öğretirmisiniz ??

• Bu konu 3 izleyen ve 9 yanıt içeriyor.
10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

forumu kendi çapımda okumaya çalışsamda forumdaki yetkin kişiler kadar bilmiyorum..
    forumdaki yönetici ve iyi bilenlerden ricam iki konuda bana yardımcı olup bilmediğimi öğretmeleridir.öğrenmem için bir kaç sorum olacaktır.cevaplamaya değer bulup anlatan olursa şimdiden teşekkür ederim..

1) bütün dinlerde temel inanç temeli olan rab-tanrı konusunda hristiyanlık inancına göre nasıl inanılmalı ??

2) hristiyanlığın rab inancı ile islam ve yahudilikte olan tanrı-rab inancı ile arasında ne gibi farklar vardır ??

3) hristiyanlık ile isevilik aynı olarakmı görülüyor yoksa farklı olarakmı algılanmalı ??

yukarıda da belirttiğim gibi sorularıma cevap verme nezaketinde bulunup ben öğrenen sizde öğreten olarak yardımcı olabilirseniz memnun olur teşekkürlerimi sunarım.
    saygılarımla..

Anonim
    Pasif

1) bütün dinlerde temel inanç temeli olan rab-tanrı konusunda hristiyanlık inancına göre nasıl inanılmalı ? Aslında çok genel bir soru olmuş bu ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.
    Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Hristiyanlık tek tanrılı bir dindir. Bazen farklı dinlerden insanlar teslis nedeniyle, Hristiyanları şirk koşmakla suçlayabiliyorlar. Öncelikle Teslis konusuna hakim olmanız gerek tam manasıyla. Mantığını anlayana kadar kafanız karışabilir bu normaldir.
    Tanrı tektir, birdir inancı Hristiyanlıkta da mevcuttur. Bana göre öncelik İsa Mesih’i sevmektir ve onun yolundan gitmektir.İsa Mesih’in yolundan gitmeyen Tanrı’ya ulaşamaz.

“Yol, gerçek ve yaşam Ben’im” dedi. “Benim aracılığım olmadan Baba’ya kimse gelemez.(Yuhanna 14:6).

Benden nefret eden, Babam’dan da nefret eder.(Yuhanna 15:23).

Sonsuz yaşamla ödüllendirilmek için İsa Mesih’in yolundan gitmek gerekir, onun öğretilerini uygulamak gerekir. Dedim ya çok ama çok genel bir soru olmuş bu, farklı açılardan anlatılabilir Tanrı o nedenle asıl olarak kafanıza takılanı yazarsanız daha sağlıklı ve detaylı açıklama yapabilirim. Benden daha bilgili olan arkadaşlar da var forumda onlar ekleme yapacaklardır bu dediklerime. Umarım biraz da olsa yardım edebilmişimdir.

2) hristiyanlığın rab inancı ile islam ve yahudilikte olan tanrı-rab inancı ile arasında ne gibi farklar vardır ?

İslamiyetteki Rab anlayışı hakkında çok engin bilgim yok o nedenle bu sorunuza cevap veremiyorum. Yanlış filan olmasın hem.

Anonim
    Pasif

zeyneplovesjesus herşeyden önce cevap verme nezaketinde bulunduğun için teşekkür ederim.. Cevabında yazdığın gibi sorum genel bildikleriniz olmasına rağmen şahsımın cehaleti -eksikliği-bilgisizliğime verirseniz yüksünmem. Bundan sonraki süreçte de eksik sorularım olursa engin hoşgörünüze sığındığımı bilmenizi isterim..

Yol, gerçek ve yaşam Ben’im” dedi. “Benim aracılığım olmadan Baba’ya kimse gelemez.(Yuhanna 14:6).

Benden nefret eden, Babam’dan da nefret eder.(Yuhanna 15:23).

isa mesihin yoluna girerken ne yapmam gerek ??

İsa mesihi nefret etmemek için ona göstermemiz gereken sevgiyi göstermek için yoluna girmek için ne yapmam lazım ??

yardımcı olabilirseniz memnun olurken saygılarımın kabulünü rica ederim..

