Oğul benzetmesi

• Bu konu 4 izleyen ve 6 yanıt içeriyor.
7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Herkesi kutsal selamla selamliyorum arkadaşlar bugün size incilden:
    Isa yanindakilere sordu bir adamin iki oğlu var önce birincisine tarlada çalişmaya gel dedi oğlu önce yok dedi sonra pişman oldu ve çalişmaya gitti ikinci oğlu ise yok demeden çalişmayi kabul etti isa sorar sizce hangi oğul tanri gözünde daha kiymetlidir hangisi daha doğru olani yapti yanindakiler cevap verdi birincisi
    isa kizdi çünkü hatayi yapip pişman olup doğruyu bulmak değil hata yapmadan doğruyu bulmak daha önemlidir günah işleyip tövbe etmek değil günahi hiç işlemeden doğruyu görmek önemlidir sen günahlari işleişle sonra tövbe et bunun rabbin gözünde değeri yok önemli olan günah işlememek ve çok tövbe etmemek zaten günah işlemeyen az tövbe eder…

Anonim
    Pasif

Angel kardesim senin ifade ettigin sey dogru sagol. Verdigin örnek ise dogru degil. Lütfen, Kutsal kitaba, onun nerede ne ifade ettigine bagli olmaliyiz. Ifade ettigin düsüncene Kutsal kitapta baska örnek bulmalisin. Verdigin örnekte Tövbe edene kizilmiyor övülüyor, onaylaniyor. Hicbir parcanin anlamina ters anlam yüklemeyi kimseye hak görmüyorum, kendime de.

Anonim
    Pasif

Musti kardeş o senin dediğin benzetme ayri bu ayri orda bir adamin iki oğlu var biri iyi diğeri kötü adam kötü olani kazaniyor buna seviniyor iyi olani zaten kazanmiş ve kötü olanida kazandiği için daha çok seviniyor benim sana anlattiğim benzetme ayri o da var buda var esenlik dilerim

Anonim
    Pasif
    ANGEL B;18515 wrote:
    Musti kardeş o senin dediğin benzetme ayri bu ayri orda bir adamin iki oğlu var biri iyi diğeri kötü adam kötü olani kazaniyor buna seviniyor iyi olani zaten kazanmiş ve kötü olanida kazandiği için daha çok seviniyor benim sana anlattiğim benzetme ayri o da var buda var esenlik dilerim

Angel B
    Size esenlik olsun.Incil’den bir olay aktardiginiz zaman bölüm ve ayet numarasini verirseniz konu hakkinda daha saglikli aciklamalar yapilabilir.
    Nacizane tavsiyem.

Sevgiler..

Anonim
    Pasif

Rabbin esenligi sizlerin ustunde olsun,,,

Sevgili Angel Rab seni bereketlesin degerli kardesim. Rabbimizin Matta 21:28-32 soylediklerini tekrar gozden gecirmekte yarar goruyorum.

Mat 21:28 «Ama şuna ne dersiniz? Bir adamın iki oğlu varmış. Adam birincisine gidip, `Oğlum, git bugün bağda çalış’ demiş.
    Mat 21:29 «O da, `Gitmem!’ demiş. Ama sonra pişman olup gitmiş.
    Mat 21:30 «Adam ikinci oğluna gidip aynı şeyi söylemiş. O da, `Giderim, efendim’ demiş, ama gitmemiş.
    Mat 21:31 «İkisinden hangisi babasının isteğini yerine getirmiş olur?» «Birincisi» diye karşılık verdiler. İsa da onlara, «Size doğrusunu söyleyeyim, vergi görevlileriyle fahişeler, Tanrı’nın Egemenliğine sizden önce giriyorlar» dedi.
    Mat 21:32 «Yahya size doğruluk yolunu göstermeye geldi, ona inanmadınız. Oysa vergi görevlileriyle fahişeler ona inandılar. Siz bunu gördükten sonra bile pişman olup ona inanmadınız.

Burada Rabbimizin soylemek istedigi cok aciktir aslinda , Insan oglu Rabbe IMAN ettiklerini soylerler ama sozunu tutmazlar. Aynen ikinci ogulda oldugu gibi ,, Babasina giderim dedi ama gitmedi. Giderim(Yani evet seni kabul ediyorum RAB ISA) dememiz yetmiyor. Sozde degil ozde iman gerektigini vurguluyor Rabbimiz. Ayni zamanda burada Imanin gostergesinide anlatiyor Babamiz ve buda Rabbin sozunu evet biliyoruz duyuyoruz iman ediyoruz ,Ama uyguluyormuyuz ?

Bazi insanlar ise kotu olmalarina ragmen hayatlari gunah dolu olmasina ragmen hatta Rabbi inkar etmelerine ragmen pisman olur tövbe eder tum yurekleriyle kabul ederler ve uygularlar. Aynen birinci ogulda oldugu gibi… Bu durumda Rabbimizin verdigi ornekte oldugu gibi fahiseler ve vergi gorevlileri Rabbin egemenligine daha once girdiler , Mesela Mecdeli meryem ile Yahuda iskaryotu goz onune getirelim.

