ANASAYFA Forum HRİSTİYAN YAŞAMI VE UYGULAMALARI Ölüm Ölüm anında neler oluyor? -DünyaHaber

 • Dieses Thema hat 1 Teilnehmer und 0 Antworten.
Ansicht von 1 Beitrag (von insgesamt 1)
 • Autor
  Beiträge
 • #25650
  Armagan
  Verwalter
  Ölüm anında neler oluyor

  [IMG]http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/arsivimage.aspx?picid=6449411[/IMG]

  ‚Ölüm sadece belli bir an değildir‘ diyen bilim adamları bu müthiş gizemin peşine düştü.

  İngiltere ve ABD’deki doktorlar, ölümün eşiğine gelinen andaki deneyimleri anlamak için, kalp krizi geçiren hastalar üzerinde büyük bir araştırma başlatıyor.

  Bu iki ülkenin 25 hastanesindeki doktorlar, kalbi veya beyin faaliyetleri geçici olarak durmuş insanların „beden dışı“ deneyimler geçirip geçirmediğini anlamak için 1500 kişi üzerinde çalışacak.

  Beden dışı deneyimler araştırılacak

  Southampton Üniversitesinin koordine ettiği araştırmanın 3 yıl sürmesi bekleniyor. Bu tür deneyimler yaşadıklarını söyleyen bazı insanlar, o anda bir tünel veya parlak bir ışık gördüklerini, bazıları da hastanede başlarında bekleyen tıp personelini kuşbakışı gördüklerini anlatıyor.

  „Bilinç ayrı bir varlık mı“
  Araştırmanın başkanlığını yürüten Dr. Sam Parnia, „Beyin durduktan sonra bilincin devam ettiğini gösterebilirseniz, bu bizi bilincin ayrı bir varlık olduğu olasılığına götürür. Bunun olduğu birçok vaka bulabileceğimizi zannetmiyoruz, ancak açık fikirli olmak durumundayız. Bu şimdi bilimsel araştırmaya konu olacak bir gizem“ dedi.

  Ölüm anının tıbbi tabiri
  Yoğun bakım doktoru olan ve ölümün eşiğindeki deneyimlerin yeterince araştırılmadığını düşünen Parnia, „Yaygın inanışın aksine ölüm belli bir an değildir. Aksine, kalp atışları durduğunda, akciğerler çalışmamaya başladığında ve beyin fonksiyonları bittiğinde başlayan bir süreç, ‚kardiak arrest‘ diye tabir edilen bir tıbbi durumdur“ dedi.

  Ölümün üç kriteri de kardiak arest durumunda geri çevrilebiliyor
  Parnia, „Kardiak arrest (kalbin durması) esnasında ölümün 3 kriterinin tümü vardır. Bunu, kalbin yeniden çalıştırılması ve ölüm sürecinin tersine çevrilmesi çabalarının başarıyla sonuçlanabildiği birkaç saniyeden bir saate kadar sürebilen bir dönem takip eder. İnsanların bu kardiak arrest döneminde geçirdikleri deneyimler, ölüm sürecinde hepimizin geçirmesi muhtemel deneyimi anlamada eşsiz bir pencere açmaktadır“ diye anlattı.

Ansicht von 1 Beitrag (von insgesamt 1)
 • Du musst angemeldet sein, um auf dieses Thema antworten zu können.