Anonim
    Pasif

Rica ederim sayın mustarip. Sorunuza yine elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım fakat size tavsiyem İncil’i okumanızdır. Tüm İncil’den burada bahsedemem. Çok uzun sürer. İncil’i okurken siz zaten bu yolda gitmek için ne yapılması gerektiğini anlayacaksınız eminim. Ancak illa da bir kaç noktadan bahsetmem gerekirse öncelikle İsa Mesih’i Rabbimiz ve Kurtarıcımız olarak kabul etmeliyiz. Bundan sonra Tanrı’nin sevgisini ve yaşamımız için olan planını bilebilir ve uygulayabiliriz.

Mesih’i Kabul Etmeliyiz
    “Ancak Kendisini kabul edip adına iman edenlerin hepsine Tanrı’nın çocukları olma hakkını verdi. ” (Yuhanna 1:12)

Mesih’i İman Yoluyla Kabul Etmeliyiz
    “İman yoluyla lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı’nın armağanıdır. Kimse övünmesin diye iyi işlerin sonucu değildir.” (Efesliler 2:8,9).

Aslında dediğim en önemli şey iman etmektir sayın mustarip. İman ettiğiniz de zaten İsa Mesih sizin hayatınıza gelecektir.
    Şöyle bir dua var sizin için faydalı olacağını düşündüğüm: “İsa, seni kişisel olarak bilmek ve tanımak istiyorum. Tanrı’nın huzurunda doğru olmam için kendi hayatını benim uğruma kurban olarak verdiğin için teşekkür ederim. Yaşamıma seni çağırıyorum. Bana değişebilme gücünü verebilen ve beni Tanrı’yla sonsuza dek ayrı kalmaktan kurtarabilecek olanın sen olduğuna inanıyorum. Tanrı’yla sonsuz yaşam verdiğin için ve İsa aracılığı ile günahlarımı bağışladığın için teşekkür ederim. Yaşamımın yönetimini al. Beni olmamı istediğin kişi yap. Amin.

Bazı hristiyanlar vaftizi şart koşarlar Hristiyan olmak için evet vaftiz çok önemlidir, fakat vaftiz imandaki son aşamadır. Yani öyle hemen olunmaz. İmanda olgunlaşmanız gerekir. Bunun için size tavsiyem yine İncil okumanızdır. Bir sürü sorunuzun cevabını zaten orada bulacaksınız. Ha eğer anlamadığınız aklınıza takılan bir şey olursa biz her zaman buradayız :)

Anonim
    Pasif

yazıya geçiremediğim duygularıma tercüman oldunuğunuz için teşekkür ederim.
    haklı olarak okuyarak birinci olarak öğrenmek için incil okumak gerektiğini kabul etmemek olmaz..

Anonim
    Pasif

İsa, seni kişisel olarak bilmek ve tanımak istiyorum. Tanrı’nın huzurunda doğru olmam için kendi hayatını benim uğruma kurban olarak verdiğin için teşekkür ederim. Yaşamıma seni çağırıyorum. Bana değişebilme gücünü verebilen ve beni Tanrı’yla sonsuza dek ayrı kalmaktan kurtarabilecek olanın sen olduğuna inanıyorum. Tanrı’yla sonsuz yaşam verdiğin için ve İsa aracılığı ile günahlarımı bağışladığın için teşekkür ederim. Yaşamımın yönetimini al. Beni olmamı istediğin kişi yap. Amin.

sesli olarak yazdıklarınıza amin derken kurtuluşum için dua ederseniz memnun ve mutlu olurum..

Anonim
    Pasif

@mustarip 15676 wrote:

yazıya geçiremediğim duygularıma tercüman oldunuğunuz için teşekkür ederim.
    haklı olarak okuyarak birinci olarak öğrenmek için incil okumak gerektiğini kabul etmemek olmaz..

Rica ederim ne demek. Tabiki de İncil okuyunca sorularınıza cevap bulacaksınızdır, en azından büyük bir kısmına. Merak ettiğiniz yerlerde biz her zaman buradayız :)

@mustarip 15677 wrote:

sesli olarak yazdıklarınıza amin derken kurtuluşum için dua ederseniz memnun ve mutlu olurum..

Tabiki de…Dualarım her zaman sizinle.

Anonim
    Pasif
    mustarip;15677 wrote:
    İsa, seni kişisel olarak bilmek ve tanımak istiyorum. Tanrı’nın huzurunda doğru olmam için kendi hayatını benim uğruma kurban olarak verdiğin için teşekkür ederim. Yaşamıma seni çağırıyorum. Bana değişebilme gücünü verebilen ve beni Tanrı’yla sonsuza dek ayrı kalmaktan kurtarabilecek olanın sen olduğuna inanıyorum. Tanrı’yla sonsuz yaşam verdiğin için ve İsa aracılığı ile günahlarımı bağışladığın için teşekkür ederim. Yaşamımın yönetimini al. Beni olmamı istediğin kişi yap. Amin.