Diger bir benzetme oldugunu soylemissiniz Ama sizin anlattiginiza iki benzetmede uymuyor ne yazikki.

Luk 15:11 İsa, «Bir adamın iki oğlu varmış» dedi.
    Luk 15:12 «Bunlardan küçüğü babasına, `Baba’ demiş, `malından payıma düşeni ver bana.’ Baba da servetini iki oğlu arasında paylaştırmış.
    Luk 15:13 «Bundan birkaç gün sonra küçük oğul her şeyini toplayıp uzak bir ülkeye gitmiş. Orada sefahat içinde bir yaşam sürerek varını yoğunu çarçur etmiş.
    Luk 15:14 Delikanlı her şeyini harcadıktan sonra, o ülkede şiddetli bir kıtlık baş göstermiş ve o da yokluk çekmeye başlamış.
    Luk 15:15 Bunun üzerine gidip o ülkenin vatandaşlarından birinin hizmetine girmiş. Adam onu, domuz gütmek üzere otlaklarına yollamış.
    Luk 15:16 Delikanlı, domuzların yediği keçiboynuzlarıyla karnını doyurmaya can atıyormuş. Ama hiç kimse ona bir şey vermemiş.
    Luk 15:17 «Aklı başına gelince şöyle demiş: `Babamın nice işçisinin fazlasıyla yiyeceği var, bense burada açlıktan ölüyorum.
    Luk 15:18 Kalkıp babamın yanına döneceğim ve ona, Baba diyeceğim, Tanrı’ya[] ve sana karşı günah işledim.
    Luk 15:19 Ben artık senin oğlun olarak anılmaya layık değilim. Beni işçilerinden biri gibi kabul et.’
    Luk 15:20 «Böylece kalkıp babasının yanına dönmüş. Kendisi daha uzaktayken babası onu görmüş, ona acımış, koşup boynuna sarılmış ve onu öpmüş.
    Luk 15:21 Oğlu ona, `Baba’ demiş, `Tanrı’ya[] ve sana karşı günah işledim. Ben artık senin oğlun olarak anılmaya layık değilim.’
    Luk 15:22 «Babası ise kölelerine, `Çabuk, en iyi kaftanı getirip ona giydirin!’ demiş. `Parmağına bir yüzük takın, ayaklarına çarık giydirin!
    Luk 15:23 Besili danayı getirip kesin, yiyelim ve eğlenelim.
    Luk 15:24 Çünkü benim bu oğlum ölmüştü, yaşama döndü; kaybolmuştu, bulundu.’ Böylece eğlenmeye başlamışlar.
    Luk 15:25 «Babanın büyük oğlu ise tarladaymış. Gelip eve yaklaştığında çalgı ve oyun seslerini duymuş.
    Luk 15:26 Uşaklardan birini yanına çağırıp, `Ne oluyor?’ diye sormuş.
    Luk 15:27 «O da ona, `Kardeşin geldi, baban da ona sağ salim kavuştuğu için besili danayı kesti’ demiş.
    Luk 15:28-29 «Büyük oğul öfkelenmiş, içeri girmek istememiş. Babası dışarı çıkıp ona yalvarmış. Ama o, babasına şöyle cevap vermiş: `Bak, bunca yıl senin için köle gibi çalıştım, hiçbir zaman buyruğundan çıkmadım. Ne var ki sen bana, arkadaşlarımla eğleneyim diye hiçbir zaman bir oğlak bile vermedin.
    Luk 15:30 Oysa senin malını fahişelerle yiyen şu oğlun eve dönünce, onun için besili danayı kestin.’
    Luk 15:31 «Babası ona, `Oğlum, sen her zaman benim yanımdasın, neyim varsa senindir’ demiş.
    Luk 15:32 `Ama sevinip eğlenmek gerekiyordu. Çünkü bu kardeşin ölmüştü, yaşama döndü; kaybolmuştu, bulundu!’»

Evet bu benzetme gayet acik sanirim. Sizden Rica etsek anlattiginiz olayi biraz daha acarmisiniz. Rab sizi bereketlesin Hoscakalin.

Anonim
    Pasif

Sayin devran verdiğiniz bilgiye çok teşekkür ederim sonuçta isa iki oğuluda doğru bulmuyor birincisi pişman olup gittiği için ikincisi hiç gitmediği için bu yüzden birincisi diyen yanindakilere kiziyor ne birinci oğul ne ikinci oğul doğru olani yapmiş doğru olmasi gereken pişman olmayip giderim diyen ve gidendir esen kalin

Anonim
    Pasif

Angel kardesim isa Mesih yanindakilere (bunlar dindarim diyip de Rab bin buyruklarini yapmayanlar) Gitmem diyip de giden oglu, yani hic dindar olmayip günahta yasayan ama tövbe edenleri örnek gösteriyor. Senin idda ettigin gibi iki ogula da kizma durumu göstermiyor. Tövbe etmeyenlere kiziyor yalnizca. Bunlar da zaten dindarim tövbe etmeme gerek yok diye düsünenler oluyor. Tövbe eden ogul övülüyor , örnek gösteriliyor burda.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.