Ölü Olanla Diri Olan

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Ölü Olanla Diri Olan
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Sart Kenti eski bir yerleşim merkeziydi. Bir tepeye kurulmuş olan bu kent, nüfusun çoğalmasıyla zengin bir şehir olmuştu. Ama Rab buradaki kiliseyi, “ölü kilise”’ olarak değerlendirdi. Filadefya, Bergama halkının kurduğu bir şehirdi. İ.S. 17 yılındaki depremle yıkıldı ve halkın artçı depremlerden korkarak şehri terk etmesiyle harabe haline geldi.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ana Fikir Vahiy 3:1-13[FONT=Times New Roman, Times, serif]

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1 “Sart’taki topluluğun meleğine yaz. Tanrı’nın yedi ruhuna ve yedi yıldıza sahip olan şöyle diyor: ‘Senin yaptıklarını biliyorum. Yaşayan topluluk olarak ad yapmışsın, ama ölüsün.
    2 Uyan! Geriye kalan ve ölmek üzere olan şeyleri güçlendir. Çünkü Tanrımın önünde senin işlerinin tamamlanmamış olduğunu gördüm.
    [/FONT][/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]3 Bu nedenle neler aldığını, neler işittiğini hatırla. Bunları yerine getir, tövbe et! Eğer uyanmazsan, ben hırsız gibi geleceğim. Sana hangi saatte geleceğimi hiç bilemeyeceksin.
    4 Ama Sart’ta, aranızda giysilerini lekelememiş olan birkaç kişi var ki, onlar beyazlar içinde benimle birlikte yürüyecekler. Çünkü buna layıktırlar.
    [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5 Galip gelen, böylece beyaz giysiler giyecek. Böylesinin adını yaşam kitabından hiç silmeyeceğim. Babamın ve O’nun meleklerinin önünde o kişinin adını açıkça anacağım.
    6 Kulağı olan, Ruh’un topluluklara ne dediğini işitsin.’
    7-8 “Filadelfya’daki topluluğun meleğine yaz. Kutsal ve gerçek olan, Davud’un anahtarına sahip olan, açtığını kimsenin kapayamadığı, kapadığını kimsenin açamadığı kişi şöyle diyor: ‘Senin yaptıklarını biliyorum. İşte senin önüne, kimsenin kapayamayacağı açık bir kapı koydum. Gücünün az olduğunu biliyorum, yine de sözüme uydun ve adımı inkâr etmedin.
    9 Bak, Şeytan’ın havrasından olanları, Yahudi olduklarını söyleyen, ama Yahudi olmayıp yalan söyleyenleri öyle edeceğim ki, gelip senin ayaklarına kapanacak ve benim seni sevdiğimi anlayacaklar.
    [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]10 Sözüme uyarak sabırla dayandığın için, yeryüzünde yaşayanları denemek üzere bütün dünyanın üzerine gelecek olan deneme saatinden ben de seni esirgeyeceğim.
    11 Tez geliyorum! Senin tacını kimse elinden almasın diye sahip olduğuna sımsıkı sarıl
    [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]12 Galip geleni Tanrımın tapınağında bir direk yapacağım. Böyle biri artık oradan hiç ayrılmayacak. Onun üzerine Tanrımın adını, Tanrıma ait kentin, yani gökten, Tanrı’nın yanından inen yeni Kudüs’ün adını ve benim yeni adımı yazacağım.
    13 Kulağı olan, Ruh’un topluluklara ne dediğini işitsin.
    [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Bana hangi öğütler verilmektedir? [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1. ayet: Sart’taki kilise yaşayan topluluk olarak adlandırıldığı halde, ölü olarak değerlendiriliyordu. Sart kilisesi, diğer kiliselerin çektiği sıkıntılardan uzak, ruhsal açıdan uykuda olan bir topluluktu. Dıştan bakıldığında canlı görünüyordu, ama ruhsal olarak saflığın gücünü kaybetmişti. Kilisemizin durumu nasıl? Rab ile samimi, kişisel bir ilişki kuramayan, yalnızca dışarıdan göze hoş görünen bir kilise mi? [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2, 3. ayetler: Rab, Sart’taki kilisenin başlangıçta benimsedikleri gerçeğe itaat etmelerini söyler. Önemsiz işlerle uğraşırsak, Müjde’nin özünü kolayca ihmal edebiliriz. İsa’nın Tanrı’nın Oğlu olduğu, günahlarımıza karşılık öldüğü ve üçüncü gün ölümden dirildiği öğretisini nasıl benimsiyoruz? İman hayatımız boyunca, İsa’yla ilgili temel gerçekleri sürekli anımsamamız gerek. Böylece tez gelecek yargıdan kurtulabiliriz. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4, 5. ayetler: Rab, imanlarını koruyup dünyanın çekiciliğine kapılmadan yaşayanları onurlandırıp sonsuz yaşam verecektir. Dünyasal zevklerle ruhsal giysilerini lekelemeyen kişiler, Rab’bin tekrar gelişinde O’nunla sonsuza dek beraber olarak sonsuz bir yaşam sürdüreceklerdir. Ben nasıl bir görünümle Rab’bin önünde duracağım?[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT][/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]8-12. ayetler: Filadelfya kilisesi, gücünün azlığına rağmen Rab’bin sözüne uyarak O’nun övgüsünü kazanan tek kilisedir. Güçlü değildi, ama çeşitli zulüm ve saldırılara boyun eğmeden Rab’be sadık kaldı. Tanrı’nın zayıf olanları seçip güçlü olanları utandırdığı gerçeğini bu olay bir kez daha kanıtlamaktadır. Her ortamda Rab’be güven duyabilecek bir imana sahip miyim?[/FONT][/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT][/FONT]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.