Sevgili Mustarip eger yazilan bu duaya yürekten amin dediyseniz ve gercekten Isa Mesih’i yüreginize davet ettiyseniz o zaman siz su andan itibaren Rab’bin bir cocugu oldunuz.

Isa’nin Rab olduğunu ağzınla açıkca söyler ve Tanrı’nın O’nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen kurtulacaksın.Cünkü insan yürekten iman ederek aklanır,imanını ağzıyla acıklayarak kurtulur.Kutsal Yazı,O’na iman eden utandırılmayacak”diyor.

Romalılar 10,9.11

Bunun için bilmenizi isterim ki:Tanrı’nin Ruh’u aracılığıyla konuşan hiç kimse,”Isa’ya lanet olsun!”demez.Kutsal Ruh’un aracılığı olmaksızın da kimse, “Isa Rab’dir”diyemez. 1.korintliler 12,3

Tanrı’nın Oğlu’na inanan,yüreğinde Tanrı’nın tanıklığına sahiptir.Tanrı’ya inanmayansa O’nu yalancı durumuna düşürmüştür.Çünkü Tanrı’nın Oğlu’yla ilgili tanıklığına inanmamıştır.Tanıklık da şudur: Tanrı bize sonsuz yaşam verdi, bu yaşam O’nun Oğlun’ndadır.Kendisinde Tanrı Oğlu bulunanda yaşam vardır,kendisinde Tanrı Oğlu bulunmayanda yaşam yoktur.Tanrı Oğlu’nun adına iman eden sizlere,sonsuz yaşama sahip oldugunuzu bilesiniz diye bunları yazdım. 1.Yuhanna 5,10-13

Isa Mesih’te olana artik hicbir mahkumiyet yoktur. Romalilar 8,1

Işte tez geliyorum! Vereceğim ödüller yanımdadır.Herkese yaptıklarının karşılığını vereceğim.Alfa ve Omega,birinci ve sonuncu,başlangıç ve Son Ben’im. Vahiy 22,12

Tanrı’nın ailesine hoş geldin mustarip kardes!

TANRISEVGIDIR.png

Anonim
    Pasif

sevgili kores ben duaya yüreğimle amin dediğimi söylediğimi ifade edbilirim..
    isa mesihi olduğu gibi tanımak benim için onur yaşadığı gibi yaşama çabası ise benim için şeref olur..
    bu sebeple baştada dediğim gibi öğrenen ben öğretende isa mesihin yolunda yürüyen değerli insan-insanlar olduktan sonra söyleneni neden kabul etmeyeyim ki ??

isa mesihi sizler kadar içselleştiremesemde benim öğrenmeme engel olmasa gerek..

benim tek ricam yardımcı olmanız ve öğretici olmanızdır..
    saygılarımla

Anonim
    Pasif
    mustarip;15681 wrote:
    sevgili kores ben duaya yüreğimle amin dediğimi söylediğimi ifade edbilirim..
    isa mesihi olduğu gibi tanımak benim için onur yaşadığı gibi yaşama çabası ise benim için şeref olur..
    bu sebeple baştada dediğim gibi öğrenen ben öğretende isa mesihin yolunda yürüyen değerli insan-insanlar olduktan sonra söyleneni neden kabul etmeyeyim ki ??

isa mesihi sizler kadar içselleştiremesemde benim öğrenmeme engel olmasa gerek..

benim tek ricam yardımcı olmanız ve öğretici olmanızdır..
    saygılarımla

Sevgılı Mustarıp

Bizler hepimiz burda Rab’bin ögrencileri,kuzulariyiz.Kardesiz.Ögretmenimiz,Cobanimiz ve Baskahinimiz Isa Mesih’tir.Rehberimiz Kutsal Kitap’tir.Hepimiz ögreniyoruz.Kimse bu okuldan mezun olmus degildir.Hep beraber birbirimizi gelistirecegiz,beraberce ögrenecegiz ve ögretecegiz.Herzaman,zevkle,memnuniyetle.Rab’de uzun zaman birlikte olmak olmak ümidiyle…

Rab sizi bolca bereketlesin,isigiyla sizi aydinlatsin.

Sevgiler.

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.