayabilirsek o zaman işler değişir değil mi?

  İsa gerçekten dirildi mi?

  “İsa’nın öğrencileri gerçek diye bir yalana mı inanmışlardı?”

  “Yoksa uydurmuşlar mıydı?”

  “Uydurduğunuz bir şey için ölümü göze alabilir misiniz?”

  İsa’nın dirilişi ya gerçekse…

  (Ya Gerçekse.com’dan alıntıdır).

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.